Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 3758
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeleniogórzanie świętowali wczoraj Niedzielę Palmową

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 25 marca 2013, 9:53
Aktualizacja: Wtorek, 26 marca 2013, 7:52
Autor: Karolina Olechowska
Fot. Anna Panek
Pomimo mrozu, w Niedzielę Palmową (24. marca br.) na ulicach Jeleniej Góry było tłocznie i kolorowo. W kościołach rzymsko – katolickich odbywałysię obrzędy święcenia palm przyniesionych przez wiernych. O tym co symbolizują oraz jak należy przeżywać Niedzielę Męki Pańskiej opowiada ojciec Wacław Nowak z zakonu pijarów przy Parafii Rzymsko–Katolickiej. p.w. św. Jana Chrzciciela w Cieplicach.

- Symbol ten jest przypomnieniem wydarzeń w Jerozolimie. Ze względów religijnych wjazd do miasta na osiołku był przeznaczony jedynie dla władców, zatem pozdrowienie Chrystusa przekraczającego bramy Jerozolimy oznaczało przyjęcie go na króla – tłumaczy ks. Wacław Nowak. - Dzień ten jest dniem radości, ale również i dniem zadumy, ponieważ przypomina nam, jak dwojaka jest ludzka natura. Ci sami ludzie, którzy witali Syna Bożego gałązką palmową, krzyczeli aby go ukrzyżować.

Niedziela Palmowa ma dwa wymiary. Z jednej strony pokazuje na jak dobre czyny stać człowieka, z drugiej jednak uwidacznia mieszkający w nim pierwiastek zła – dodaje ojciec Wacław Nowak.

Uczestnictwo w nabożeństwie Niedzieli Palmowej dla niektórych oznacza nie tylko kościelny obowiązek, ale również tradycję przekazywaną od pokoleń. - W Niedzielę Palmową, tak jak w Niedzielę Wielkanocną czy Boże Narodzenie, całą rodziną idziemy do kościoła. Najmłodszy członek rodziny niesie palemkę - u nas od wielu lat przyjmowano, że jest ona symbolem nowego życia. Nie wyobrażam sobie nie uczestniczyć w tym obrzędzie - mówi Maria Jaśkiewicz, mieszkanka Zabobrza.

Wczorajszy dzień był równocześnie początkiem Wielkiego Tygodnia, okresu najważniejszych Świąt w całym Roku Liturgicznym. Wielu z nas zastanawia się jak przygotować się do nadchodzącego Święta Wielkiej Nocy, czy należy je celebrować w radości czy też spokoju i zadumie?

- Ważne jest przygotowanie duchowe, umożliwiajace uczestnictwo w tajemnicach, które będą następowały w kolejnych dniach. Powinniśmy też zadbać uroczyste przygotowanie świąt, aby bliscy mogli się spotkać i wspólnie je przeżywać - mówi kapłan.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~jelgor 25-03-2013 11:36
A w głowie siano.
~łubudubutoja 25-03-2013 11:47
Dawno temu to myśmy sami sobie robili "palmy " teraz się kupuje w Tesco,made in china ,Jeżeli jest się patriotą to trzeba wspierać własny handel. Komercjalizacja ,nawet wiary.
rymcycymcy 25-03-2013 13:23
W Izraelu nie mają pojęcia jak wyglądają palmy ! :) ...nasze są bardziej ozdobne i kwieciste ! :)
~EM 25-03-2013 13:27
Ja co roku własnoręcznie robię palmę. W tym roku kupiłam w kwiaciarni baźki dodałam żonkila, tulipana i bukszpan całość upięłam piękną wstążką z motywami zajączka. Była piękna.
~kik 25-03-2013 16:34
ci z palmami to od razu wiadomo kto jest kto?
~znafffca 25-03-2013 17:27
Okoliczni pijarzy od 5 rano stali pod delikatesami i czekali na otwarcie głównej nawy. Mamrotali pod nosem pewnikiem modły jakie, zapewne coby im palna nie odbiła zanim dotrwają. Wreszcie wyłączono dzwony alarmowe i pierwsi modlitewnie oparci o wrota wtargnęli nachalna pielgrzymką omal nie obalając kościelnej. Kilku co prawda zaraz legło krzyżem, ale inni po nich dotarli i uwieszeni u konfesjonału szeptali spierzchniętymi usty: nalewkę...dwie nalewki, mózgotrzepa, piwo, piiiiiwoooooooooooooooooo.... Zaczęła się kolejna niedziela. Tym razem palmowa.
Piipi Jelonkowa 25-03-2013 19:23
~ OJEJ ! .. *palmy to maja szczescie ! .. bo gdyby one rosny tutaj,to zostalby pozbawione galazek .. przez wiernych !
~jaski 25-03-2013 22:24
Palma Pani z profilowego zdjęcia najpiękniejsza, skromna a jaka oryginalna na tle innych ludzi z market'owymi palmami - wszystkimi na "jedno kopyto" .
~besti 26-03-2013 0:14
a co to ? nowy narybek w jelonce?
Piipi Jelonkowa 26-03-2013 11:07
..do - [~Jaski ] ..tylko,ze ta kobieta ma nieskromne odzienie .. z okrutnie zabitych zwierzat ! .. brak pokory
~czy tak 27-03-2013 17:51
Ile zlosliwosci,sarkazmu, kto to pisze? Pamietajcie o tradycji,jezeli nie wierzycie w Boga. Zywa tradycja to znaczy istnieje Narod. A to Polska wlasnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group