Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7301
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeleniogórski punkt krwiodawstwa czynny zbyt krótko?

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 21 listopada 2014, 8:03
Aktualizacja: 8:06
Autor: Angela
Fot. Angela
Zdaniem Marcina Kowala z Jeleniej Góry czynny do godz. 12.00 jeleniogórski punkt przyjmowania krwi, funkcjonujący w szpitalu przy ul. Ogińskiego, działa zbyt krótko. – Przez to wielu krwiodawców po prostu nie zdąża do niego dojechać – mówi Czytelnik. – Sam byłem chwilę przed godz. 12.00 i nie zostałem przyjęty. Byłem też świadkiem, jak „z kwitkiem” odprawiono czterech młodych mężczyzn, którzy przyjechali specjalnie z Lubania – dodaje jeleniogórzanin. Czy jest szansa na zmiany?

Marcin Kowal to jeleniogórski przedsiębiorca. Czas się dla niego liczy. - Mam sporo pracy, jak inni ludzie, więc wolałbym oddawać krew po południu. Ale w Jeleniej Górze takiej możliwości nie ma. Punkt krwiodawstwa funkcjonujący w szpitalu działa do godz. 12.00. Żeby oddać krew trzeba być co najmniej pół godziny wcześniej. Czy nie można chociaż jednego dnia przesunąć godziny przyjmowania krwiodawców na popołudnie, kiedy ludzie wychodzą z pracy? W Wałbrzychu punkt jest czynny do godz. 15.00, we Wrocławiu też do popołudnia. Dlaczego nie można tego zrobić u nas?– pyta jeleniogórzanin.
Bogusław Dembski, pracownik jeleniogórskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, wyjaśnia, że zasady funkcjonowania punktu poboru krwi ustalane są przez organ prowadzący, czyli decyzje zapadają w Wałbrzychu.

– Nasz punkt jest czynny do godz. 15.00, ale krwiodawcy przyjmowani są do godz. 12.00, bo później tę krew trzeba przygotować do transportu. Otrzymujemy sugestie ze strony krwiodawców, by wydłużyć czas poboru krwi, ale po pierwsze nie jest ich wielu, a po drugie - nie zależy to od nas – dodaje Bogusław Dembski.

Teresa Kamińska, specjalista do spraw promocji krwiodawstwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu wyjaśnia, że nie chodzi tu o czyjś kaprys, ale o szereg uwarunkowań.

- Przede wszystkim organizm ludzki najlepiej „znosi” oddawanie krwi do południa – wyjaśnia Teresa Kamińska. – Ponadto jest pewna procedura transportowania i spreparowania krwi, według której musimy postępować. Mówi ona, że krew należy spreparować do sześciu godzin od momentu pobrania. Z Jeleniej Góry trzeba ją jeszcze przetransportować, stąd poranne godziny jej przyjmowania. Trzecim czynnikiem jest brak personelu. Lekarze pracujący w Jeleniej Górze mają dla nas czas tylko rano, później mają inną pracę w miejscach, które pozwalają im się rozwijać. U nas jest to tylko kwalifikowanie dawców, stąd tak małe zainteresowanie tym zajęciem. Kiedyś jednak próbowaliśmy wydłużyć czas pracy u nas, w Wałbrzychu, z godziny 15.00 do 17.00. Okazało się, że po godz. 15.00 nikt już do nas nie przychodził, albo były to naprawdę pojedyncze przypadki – jedna osoba w tygodniu. Niemniej cały czas szukamy lekarzy i jeśli tylko znajdziemy chociaż jednego, postaramy się wydłużyć czas pracy w Jeleniej Górze. Słuchamy sugestii naszych krwiodawców, na których nam bardzo zależy i staramy się wychodzić im naprzeciw, jeśli tylko jest taka możliwość – dodaje Teresa Kamińska.

Jednym z pomysłów tego „wyjścia naprzeciw” krwiodawcom ma być skierowanie od przyszłego roku do Jeleniej Góry specjalistycznego ambulansu do poboru krwi, który w każdy wtorek miałby przyjmować dawców na jeleniogórskim Placu Ratuszowym.

