Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 8264
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeleniogórska „skarbówka” zachęca: Weź paragon

Wiadomości: Region
Środa, 28 września 2016, 7:15
Autor: US
Fot. Archiwum
– Wzorem lat ubiegłych, ruszyła kolejna akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów pod hasłem „Weź paragon ze sobą", która będzie trwać do końca listopada – informuje Beata Cichocka, kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze. – Skierowana jest ona do konsumentów i podatników, że szczególnym naciskiem na kierowców oraz organizacje branżowe działające w sektorze paliw płynnych – dodaje B. Cichocka.

- Akcja ma uświadomić Polakom z czym wiąże się niewydawanie paragonów fiskalnych na stacjach paliwowych i niezabieranie ich ze sobą, kiedy je otrzymują – wyjaśnia kierownik B. Cichocka.
Ministerstwo Finansów analizując mechanizmy występujące w szarej strefie odnotowuje coraz częstsze sygnały o nadużyciach występujących na stacjach paliw.

Jedną z najczęstszych nieprawidłowości jest niewydawanie paragonu fiskalnego nieuważnemu klientowi lub zbieranie nieodebranych przez klienta paragonów fiskalnych. Proceder ten może mieć dalsze konsekwencje polegające na wystawianiu tzw. „pustych" faktur na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów fiskalnych. Uczestniczą w nim zarejestrowane i legalnie działające podmioty. „Puste" faktury to faktury niedokumentujące rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, mające na celu m.in. zawyżenie kosztów w działalności gospodarczej oraz zwiększenie podatku naliczonego. Dokumenty te następnie są przekazywane „umówionym" podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w celu wygenerowania niemających odzwierciedlenia w rzeczywistości kosztów działalności, a także nienależnego podatku naliczonego. Takie działania godzą w uczciwych przedsiębiorców, którym trudniej jest konkurować z oszustami osiągającymi nienależne korzyści.

- Chcemy uczulić podatników na nadużycia związane z wyłudzaniem podatku VAT. Wystarczy, że każdy z nas tankując paliwo zabierze ze sobą paragon fiskalny, by zapobiec takim sytuacjom. Ważne jest dla nas nawiązanie współpracy z branżą paliwową, dla której również ta kwestia jest ważna. Dlatego partnerami kampanii są między innymi Polska Izba Paliw Płynnych oraz Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego – mówi wiceminister finansów Leszek Skiba.

W ramach kampanii zostanie uruchomiona zakładka na stronie www.mf.gov.pl dotycząca kampanii, w której znajdą się m.in. materiały informacyjne do pobrania np. dla przedsiębiorców. Dzięki współpracy z organizacjami branżowymi: Polską Organizacją Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Polską Izbą Paliw Płynnych, na stacjach benzynowych należących do ich członków pojawią się materiały informacyjne w postaci plakatów. Plakaty, a także plansze wyświetlane na monitorach będą widoczne też w salach obsługi podatnika w urzędach i izbach skarbowych w całej Polsce. Na stronach www publikowane będą banery kierujące na dedykowaną kampanii zakładkę. Uzupełnieniem kampanii będzie ogólnopolska akcja realizowana na wielkoformatowych ekranach wizyjnych rozmieszczonych w wybranych lokalizacjach na terenie całego kraju. Nośniki umieszczone będą w miejscach o dużym natężeniu ruchu, szczególnie samochodowego, np. przy skrzyżowaniach ulic, przy stacjach paliwowych, przy drogach szybkiego ruchu. Taka lokalizacja nośników ma na celu zwrócenie uwagi podatników, szczególnie kierowców podczas podróży. Kampania będzie prowadzona przy aktywnym wsparciu rzeczników prasowych wszystkich izb skarbowych, którzy podejmą współprace między inny z urzędami wydającymi dowody rejestracyjne oraz prawa jazdy jak również z największymi w regionie szkołami nauki jazdy. Do współpracy ministerstwo zaprosiło także Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz Policję.

Tegoroczna edycja kampanii „Weź paragon" skierowana jest do ogółu konsumentów i podatników, ze szczególnym naciskiem na kierowców. Ponadto skierowana jest do przedsiębiorców, organizacji
branżowych działających w sektorze paliw płynnych oraz do mediów traktowanych zarówno jako odbiorców kampanii jak i nadawców jej przekazów.

Działania informacyjne i edukacyjne są prowadzone równolegle do nowelizacji ustawy o VAT i akcyzie,
stanowiącej tzw. pakiet paliwowy. Nowe rozwiązania zdecydowanie ograniczą możliwość dokonywania oszustw podatkowych w obrocie wewnątrzwspólnotowym i przyczynią się do zwiększenia legalnej sprzedaży paliw oraz bezpieczeństwa ich nabywców.

Ministerstwo apeluje również, by w przypadku, gdy stwierdzimy, że sprzedawca nie wydaje paragonów lub zbiera wystawione i nieodebrane paragony fiskalne zgłośmy te nieprawidłowości na numer bezpłatnej infolinii: 800 807 007 lub adres e-mail: powiadom_podatki@mf.gov.pl, które są przeznaczone m. in. do zgłaszania nadużyć występujących na stacjach paliw.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 28-09-2016 9:37
System podatkowy jest zbyt skomplikowany , ludzie uczciwi i pracujący płacą go najwięcej .
~konsument 28-09-2016 10:47
nadmieniam ze w niektotych smazalniach ryb czesto nie sa wydawane paragony fiskalne jestem zdziwiony i pytam dlaczego tak jest.
~ 28-09-2016 11:22
Teraz to wiem dlaczego na CPN na Sudeckiej nie wydają paragonów
~~~niewiedączy~~ 28-09-2016 11:43
i co mam z tymi paragonami robić !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~gość 28-09-2016 13:05
A dlaczego lekarze i prawnicy nie wydają paragonów? Pilnujcie tego, bo później mówią w telewizji, że lekarz zarabia 2200 zł BRUTTO. Skandal.
~xx 28-09-2016 13:15
Zaczynają cisnąć podatnika bo na menel + brakuje.
~i 28-09-2016 19:55
Nie ewidencjonowanie usług typu kosmetyka samochodowa, myjnie , czyszczenie , spa samochodowe to jest prawdą, a teraz dojdzie wymiana opon i inne , popis dla skarbówki !!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group