Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6068
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórzanie świętowali wczoraj Niedzielę Palmową

Poniedziałek, 25 marca 2013, 9:53
Aktualizacja: Wtorek, 26 marca 2013, 7:52
Autor: Karolina Olechowska
Jelenia Góra: Jeleniogórzanie świętowali wczoraj Niedzielę Palmową
Fot. Anna Panek
Pomimo mrozu, w Niedzielę Palmową (24. marca br.) na ulicach Jeleniej Góry było tłocznie i kolorowo. W kościołach rzymsko – katolickich odbywałysię obrzędy święcenia palm przyniesionych przez wiernych. O tym co symbolizują oraz jak należy przeżywać Niedzielę Męki Pańskiej opowiada ojciec Wacław Nowak z zakonu pijarów przy Parafii Rzymsko–Katolickiej. p.w. św. Jana Chrzciciela w Cieplicach.

- Symbol ten jest przypomnieniem wydarzeń w Jerozolimie. Ze względów religijnych wjazd do miasta na osiołku był przeznaczony jedynie dla władców, zatem pozdrowienie Chrystusa przekraczającego bramy Jerozolimy oznaczało przyjęcie go na króla – tłumaczy ks. Wacław Nowak. - Dzień ten jest dniem radości, ale również i dniem zadumy, ponieważ przypomina nam, jak dwojaka jest ludzka natura. Ci sami ludzie, którzy witali Syna Bożego gałązką palmową, krzyczeli aby go ukrzyżować.

Niedziela Palmowa ma dwa wymiary. Z jednej strony pokazuje na jak dobre czyny stać człowieka, z drugiej jednak uwidacznia mieszkający w nim pierwiastek zła – dodaje ojciec Wacław Nowak.

Uczestnictwo w nabożeństwie Niedzieli Palmowej dla niektórych oznacza nie tylko kościelny obowiązek, ale również tradycję przekazywaną od pokoleń. - W Niedzielę Palmową, tak jak w Niedzielę Wielkanocną czy Boże Narodzenie, całą rodziną idziemy do kościoła. Najmłodszy członek rodziny niesie palemkę - u nas od wielu lat przyjmowano, że jest ona symbolem nowego życia. Nie wyobrażam sobie nie uczestniczyć w tym obrzędzie - mówi Maria Jaśkiewicz, mieszkanka Zabobrza.

Wczorajszy dzień był równocześnie początkiem Wielkiego Tygodnia, okresu najważniejszych Świąt w całym Roku Liturgicznym. Wielu z nas zastanawia się jak przygotować się do nadchodzącego Święta Wielkiej Nocy, czy należy je celebrować w radości czy też spokoju i zadumie?

- Ważne jest przygotowanie duchowe, umożliwiajace uczestnictwo w tajemnicach, które będą następowały w kolejnych dniach. Powinniśmy też zadbać uroczyste przygotowanie świąt, aby bliscy mogli się spotkać i wspólnie je przeżywać - mówi kapłan.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

komentarz usunięty
SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
687
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group