Środa, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 9205
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jest chętny na dzierżawę "Grzybka" [PRIMA APRILIS]

Środa, 1 kwietnia 2020, 9:13
Aktualizacja: Piątek, 3 kwietnia 2020, 6:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jest chętny na dzierżawę "Grzybka" [PRIMA APRILIS]
Fot. Przemek Kaczałko
W 2014 roku radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry podjęli decyzję, która umożliwia wydzierżawienie popularnego "Grzybka" prywatnemu inwestorowi na 99 lat. Od tamtego czasu nie udało się znaleźć chętnego na zagospodarowanie terenu przy Wieży Krzywoustego, jednak pojawiło się "światełko w tunelu"...

Zgodnie z założeniami władz miasta z 2014 roku, przy popularnym "Grzybku" ma powstać punkt gastronomiczny. Według planów inwestora, obiekt zostanie wybudowany w ciągu trzech lat, a do jego powstania mają być wykorzystane materiały nawiązujące do przedwojennej historii tego miejsca, czyli kamień, drewno i szkło. Najpierw jednak, prezydent miasta musi ogłosić przetarg na dzierżawę terenu wraz z wieżą widokową, ale w końcu - po kilku latach pojawił się chętny inwestor.

Obiekt powstał w 1911 roku na dawnym Hausbergu (dziś Wzgórze Krzywoustego). Była to Wieża Cesarska - votum mieszkańców na 800–lecie Hirschbergu. Niemcy zbudowali wieżę ze składek społecznych. Dedykowali ją – jak wiele tego typu obiektów – cesarzowi Wilhelmowi. Obok powstał gościniec z restauracją. Dzięki temu miejsce w pierwszej połowie XX wieku stało się jednym z najbardziej popularnych zakątków dla spacerowiczów i turystów. Po ponad stu latach po restauracji (spalonej na początku lat 50. XX wieku) pozostały tylko ukryte w krzakach fundamenty. Dzięki wsparciu ze środków unijnych i polsko-czeskiemu projektowi – wieżę odnowiono. Wieża ma 22 metry wysokości, a jej ostatni remont został wykonany w 2009 roku. Jest udostępniana bezpłatnie, jednak jej odwiedziny są możliwe w określonych godzinach (przed zmrokiem jest zamykana i rano otwierana).

[AKTUALIZACJA]
Zgodnie z tradycją, był to żart z okazji 1 kwietnia (prima aprilis). Nieprawdziwą informacją było to, że pojawił się prywatny inwestor. Pozostała treść była prawdziwa. Od 2014 roku nie ma chętnego na dzierżawę obiektu.

Twoja reakcja na artykuł?

65
79%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
4%
Nudzi
2
2%
Smuci
4
5%
Złości
8
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
486
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
W ogóle nie mam telewizora
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Szachy to królewska gra
 
Piłka nożna
To już dziś... Walka o fazę ogólnopolską!
 
Kultura
Schronisko w wersji All Inclusive
 
Aktualności
Trwają prace przy magistrali na Wolności
 
Aktualności
Oszukiwali na refundacjach za leki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group