Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 4509
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jeżów Sudecki w Związku Gmin Karkonoskich

Piątek, 26 lutego 2016, 8:50
Aktualizacja: 8:55
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Jeżów Sudecki w Związku Gmin Karkonoskich
Fot. K. Sawicki
W Bukowcu odbyła się uroczystość z okazji przystąpienia do Związku Gmin Karkonoskich Gminy Jeżów Sudecki. To kolejna już gmina, która nad dalszym rozwojem chce pracować wspólnie z sąsiadami. Obecnie do ZGK należą gminy: Karpacz, Kowary, Mysłakowice, Podgórzyn, Szklarska Poręba, Piechowice i właśnie przyjęta Gmina Jeżów Sudecki.

Przybyłych na uroczystość przywitała Janina Radomska, przewodnicząca Zgromadzenia oraz burmistrz Karpacza Radosław Jęcek, przewodniczący Zarządu ZGK. Oczywiście obecny był cały Zarząd, jak i przedstawiciele miast i gmin oraz instytucji współpracujących ze Związkiem na co dzień.

Związek Gmin Karkonoskich powstał w 1992 roku skupiając tylko cztery gminy (Karpacz, Kowary, Mysłakowice i Podgórzyn). W roku 1998 do Związku przystąpiła Szklarska Poręba, a w roku 2001 Piechowice.

Podstawowe zadania jakie przyjęto w Statucie Związku to ochrona wód, ziemi i powietrza oraz krajobrazu, będących bazą dla rekreacji i turystyki oraz ukierunkowanie rozwoju gospodarczego tych terenów w oparciu o naturalne walory przyrodnicze. Ważniejsze jednak było to, że podejmowane od tej pory działania były prowadzone wspólnie. Przyniosło to konkretne efekty i wymierne korzyści. Działania w ramach Związku doprowadziły do telefonizacji gmin związkowych (w tamtych czasach telefonizacja nie była tak powszechna jak dzisiaj). Zbudowano wiele kilometrów wodociągów i kanalizacji, zagospodarowano wysypisko odpadów w Ściegnach-Kostrzycy i dzięki powołaniu do życia Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami oraz wprowadzeniu selektywnej zbiórki odpadów w znacznym stopniu przyczyniono się do racjonalnego zagospodarowania zwożonych tu odpadów.

Dzięki działaniom z zakresu edukacji ekologicznej i organizowaniu stałych konkursów zmieniono nastawienie społeczeństwa do spraw związanych choćby z segregacją śmieci. Podejmowanie takich tematów w szkołach doprowadziło do tego, że dzieci już od najmłodszych lat wiedzą, dlaczego warto chronić środowisko i mają zupełnie inne nastawienie do tych spraw, bardzo chętnie włączają się w różne konkursy i w zasadzie każde dziecko wie, że takie postępowanie jest jak najbardziej właściwe. Podejmowane przez Związek działania i inwestycje dają wymierne korzyści zarówno dla gmin ale także dla poszczególnych mieszkańców. Nic zatem dziwnego, że działania te spotkały się z pozytywnymi opiniami wyrażanymi poprzez liczne nagrody i wyróżnienia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wspólnie podejmowane działania promocyjne w sposób znaczący przyczyniły się do pozytywnego wizerunku naszego regionu na tle całego kraju. Dzięki temu znacząco wzrosła liczba turystów odwiedzających Karkonosze.

Gmina Jeżów Sudecki położona na terenie Gór Kaczawskich. To teren niezwykle interesujący pod względem historycznym, przyrodniczym ale także gospodarczym. Praktycznie wszystkie miejscowości, poza Janówkiem, zostały założone w XII i XIII wieku. We wszystkich zachowały się znakomite obiekty zabytkowe, które ściągają rzesze turystów. Każdy słyszał o Dziwiszowie w okolicach którego wydobywano złoto; o Czernicy, w której znajduje się pięknie odremontowany pałac wzniesiony przez ród Schaffgotschów; o Chrośnicy leżącej pod Okolem; o Płoszczynie położonej nieopodal Stromca, z którego rozpościerają się wspaniałe widoki; o Wrzeszczynie położonym nad Bobrem, który przegrodzono tamą, by skierować wody do zbudowanej tu elektrowni.

Najbardziej jednak znane są dwie miejscowości. Pierwsza to Siedlęcin, do której turystów przyciąga książęca wieża mieszkalna, a właściwie odkryte w niej średniowieczne malowidła naścienne będące najstarszymi tego typu malowidłami o tematyce świeckiej w Europie. Jest to przedstawienie legendy o sir Lancelocie z Jeziora (rycerzu Okrągłego Stołu). Znajduje się tu także malowidło przedstawiające św. Krzysztofa – patrona rycerzy. Druga miejscowość przyciągająca turystów, ale nie tylko, to siedziba władz gminy – Jeżów Sudecki. To właśnie tutaj w 1924 roku powstała słynna na cały świat Szkoła Szybowcowa, będąca drugą tego typu jednostką na świecie. Na potrzeby szkolenia zaczęto budować niewielkie szybowce co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania szybownictwem na niespotykaną do tej pory skalę. Dzięki wykorzystaniu znakomitych warunków jakie stwarzało Szybowisko ze wzniesionym na nim wielkim hangarem, a przede wszystkim dzięki silnym prądom wznoszącym, szybowce osiągały wysokości pozwalające bić kolejne rekordy. Dlatego Jeżów Sudecki zwany jest kopalnią diamentów. Powstałe tu Zakłady Szybowcowe produkowały jedne z najlepszych maszyn. Do dzisiaj zachowało się wiele z nich. Wszystko to spowodowało, iż Jeżów Sudecki kojarzony jest przede wszystkim z szybownictwem. Ale w bogatej historii tej miejscowości jest wiele wydarzeń zasługujących na zainteresowanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
774
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group