Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8196
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: JTBS wybuduje 115 mieszkań

Czwartek, 17 lutego 2022, 14:50
Aktualizacja: 15:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: JTBS wybuduje 115 mieszkań
Fot. Przemek Kaczałko
Około 40 milionów złotych ma kosztować planowana inwestycja Jeleniogórskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. w przy ul. Elewów w Jeleniej Górze. Realizacja zadania ma pozwolić spółce miejskiej na wyjście na prostą, bowiem do tej pory przynosiła straty.
Złożyliśmy trzy wnioski o wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Inwestycje chcemy prowadzić przy ul. Elewów w Jeleniej Górze. Tam mamy poniemiecką halę (dawna ujeżdżalnia koni) o długości ponad 100 m. - przebudowa będzie polegała powstaniu garażu na przyziemiu, a na 1. i 2. piętrze powstanie 35 lokali mieszkalnych. Drugi wniosek dotyczy budowy dwóch budynków 3-klatkowych przy tej samej ulicy. Trzecia inwestycja - na tym samym terenie - to budowa budynku 4-klatkowego. Łącznie ma powstać 115 lokali mieszkalnych, a także plac zabaw, zieleń, miejsca parkingowe - powiedział Marek Wojnarowski, prezes JTBS.

Rządowe dofinansowanie (2,6 mln zł) już wpłynęło na konto miasta i będzie przekazane spółce. Wkrótce wpłynie kolejne 1,4 mln zł, ale potrzebna jest poprawka we wniosku - na sesji Rady Miejskiej (23.02) ma być głosowana korekta, a prezes spółki liczy, że uchwałę poprą również radni PiS pokazując, że ponad podziałami starają się o budowę mieszkań dla jeleniogórzan, tym bardziej, że projekt wspierany jest z funduszy rządowych.

Po uzyskaniu wspomnianych 4 mln zł, JTBS ma wystąpić o granty z rządowego Funduszu Dopłat, gdzie mowa jest o 35 proc. wartości inwestycji, a więc 14 mln zł.

Głosowanie 23 lutego jest piekielnie istotne, aby otworzyć furtkę do pieniędzy rządowych w celu rozwoju mieszkalnictwa. Stoimy przed olbrzymią szansą, aby JTBS wreszcie się finansował i nie generował strat - podkreślił M. Wojnarowski, który liczy, że w tym roku uda się zakończyć proces projektowania, uzyskać pozwolenie na budowę, a w przyszłym roku rozpocząć inwestycję (od budynku ujeżdżalni), a zakończyć na przełomie 2023 i 2024 roku.

Pozostałe środki potrzebne do budowy spółka ma zaciągnąć w formie kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz z wpłat partycypacyjnych. Czynsz w JTBS wynosi 12 zł/ ma kw. Do tego potrzebna jest wpłata 20 proc. wartości mieszkania, która w razie rezygnacji jest zwracana (np. przy mieszkaniu 50 m kw. to obecnie ok. 40 tys. zł). Budynki mają być zeroemisyjne (pompy ciepła lub podłączenie do ECO), ponadto mieszkania mają wyposażoną łazienkę i częściowo kuchnię. W kolejce oczekujących na mieszkania w JTBS jest obecnie ok. 60-70 osób.

Jak zaznaczył prezes, podobne wsparcie z rządowych środków ma dotyczyć inwestycji z nowym udziałowcem, czyli Gminą Kowary, gdzie planuje się budowę 40 mieszkań.

Twoja reakcja na artykuł?

2
10%
Cieszy
8
38%
Hahaha
1
5%
Nudzi
2
10%
Smuci
0
0%
Złości
8
38%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group