Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4488
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jeśli się kształcić, to nowocześnie

Poniedziałek, 22 marca 2010, 7:50
Aktualizacja: 8:05
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Jeśli się kształcić, to nowocześnie
Fot. Angela
Uczniowie trzech jeleniogórskich szkół będą mogli korzystać z centrów kształcenia zawodowego wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt warty ponad trzy mln zł. Sale szkoleniowe pojawią się w „Ekonomie”, „Handlówce” i „Mechaniku”. Na dniach ruszą przetargi na remonty pomieszczeń.

W popularnej „Handlówce”, czyli Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze powstaną pracownie gastronomiczne. W „Ekonomie” powstaną dwie pracownie z branży turystycznej, czyli pokój hotelowy i pomieszczenie do obsługi turystycznej, jak recepcja hotelowa. Mechanik będzie miał natomiast pracownie techniczne.

– Wyposażenie sal zostanie sfinansowane z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach projektu „Modernizacja centrów kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku”. W naszym województwie takich centrów powstanie dziewięć, w tym trzy w Jeleniej Górze. Zadaniem miasta jest przygotować pomieszczenia – mówi Barbara Latosińska, główny specjalista w wydziale oświaty i wychowania.

– W tym celu sale zostaną poddane generalnemu remontowi, począwszy od wymiany instalacji po wymianę podłóg i pokrycia ścian. Mamy na ten cel zabezpieczone środki, w sumie po 150 tys. zł na każdą ze szkół. Ponadto miasto musiało zabezpieczyć 15 procent całości w ramach wyposażenia czyli 613 tys. zł
Wkrótce odbędzie się spotkanie ze specjalistą do spraw remontów, w celu omówienia kwestii remontów tych sal w szkołach. W najbliższym czasie ruszą też przetargi na te remontu.

O nowoczesne centrum kształcenia zawodowego Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze walczył kilka lat.
U nas powstanie centrum gastronomiczne, od trzech lat przygotowaliśmy w tym celu projekt. Obecnie dzięki kuratorium i urzędowi marszałkowskiemu, doszły do nas sygnały, że od września br. zaczną funkcjonować te centra – mówi Danuta Pawłowicz, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych nr 2 w Jeleniej Górze.

– Mamy przygotowany projekt modernizacji naszych pomieszczeń i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie miasto ogłosi przetarg na remonty. Będzie to modernizacja tzw. podziemi szkoły, gdzie pojawią się nowoczesne pomieszczenia do przygotowywania i wydawania posiłków oraz szatnie dla młodzieży – dodaje.

Na całym piętrze będą zlokalizowane dwie pracownie technologiczne, w ramach których pojawią się pracownia barmańska i kształcenia ogólnego oraz pracownia kształcenia praktycznego. Pomieszczenia zostaną wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt technologiczny począwszy o tzw. garnituru sprzętu do gastronomii, po sprzęt barmański i sprzęt do pracowni językowych czyli słuchawki, projektory, komputery i wiele innych.
W Zespole Szkół Technicznych Mechanik pojawi się natomiast dziewięć sal do kształcenia zawodowego ( o czym już pisaliśmy).

Z nowoczesnych centrów będą korzystać nie tylko uczniowie danej szkoły, ale w ramach kursów uczyć się tam będą również podopieczni innych szkół kształcących w danych zawodach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
191
Jest nowy
9%
1-5 lat
12%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group