– Obecnie doposażamy go w sprzęt i czekamy na wybór nowych władz, z którymi będziemy rozmawiali na temat zapewnienia nam miejsca parkingowego, dostępu do prądu i toalet dla krwiodawców – mówi Teresa Kamińska. – Przy okazji natomiast, w związku z obchodzonymi dniami honorowego krwiodawcy (22-26.11) dziękujemy naszym krwiodawcom za oddawany dar oraz życzymy im dużo zdrowia, pomyślności, uznania społecznego i wszystkiego najlepszego – dodaje T. Kamińska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~.. 21-11-2014 10:46
W Kamiennej Górze organ prowadzący w Wałbrzychu zlikwidował krwiodawstwo. Dwa tysiące stałych dawców krwi odesłał do domu. Punkt istniał 50 lat.
~Alex 24-11-2017 10:17
do: ~.. (10:46)
Skandal- nie da się tego inaczej określić...
~zawza 21-11-2014 11:32
W Jeleniej nawet jak się przyjdzie o 9 rano to można być odprawionym bo jest tylu chętnych. Już kilkukrotnie doświadczyłam tego na własnej skórze.
~Krwiodawca 21-11-2014 17:24
Ja bardzo chętnie bym oddał krew u nas w jeleniej górze ale jak ten parking jest płatny to ja przestaje krew oddawać niech wam braknie krwi na mnie nie liczcie jak wy tak kasujecie za parking trzeba było szlaban postawić na wjeździe na zabobrzu
~abc 21-11-2014 18:19
Byłem tam jakiś czas temu . Nie wiem czy coś się zmieniło ale wówczas warunki były co najmniej urągające ludzkiej godności . Jakieś stare metalowe łóżka wojskowe . Pomieszczenia przed i po oddaniu krwi do dramat . Nazwa : " ekipa " , " objazdowy " co ? , cyrk ? . Sanepid to powinien zamknąć i w ogóle dlaczego podlegamy pod wieśniaków z wałbrzycha ???. Jelenia Góra to jakaś wioska ?. Co dwa tygodnie bym oddawał krew , ale nie w takich warunkach . Obsada OK , życzliwi fachowcy . Pozdrawiam .
michailij 21-11-2014 18:34
Super by było jak by punkt był czynny w godzinach popołudniowych,popieram taką zmianę.Po drugie do ''Krwiodawca''17;24 jeżeli naprawdę byś chciał oddać krew to byś oddał i przy okazji byś się dowiedział że parking w dniu oddania krwi dla krwiodawców jest DARMOWY pozdrawiam
~ 21-11-2014 19:35
Ja kilkakrotnie oddawałam krew w jeleniogórskim szpitalu. Miałam wolne piątki, więc bez problemu dotarłam tam w godzinach rannych. Teraz, kiedy pracuje od poniedziałku do piątku, nie mam takiej możliwości. Nie dalej jak wczoraj dostałam smsa, że jest potrzebna krew gr. O. Bardzo chętnie poszłabym oddać, ale nie dotrę do szpitala wcześniej jak 14.30. Dobrze byłoby, aby choć jeden dzień w tygodniu punkt działał w godzinach popołudniowych.
~Arturr 21-11-2014 19:45
do ~Krwiodawca - parking jest darmowy dla krwiodawców :)
~krwiobiorca 21-11-2014 20:49
Trzymam krew (a także wiele innych ciekawych rzeczy) w domowej lodówce w słoiczkach i nie mam takich problemów. Na czarną chwilę będzie jak znalazł.
~sąsiad 23-11-2014 16:20
Ty Kowal jaki Ty jeleniogórski jak podatki płacisz w Radkowie? :-)
~Alex 24-11-2017 10:11
Szkoda, że zrezygnowano z możliwości oddawania krwi w sobotę (co druga sobota w miesiącu). Jako powód podano brak zainteresowania. Trochę mnie to dziwi. Sama oddawałam krew w sobotę. Nie zdarzyło się, bym była jedyną zainteresowaną osobą. Jest sporo osób, które chciałyby oddawać krew w tym dniu. Może warto wrócić do tego?
~Kaźmiż 11-03-2018 22:29
Ogólnie punkt w Jg jest kiepski . Raczej laskę, kładą na krwiodawcę :/ wiecznie tam ktoś się spóźnia, punkt jest zbyt krótko otwarty i jest zbyt mały ! Czasem nie ma miejsca i czekać trzeba na zewnątrz, to jest kpina !
~Chris 22-11-2019 10:17
Od jakiegoś czasu jest jeszcze gorzej, punkt działa tylko w pewne dni, trzeba się pojawić, jeśli się nie uda cmoknąć klamkę i się dowiedzieć, w jakie dni punkt jest czynny. Na stronie żadnych informacji internet informuje, że punkt czynny i otwarty, informacje o zapasach krwi(sic!!) to już nawet nie jest rezerwa! To jak, potrzeba tej krwi czy maja to w d....?! Nie jestem pewny czy mi się jeszcze będzie chciało oddawać krew skoro takie kłody rzucają pod nogi! Po co?!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group