Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 11693
Zalogowanych: 67
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraków: Jeleniogórzanie najlepsi w Mistrzostwach Polski

Piątek, 6 września 2019, 0:41
Aktualizacja: 0:43
Autor: MDvR
Kraków: Jeleniogórzanie najlepsi w Mistrzostwach Polski
Fot. użyczone
Reprezentacja Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry w składzie: Zofia Tuła, Jolanta Chara, Tomasz Czaplicki, Michał Wrzal, Marcin Chara i Maciej Maciejewski wzięła udział w czternastej edycji Lotto Mistrzostw Polski we freestyle'u kajakowym. Zawody odbyły się na torze do kajakarstwa górskiego w Krakowie w dniach od 31 sierpnia do 1 września. Poza czołówką polskiego freestyle'u impreza ta zgromadziła również na starcie zawodników z Hiszpanii i Austrii.

Nasi kajakarze obsadzili zarówno kategorie profesjonalistów, do których zalicza się kajakarzy licencjonowanych, jak i amatorskie, gdzie licencja zawodnicza nie jest wymagana.

Po widowiskowych eliminacjach konkurencji K1K amatorek prowadziła pochodząca z Trójmiasta Zuzanna Staniszewska, reprezentująca klub SKK "Morzkulc" z notą 136 pkt. Tuż za nią sklasyfikowano Jolantę Chara (KKK Jelenia Góra) z notą 120 pkt. Trzecia była Zofia Owsiak z AKTK Bystrze z notą 16,67 pkt. Stawkę finałową uzupełniły jeszcze Julia Gawlik (MKK Przewrotka) oraz Krystyna Błaszkiewicz (AKTK Bystrze).

Mała różnica między liderką i wiceliderką wskazywał na zaciętą rywalizację w finale. Warto przy tym nadmienić, że w konkurencjach amatorskich eliminacje rozgrywane są w systemie "Session", oznacza to, że na grupę zawodników przypada limit czasu 10 minut, w trakcie których kajakarze mogą wchodzić do fali zawodów wielokrotnie, by wykonywać punktowane ewolucje. Trudność wzrasta w momencie awansu do finału, w którym obowiązują już takie same zasady, jak wśród profesjonalistów.

Już od pierwszych przejazdów eliminacyjnych w kategorii K1M amatorów wyłoniła się grupa pięciu zawodników, którzy zgłosili swoje aspiracje do zwycięstwa. Wszyscy z czołowej piątki prezentowali wysokie Air Loopy (powietrzne salta przodem), czy Cartwheele (pionowe boczne obroty). Niewielkie różnice w wynikach podobnie, jak w kategorii kobiet zapowiadały ostrą walkę w finale.

Z pierwszego miejsca do finału awansował Maksymilian Drak (AKTK BYSTRZE) - 255 pkt. Tuż za nim sklasyfikowano Michała Wrzala - 250 pkt. i Marcina Chara - 220 pkt. oraz Macieja Maciejewskiego - 130 pkt. (wszyscy trzej z KKK Jelenia Góra). Z piątego i zarazem ostatniego premiowanego awansem miejsca stawkę finałową uzupełnił zeszłoroczny mistrz w tej kategorii Dariusz Staniszewski (SKK "Morzkulc")

Wśród zawodników w kategorii profesjonalistów poza klasyfikacją Mistrzostw Polski utworzono również klasę Open, która uwzględniała zawodników z zagranicy.

Po eliminacjach prowadził Bartosz Czauderna z notą 2006,67 pkt. (KKK Kraków). Drugi był obecny wicemistrz świata Joaquim Fontane Maso z Hiszpanii - 1723,33 pkt. Z trzeciego miejsca awansował Michał Sobieraj-Jakubiec (KKK Kraków) - 1663,33 pkt. Nasz mistrz Europy i dwukrotny zdobywca Pucharu Świata – Tomasz Czaplicki awansował z czwartej pozycji z wynikiem łącznym za dwa przejazdy 1583,33 pkt. Z piątego miejsca zakwalifikował się Sole Eugenio Otger z Hiszpanii z notą 800 pkt.

