Sobota, 16 października
Imieniny: Gerarda, Gawła
Czytających: 2981
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jubileusz strażaków – ochotników

Niedziela, 10 października 2021, 6:04
Autor: WAC
Jelenia Góra: Jubileusz strażaków – ochotników
Fot. WAC
Wczoraj (9.10) na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze odbyły się uroczystości z okazji setnej rocznicy powołania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W uroczystościach poza przedstawicielami 31 jednostek OSP działających w powiecie karkonoskim i Jeleniej Górze uczestniczyli lokalni samorządowcy oraz poseł RP Stanisław Żuk. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia dla wyróżniających się strażaków oraz jednostek OSP.

Stulecie związku OSP to piękny jubileusz – mówi komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej brygadier Radosław Fijołek. - Ochotnicze Straże Pożarne stanowią ważny element w systemie obronności państwa. Biorą udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Są coraz lepiej wyposażone i wyszkolone. Trzeba tez pamiętać, że szczególnie w małych ośrodkach również całe życie kulturalne toczy się przy jednostkach OSP.

Istotnym elementem uroczystości było przekazanie przez starostę karkonoskiego Krzysztofa Wiśniewskiego prezesowi zarządu powiatowego OSP Waldemarowi Wojtasiowi odnowionego, pierwszego w okresie powojennym sztandaru OSP w powiecie.

Historyczny symbol strażaków – ochotników został wykonany w 1947 roku, dzięki datkom ówczesnych mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej. Jego wręczenie odbyło się 15 czerwca 1947 roku przy okazji Dni Ochrony Przeciwpożarowej. W kolejnych dwóch latach sztandar towarzyszył wielu uroczystościom, jednak treści które się na nim znajdowały - m.in. hasło „Bóg, honor, ojczyzna” - nie spodobały się ówczesnym władzom. Ostatni raz był wystawiony w czerwcu 1949 roku i od tamtej pory pozostawał w ukryciu przechowywany w różnych jednostkach OSP. Pokazany ponownie w 2011 roku, jednak długoletnie ukrywanie sprawiło, że wymagał gruntownej renowacji. Jego odnowienie było możliwe dzięki hojności licznych instytucji, władz samorządowych oraz osób prywatnych.

Twoja reakcja na artykuł?

23
72%
Cieszy
4
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group