Środa, 7 czerwca
Imieniny: Roberta, Wiesława
Czytających: 9294
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jubileusz JZO

Środa, 21 października 2020, 12:33
Aktualizacja: 12:34
Autor: JZO
Jelenia Góra: Jubileusz JZO
Fot. Użyczone/JZO
JZO Polski Ekspert Optyczny, producent nowoczesnych szkieł okularowych, kończy w tym roku 75 lat.

W latach dziewięćdziesiątych polskie firmy musiały nauczyć Polaków, że to, co jest produkowane w kraju, może wyróżniać się najwyższą jakością. Można powiedzieć, że JZO ma w tym swój udział. Historia spółki pokazuje, jak zachować tradycje i tożsamość, cały czas przechodząc zmiany.

Firma powstała w 1945 roku jako Państwowa Wytwórnia Optyczna. Najpierw była to przede wszystkim huta szkła, a w pierwszym etapie działalności produkowano tu m.in. optyczne urządzenia pomiarowe. Duża część produkcji odbywała się dla wojska. Przez lata profil działalności firmy się zmieniał. Przed 1989 produkcja soczewek nie była jedyną działalnością produkcyjną firmy, ale już wtedy myślano o rozwoju portfolio w tym zakresie. Ciekawostką jest fakt, że w 1962 wprowadzono do oferty polskie korekcyjne okulary przeciwsłoneczne. Pełna koncentracja na produkcji szkieł okularowych nastąpiła po 1989, kiedy to pracownicy wykupili udziały firmy od państwa.

W latach dziewięćdziesiątych dynamiczny rozwój i inwestycje w nowe technologie stały się warunkiem zachowania pozycji na rynku. W 1996 w ofercie polskiego producenta z Jeleniej Góry pojawiły się szkła progresywne – do dziś najskuteczniejsze rozwiązane dla osób z prezbiopią. W 1997 do oferty dodano powłoki antyrefleksyjne. W 2008 roku w JZO wprowadzono technologię cyfrowej obróbki soczewek okularowych, zwaną również free form. Wprowadzono ją na bazie licencji francuskiej firmy BBGR, łącząc w ten sposób francuską technologię z polską jakością wykonania soczewek.

W 2018 JZO nawiązało współpracę z firmą NIKON, wprowadzając do dystrybucji na polski rynek na zasadzie wyłączności szkła okularowe japońskiego producenta z segmentu premium. To tylko wybrane przykłady, pokazujące, że rozwój jest wpisany w DNA jeleniogórskiego producenta.

Oprac. jel

Twoja reakcja na artykuł?

14
61%
Cieszy
4
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
9%
Smuci
1
4%
Złości
2
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
972
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group