Finały rozegrano po południu jeszcze tego samego dnia, co eliminacje. Nie było więc zbyt wiele czasu na odpoczynek. Jako pierwsze o medale zawalczyły kajakarki amatorki. Tak samo, jak rok temu zwyciężyła Zuzanna Staniszewska. Niezwykle zacięta okazała się walka o srebro. Ostatecznie na drugim stopniu podium stanęła Zofia Owsiak przed Jolantą Chara. Obie zawodniczki uzyskały w finale tą samą notę punktową stwarzając sytuację remisu. Zgodnie z panującymi przepisami srebro przyznano Zofii, a brąz Jolancie, która zdobyła tego dnia pierwszy medal dla Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry.

W konkurencji mężczyzn amatorów najlepszy okazał się Maksymilian Drak, który jako jedyny w stawce zaprezentował w swoim przejeździe figurę Phonics Monkey, zgarniając pierwsze miejsce z notą 343,33 pkt. Srebro i brąz wywalczyli Marcin Chara i Michał Wrzal - obaj z KKK Jelenia Góra, zdobywając odpowiedni 170 i 160 pkt.

Wśród kobiet profesjonalistek w kategorii Open podobnie, jak rok temu najlepsza okazała się nasza medalistka mistrzostw świata - Zofia Tuła (KKK Jelenia Góra), otrzymując złoty medal. Na drugim stopniu podium stanęła Jasmin Stangl-Brachnik (Austria). Brąz otrzymała Iga Garlewicz (KKK Kraków).

Tradycyjnie jako ostatni rozegrano finał konkurencji mężczyzn profesjonalistów. Po dwóch z trzech kolejek finałowych prowadził Bartosz Czauderna z notą 1086,67 pkt. Drugie miejsce zajmował Tomasz Czaplicki - 1043,33 pkt., a trzeci był Michał Sobieraj-Jakubiec - 980 pkt. Zwrot akcji nastąpił w ostatniej kolejce finału, w której to reprezentant Jeleniej Góry zaatakował pozycję lidera. Po bardzo widowiskowym przejeździe złożonym z 13 figur Tomek objął prowadzenie w klasyfikacji Mistrzostw Polski z wynikiem 1373,33 pkt., spychając na drugie miejsce lidera z eliminacji. Reprezentant gospodarzy Bartosz Czauderna miał przed sobą jeszcze jeden przejazd finałowy, ale nie zdołał w nim wyprzedzić Tomka. Tomasz Czaplicki tym samym zdobył kolejny tytuł mistrza Polski w swojej karierze.

Nagranie przejazdu Tomka:

Dodatkowo Tomek zdobył też srebro w konkurencji Open, nieznacznie ustępując reprezentantowi Hiszpanii - Joaquim'owi Fontane Maso. Zwycięstwa Zosi i Tomka oraz medale w konkurencjach amatorskich dały pierwsze miejsce Karkonoskiemu Klubowi Kajakowemu z Jeleniej Góry w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw.

Poza zmaganiami w Mistrzostwach Polski Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki przeprowadzili darmowe warsztaty z freestyle'u kajakowego. Każdy kto potrafi "eskimoskę" mógł wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez naszych najlepszych kajakarzy freestyle'owych. Zosia z Tomkiem uczyli chętne osoby podstawowych manewrów, jak i widowiskowych ewolucji. W zajęciach wzięło udział niemal 20 kajakarzy. Zosia szkoliła dziewczyny, Tomek zaś pracował z chłopakami. Efektem warsztatów były pierwsze samodzielnie wykonane figury freestyle'owe zarówno w grupie Zosi, jak i Tomka.

- Cieszę się, że całkiem sporo kajakarek się pojawiło. Dziewczyny podeszły do warsztatów z dużym zapałem i pozytywną energią. Jednym słowem było wesoło, a w dodatku bardzo fajnie radziły sobie w odwoju. Pojawiły się pierwsze figury, a kajakarki dłużej pływające zrobiły parę bardziej skomplikowanych ewolucji - komentowała Zofia Tuła. Dzień po zmaganiach we freestyle'u kajakowym rozegrano Mistrzostwa Polski w kajak crossie. Wśród kobiet zwyciężyła Zofia Tuła.

Twoja reakcja na artykuł?

5
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
466
Tak, często
15%
Czasami
46%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
3%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
 
Aktualności
Z Jeleniej Góry w Himalaje
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group