Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 8346
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jubileusz malarza z Malinnika

Czwartek, 21 marca 2019, 7:15
Aktualizacja: Piątek, 22 marca 2019, 11:13
Autor: MDK "Muflon"
Jelenia Góra: Jubileusz malarza z Malinnika
Fot. MDK "Muflon"
W środę, 27 marca, o godz. 17.00 Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie zaprasza na wernisaż prezentacji trzech ścieżek malarstwa Andrzeja Woźniaka: surrealizmu, akwareli, karykatury. Wystawa odbędzie się z okazji 30–lecia pracy twórczej artysty, od lat mieszkającego w Cieplicach.

Andrzej Woźniak (ur. 1956) – architekt z wykształcenia, malarz z wyboru, mieszka i tworzy w Cieplicach – Jeleniej Górze. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Blisko związany w czasie studiów z Zakładem Historii Architektury, często brał udział w pracach archeologiczno-inwentarskich prowadzonych przez ten Zakład w mieście Iłży – głównie na zamku oraz na terenie rynku wrocławskiego przy ul. Kiełbaśniczej. Już wtedy w wolnych chwilach wyjeżdżał w Polskę, by ołówkiem, piórkiem lub akwarelą zapisywać swoje wrażenia z odwiedzanych miejsc. Powstały w tym czasie pierwsze szkice malarskie zamków w Iłży, Chęcinach koło Kielc, Łańcucie, Janowcu, Kazimierzu Dolnym, Radzyniu Chełmińskim i Malborku oraz takich zamków z okolic Jeleniej Góry jak: Czocha, Chojnik, Bolków, Wleń.

Po skończonych studiach w 1984 roku, w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami, podjął pracę w Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków (PKZ), w pracowni arch. Alicji Kopeć. Pracując ze wspaniałym zespołem, przez ponad 3 lata, rozwijał swoje zainteresowania zabytkami, ich ochroną i konserwacją. W tym okresie także dużo malował. Jego twórczość skierowała się w stronę surrealizmu. Pierwsza indywidualna wystawa – Wołów (lipiec 1989), potem Wrocław, następnie Łódź – gdzie były prezentowane surrealistyczne portrety.

Po rezygnacji z pracy w PKZ-ach osiadł w pięknym miejscu na Malinniku w Cieplicach, tu sobie stworzył ukochane miejsce pracy i zajął się wyłącznie malarstwem.

W połowie 1997 roku powstały szkice zamków Czocha, Chojnik, Bolków i Książ, było to związane z zamówieniem, a ponieważ spodobało mu się to, co uchwycił, wykonał całą serię szkiców akwarelowych tych zamków. W tym też czasie podjął współpracę z Galerią BWA na Zamku Książ, gdzie sprzedawał swoje akwarele związane z tym zamkiem. Został także członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa Odział we Wrocławiu. Do połowy 2001 roku powstały akwarele z cyklu „Zamków Ziemi Jeleniogórskiej” (obszar dawnego województwa jeleniogórskiego), po raz pierwszy prezentowane w 2002 roku we Wrocławiu, a w następnym roku w Jeleniej Górze. (www.artinfo.pl)

Twoja reakcja na artykuł?

11
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group