Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 4980
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórzanin napisał operę dla Teatru Wielkiego

Sobota, 9 maja 2015, 8:22
Aktualizacja: 8:24
Autor: Mea
Jelenia Góra: Jeleniogórzanin napisał operę dla Teatru Wielkiego
Fot. Mea
Sławomir Kupczak, nauczyciel z jeleniogórskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki, napisał wraz z Michałem Borczuchem, operę „Voyager” dla Teatru Wielkiego w Warszawie. Premiera już 22 maja.

W cyklu „Terytoria” realizowany jest „Projekt ‘P’”, w ramach którego Teatr Wielki - Opera Narodowa zamawia opery u debiutujących w tym gatunku kompozytorów, by następnie je wystawić.

- Libretto napisał wybitny reżyser młodego pokolenia Michał Borczuch, który jest z mojego rocznika. Ja napisałem muzykę. Historia opowiada o momencie wystrzelenia statków kosmicznych z nadzieją, że obce cywilizacje odczytają z umieszczonych w nich płyt cały dorobek kulturowy ludzkości. Są tam utwory od Mozarta i Beethovena, przez Szekspira i literaturę, po hymny, a nawet pieśni buszmenów – opowiedział Sławomir Kupczak.

- Dokonujemy z Michałem Borczuchem pewnej refleksji nad człowiekiem i jego samotnością w Kosmosie. Padają nawet słowa: „W kosmosie nie ma nic” – dodał.

Jak piszą w Teatrze Wielkim o Sławomirze Kupczaku: „Stosuje w muzyce media elektroniczne i skłania się ku branym od razu w nawias gestom neoromantycznym. Swego „Voyagera” nazwał prowokacyjnie operą romantyczną.”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group