Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 7226
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórzanie świętowali wczoraj Niedzielę Palmową

Poniedziałek, 25 marca 2013, 9:53
Aktualizacja: Wtorek, 26 marca 2013, 7:52
Autor: Karolina Olechowska
Jelenia Góra: Jeleniogórzanie świętowali wczoraj Niedzielę Palmową
Fot. Anna Panek
Pomimo mrozu, w Niedzielę Palmową (24. marca br.) na ulicach Jeleniej Góry było tłocznie i kolorowo. W kościołach rzymsko – katolickich odbywałysię obrzędy święcenia palm przyniesionych przez wiernych. O tym co symbolizują oraz jak należy przeżywać Niedzielę Męki Pańskiej opowiada ojciec Wacław Nowak z zakonu pijarów przy Parafii Rzymsko–Katolickiej. p.w. św. Jana Chrzciciela w Cieplicach.

- Symbol ten jest przypomnieniem wydarzeń w Jerozolimie. Ze względów religijnych wjazd do miasta na osiołku był przeznaczony jedynie dla władców, zatem pozdrowienie Chrystusa przekraczającego bramy Jerozolimy oznaczało przyjęcie go na króla – tłumaczy ks. Wacław Nowak. - Dzień ten jest dniem radości, ale również i dniem zadumy, ponieważ przypomina nam, jak dwojaka jest ludzka natura. Ci sami ludzie, którzy witali Syna Bożego gałązką palmową, krzyczeli aby go ukrzyżować.

Niedziela Palmowa ma dwa wymiary. Z jednej strony pokazuje na jak dobre czyny stać człowieka, z drugiej jednak uwidacznia mieszkający w nim pierwiastek zła – dodaje ojciec Wacław Nowak.

Uczestnictwo w nabożeństwie Niedzieli Palmowej dla niektórych oznacza nie tylko kościelny obowiązek, ale również tradycję przekazywaną od pokoleń. - W Niedzielę Palmową, tak jak w Niedzielę Wielkanocną czy Boże Narodzenie, całą rodziną idziemy do kościoła. Najmłodszy członek rodziny niesie palemkę - u nas od wielu lat przyjmowano, że jest ona symbolem nowego życia. Nie wyobrażam sobie nie uczestniczyć w tym obrzędzie - mówi Maria Jaśkiewicz, mieszkanka Zabobrza.

Wczorajszy dzień był równocześnie początkiem Wielkiego Tygodnia, okresu najważniejszych Świąt w całym Roku Liturgicznym. Wielu z nas zastanawia się jak przygotować się do nadchodzącego Święta Wielkiej Nocy, czy należy je celebrować w radości czy też spokoju i zadumie?

- Ważne jest przygotowanie duchowe, umożliwiajace uczestnictwo w tajemnicach, które będą następowały w kolejnych dniach. Powinniśmy też zadbać uroczyste przygotowanie świąt, aby bliscy mogli się spotkać i wspólnie je przeżywać - mówi kapłan.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
603
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group