Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 8704
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jest umowa na obwodnicę

Piątek, 27 listopada 2009, 18:27
Aktualizacja: 22:45
Autor: Mar
Jelenia Góra: Jest umowa na obwodnicę
Fot. Mar
Marszałek Jerzy Łużniak przywiózł dzisiaj do Jeleniej Góry podpisaną już umowę na budowę obwodnicy południowej. Umowa to gruby segregator, wypełniony dokumentami. Spotkanie odbyło się w jeleniogórskim DODN. – Kilka lat zabiegów, problemy tuż przed podpisaniem i oto efekt końcowy – mówił nie kryjąc satysfakcji – to również moja praca na stanowisku zastępcy prezydenta oraz w urzędzie marszałkowskim.

Teraz przed Miejskim Zarządem Dróg i Mostów kolejny etap, czyli rozpisanie przetargu na wykonanie wszystkich robót. Kosztorys inwestorski opiewa na kwotę ponad 120 milionów złotych, ale jak przypominał marszałek, kosztorys był robiony dwa lata temu, gdy wszystkie koszty budowlane były wyjątkowo wysokie.

- Od tego czasu koszt robót drogowych spadły nawet o kilkadziesiąt procent. To oznacza, że dofinansowanie będzie wynosiło 50 procent, nie więcej jednak niż 46 milionów złotych, zapisane w umowie wstępnej – przekonywał Jerzy Łużniak – więc obciążenie miejskiego budżetu będzie mniejsze niż przewidywali krytycy tej inwestycji.

O co chodzi z kwotą dofinansowania? 46 milionów to było 50 procent wartości inwestycji około 4 lat temu. Potem koszt inwestycji, poszybował do góry, do ponad 120 milionów. Gdyby miasto miało tyle wydać na budowę obwodnicy, byłoby to około 38 procent wartości. Jednak teraz może być wybudowana za mniej niż 100 milionów. To będzie oznaczało dofinansowanie na poziomie owych 50 procent. Jeśli w przetargu wygra oferta w której 46 milionów, będzie przekraczało połowę inwestycji, urząd marszałkowski zapłaci do 50 procent całkowitej wartości.

Mówiono też o dwóch kolejnych projektach, które zostały przyjęte przez komitet zarządzający Regionalnego Programu Operacyjnego. O pierwszym opowiadał komendant miejski policji w Jeleniej Górze, insp. Zbigniew Ciosmak.
- Bierzemy udział w programie mającym na celu poprawienie wyposażenia technicznego naszych komistariatów. Dotyczy to komisariatów obsługujących tereny uzdrowiskowe i turystyczne – wspomniał komendant Ciosmak – prawie sześć milionów złotych dla, Jeleniej Góry, Polanicy Zdroju, Nowej Rudy, Lubawki, Lądka Zdroju, Kudowa, Kamienna Góra i Bystrzyca Kłodzka.

Projekt ma poprawić standard komisariatów i podnieść bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów. Z tej kwoty około miliona złotych trafi do Jeleniej Góry. Te pieniądze przeznaczymy na: remonty budynków komisariatów w Szklarskiej Porębie i w Cieplicach. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.
Z tych pieniędzy zostanie również dokończony remont budynku dla Straży Miejskiej w Jeleniej Górze i centrum zarządzania kryzysowego.

Kolejny projekt to wymiana i modernizacja pojazdów Karkonoskiej Grupy GOPR. Jak wyjaśniał naczelnik Maciej Abramowicz, grupa karkonoska w latach 2010-2011 wymieni samochód terenowy, skutery śnieżne i pojazdy czterokołowe. Wartość projektu to ponad milion złotych.

- Nas cieszy, że zostaliśmy pozytywnie ocenieni i będziemy mogli zrealizować program modernizacji sprzętu – wyjaśniał naczelnik Maciej Abramowicz - To są już pojazdy ponad dziesięcioletnie, używane nieustannie w bardzo trudnych warunkach. Program zakłada dofinansowanie na poziomie 70 procent, przy czym my musimy zgromadzić cały milion i kupić sprzęt i dopiero wtedy rozliczymy się i wystąpimy o zwrot 70 procent. Samochód terenowy będzie wyposażony w sprzęt ratunkowy, urządzenia reanimacyjne, deski po przenoszenia poszkodowanych.

To nie wszystkie dobre wiadomości, bo jak mówił marszałek Łużniak, województwo dolnośląskie chce jak najszybciej rozliczyć już rozstrzygnięte projekty i rozpocząć realizację zgłoszonych projektów.
- Dlaczego nam na tym zależy? Chcemy wziąć udział w podziale rezerwy nadzwyczajnej w wysokości pół miliarda euro. Pieniądze zostaną podzielone między te województwa, które najszybciej rozliczą swoje projekty unijne. Mamy dużą szansę znaleźć się w pierwszej piątce, co pozwoli pozyskać około sto milionów euro. W ten sposób możemy znowu dysponować olbrzymimi pieniędzmi do podziału. Chcemy i je przeznaczyć w dużej mierze na inwestycje infrastrukturalne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group