Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7592
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jelenia Góra bez parkingu dla autobusów

Czwartek, 13 maja 2010, 7:52
Aktualizacja: Piątek, 14 maja 2010, 8:03
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Jelenia Góra bez parkingu dla autobusów
Fot. Angela
Wkrótce sezon turystyczny rozpocznie się na dobre, a miasto wciąż nie ma porządnego parkingu dla autobusów. Plan pozyskania unijnych pieniędzy z czeskim partnerem na zagospodarowanie placu przy ulicy Grunwaldzkiej przy stacji BP nie powiódł się. Brakuje też chętnych inwestorów. Koszt wybudowania parkingu szacuje się na 5 mln zł.

Jeszcze niedawno zainteresowane zagospodarowaniem placu przy BP na centrum obsługi turysty z parkingiem dla autobusów były różne firmy spoza miasta. Była też nadzieja na pozyskanie pieniędzy unijnych z czeskim partnerem na wybudowanie tam parkingu z prawdziwego zdarzenia. Już wiadomo, że w tym roku nic tam nie powstanie. Miastu nie udało się stworzyć na tyle mocnego wniosku z Czechami by przeszedł on pozytywne oceny i otrzymał dofinansowanie. Inwestorów natomiast najprawdopodobniej odstraszyły kryzys oraz mała szansa na zarobienie na tej inwestycji większych pieniędzy.

– Ubiegaliśmy się o możliwość dofinansowania ze środków unijnych na ten cel, ale nie udało nam się na tyle porozumieć z partnerem, żeby stworzyć mocny projekt nie tylko po stronie polskiej, ale i czeskiej. Wybudowanie parkingu dla autokarów w systemie komercyjnym okazało się dla inwestorów za mało atrakcyjne. Sprawa dotycząca zagospodarowania tego placu nie jest zamknięta, ale obecnie stanęła w miejscu. Kosztorys wykonawczy na to zadanie był na ponad 5 mln zł, takiej kwoty w budżecie miasta na ten rok nie ma – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Wiceszef miasta podkreśla natomiast, że Jelenia Góra ma cztery wyznaczone miejsca postojowe, w których autokary mogą zatrzymać się do dziesięciu minut i wysadzić lub zabrać turystów. Od lat miasto ma również podpisaną umowę z PKS Tour na pozostawianie na ich placu autokarów turystycznych. W tym roku ma się pojawić lepsze oznakowanie tego rozwiązania.

Autobusy turystyczne mogą bez problemu parkować na terenie placu PKS Tour, skąd jest trzy minuty drogi do placu Ratuszowego. Samorządowcy podkreślają jednak, że w tej lub w innej lokalizacji parking jest niezbędny. Na terenie przy dworcu autobusowym ma powstać bowiem galeria handlowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group