Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8824
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jubileusz Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Sportowego Gwardia

Środa, 21 kwietnia 2010, 12:37
Aktualizacja: 20:25
Autor: arec
Jelenia Góra: Jubileusz Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Sportowego Gwardia
Fot. Archiwum klubu Gwardia
Obiekty sportowe przy ulicy Nowowiejskiej 43 w jeleniej Górze powstały już w 1949 roku i miały służyć milicjantom sfederowanym w pionie gwardyjskim, ale nie tylko. Tutaj mieli także trenować sportowcy Kadry Narodowej w różnych dyscyplinach sportowych. JSS Gwardia Jelenia Góra obchodzi w tym roku jubileusz 60–lecia.

Przez 60 lat funkcjonowania jeleniogórska Gwardia udostępniała swoje zaplecze sportowe dla policjantów oraz sportowców przyjeżdżających w Karkonosze, aby podnieść formę przed sezonem oraz przed ważnymi zawodami - Na obiektach Gwardii swoje kwalifikacje sportowe podnosili mistrzowie Polski, Europy, Świata oraz Olimpiad – opowiada Teofil Papierzański, prezes Stowarzyszenia, podinspektor w stanie spoczynku. – W oparciu o tę bazę na terenie Kotliny Jeleniogórskiej odbyło się wiele imprez zarówno rangi krajowej jak i międzynarodowej. Stąd startował i tu się kończył Wyścig Pokoju czy Wyścig o Puchar Karkonoszy. Tutaj się odbywały cykliczne międzynarodowe kolarskie wyścigi przełajowe o Grand Prix Jeleniej Góry, organizowane przez trenerów kadry Polskiego Związku Kolarskiego Edwarda Olejniczaka oraz Janusza Macelucha, którzy są mieszkańcami Jeleniej Góry – mówi Teofil Papierzański.

W całej historii funkcjonowania klubu przez obiekty jeleniogórskiej Gwardii przewinęły się rzesze znakomitych sporowców. Tutaj trenowali świetni kolarze tacy jak brązowy medalista olimpijski i mistrz Świata w kolarstwie torowym Janusz Kierzkowski, wielokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju Ryszard Szurkowski, pierwszy zwycięzca Wyścigu Pokoju Stanisław Królak. Tutaj również swoją formę ćwiczyli wybitni lekkoatleci. Na obiektach Gwardii trenował mistrz olimpijski z Monachium w pchnięciu kulą Władysław Komar, medalista olimpijski i mistrz Europy Marian Foik, nazywany „białą błyskawicą”. Do niego należy rekord stadionu przy ul. Złotniczej w biegu na 100 metrów. W sezonie zimowym na obiektach Gwardii trenował Jan Werner, srebrny medalista olimpijski z Montrealu w sztafecie 4×400 metrów i mistrz Europy w biegu na 400 metrów w Atenach.

Na obiektach Gwardii do sezonu przygotowywali się także wybitni pięściarze, medaliści igrzysk olimpijskich i mistrzostw Europy jak Jerzy Kulej, Leszek Drogosz, Zbigniew Pietrzykowski, Tadeusz Walasek, Artur Olech, Ludwik Denderys czy Wojciech Bartnik.

Jako zaplecze sportowe obiekty jeleniogórskiej Gwardii słynęły ze znakomitej kuchni – Gastronomia przez dziesiątki lat była prowadzona przez szefa kuchni Władysława Urlatę. Potrafił ułożyć jadłospis zarówno pod reprezentantki Polski w gimnastyce artystycznej, filigranowe dziewczyny, jak i pod kolarzy, piłkarzy i zawodników uprawiających sporty walki. Na naszych jadłospisach wzorowały się Ośrodki Przygotowań Olimpijskich z Zakopanego, Cetniewa, Bydgoszczy czy Spały – opowiada Teofil Papierzański – Sportowcy do dzisiejszego dnia wspominają naszą kuchnię. Tylko u nas w ośrodku były serwowane dżemy z fig – dodaje prezes Gwardii.

W 1972 roku w ośrodku wybudowano drugą w kraju saunę, a do dyspozycji sportowców był też basen do masaży podwodnych, w którym odbywały się zabiegi hydroterapii.

Dobre lata jeleniogórskiego ośrodka trwały do 1975 roku, kiedy to w wyniku reorganizacji administracji państwowej na Nowowiejskiej ulokowano Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych – Od tego momentu przygasła świetność tego ośrodka. Trudniej było pozyskać środki z totalizatora sportowego na rozbudowę i modernizację obiektu – mówi Teofil Papierzański. Z czasem coraz trudniej było także pogodzić obecność funkcjonariuszy w mundurach i w dresach.

Obecnie w ośrodku nadal zajęcia doskonalenia zawodowego mają policjanci. Zgrupowania sportowe organizują kluby i stowarzyszenia. JSS Gwardia prowadzi sekcję judo dla najmłodszych zawodników, do kategorii juniora. Judocy Gwardii z powodzeniem reprezentują Jelenią Górę na zawodach ogólnokrajowych oraz za granicą.
Policjanci trenują w klubie piłkę nożną. W maju we włoskim mieście Cervi reprezentacja Jeleniej Góry jak co roku zagra w turnieju Służb Mundurowych, organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Służb Mundurowych IPA.

Obiekty sportowe, którymi opiekuje się Jeleniogórskie Stowarzyszenie Sportowe Gwardia mają za sobą lata świetności. Wielu znakomitych sportowców dobrze wspomina czas treningów i przygotowań do wielkich imprez sportowych, spędzonych w stolicy Karkonoszy. Stowarzyszenie ciągle stara się, aby obiekty przy ulicy Nowowiejskiej mogły dobrze służyć kolejnym pokoleniom sportowców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
775
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group