Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5764
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra bez budżetu na rok 2018

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 29 grudnia 2017, 8:51
Aktualizacja: Sobota, 30 grudnia 2017, 13:45
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wynikiem 11:11 zakończyło się głosowanie nad projektem budżetu Jeleniej Góry na 2018 rok. Tym samym radni i prezydent mają czas do końca stycznia, aby się dogadać, ale jak widać po przebiegu sesji w dniu 28 grudnia br., nie poszczególne projekty, a polityka i konflikt personalny były podłożem tej decyzji, zatem czeka nas gorący okres w roku wyborczym.

Po zmianie przewodniczącego Rady Miejskiej (na stanowisko wrócił Leszek Wrotniewski), w obozie prezydenta zrobiło się nerwowo, bowiem pojawiło się zagrożenie odrzucenia projektu budżetu miasta na 2018 rok. Nieformalna koalicja Prawa i Sprawiedliwości wraz z byłymi zwolennikami PO (Szklarska, Wrotniewski, Miedziński, Ragiel) i SLD (Sarzyński), przy wsparciu Zbigniewa Ładzińskiego – postanowiła odwołać Konrada Sikorę, a więc już na początku sesji byliśmy świadkami „pokazu sił” po ostatnich zawirowaniach w klubach radnych.

Z biegiem czasu – podczas gdy na sali trwało czytanie projektu oraz opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej – w kuluarach dochodziło do wielu rozmów, których efektem była niepewność co do ostatecznego wyniku głosowania nad budżetem. W trakcie dyskusji wydawało się, że Józef Sarzyński „mięknie” i podobnie jak Zbigniew Ładziński, może nie głosować podobnie jak przy odwołaniu przewodniczącego Rady. Tuż przed podjęciem decyzji nastąpiła przerwa w obradach i po powrocie okazało się, że były polityk SLD dał się przekonać klubowym kolegom z Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego, a Zbigniew Ładziński postanowił wstrzymać się od głosu. Tym samym 11 głosów było za przedstawionym projektem budżetu, a 11 przeciw. Z uwagi na brak większości, budżet nie został uchwalony.

Zdaniem prezydenta i jego zastępców, spowoduje to wiele komplikacji w życiu miasta, w tym brak możliwości podpisania umów na realizację projektów, na które Miasto otrzymało pozytywną decyzję o dofinansowaniu ze środków unijnych, tj. ulica Thebesiusa, Łomnicka, czy Krakowska. - Pamiętam zdecydowanie trudniejsze budżety, które przyjmowaliśmy, ale tutaj mamy do czynienia z koalicją osób, które chyba szukają po raz kolejny miejsca w układzie politycznym w przyszłości – wybory za pasem – stwierdził Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

W trakcie obradowania nad punktem dotyczącym budżetu, ze strony przeciwników przedstawionego projektu nie padły żadne propozycje poprawek, co może wskazywać, że nie chodziło tu o poszczególne zadania w nim określone. Padł jedynie argument, że prezydent nie spotkał się z klubem DRS i PiS, aby porozmawiać o projekcie budżetu. - Nieprawdą jest, że się nie spotykałem - z tych spotkań nic nie wynikało - twierdzi M. Zawiła, który deklaruje, że będzie rozmawiał z osobami, które zagłosowały przeciw.

Sam projekt budżetu określał określał wydatki na 472 miliony złotych. Planowany deficyt miał wynieść ok. 55 milionów złotych, z czego - jak mówiła skarbnik miasta - 17 milionów na wkłady własne, a 38 milionów na pokrycie inwestycji, z których możliwy jest zwrot ze środków europejskich. W sumie na inwestycje zaplanowano 155 milionów złotych, ale jak podkreślał Piotr Miedziński i pozostali politycy DRS - w większości są to markowane inwestycje, które wiszą w budżecie od lat, a w rzeczywistości nie są realizowane. W kwestii oświaty prezydent kolejny raz poinformował, że wkrótce przedstawi propozycje nowej sieci szkół. Istotnym obciążeniem dla budżetu jest też administracja publiczna, która według projektu, w 2018 roku miała nas kosztować 41,5 mln zł (dla porównania w 84-tysięcznym Nowym Sączu to jedynie 31,6 mln). To właśnie beskidzkie miasto na prawach powiatu przewijało się podczas dyskusji. Nowy Sącz również ma ogromne problemy ze smogiem, ale dysponuje dużo większym budżetem, na oświatę wydaje 199 z 612 mln. Przykładowo budżet obywatelski na 2018 rok wynosi 2 mln. zł, a u nas 600 tysięcy.

W rzeczywistości, Rada Miejska ma czas (w wyjątkowych przypadkach, a taki właśnie nastąpił) do 31 stycznia na uchwalenie budżetu i do tego czasu władze miasta opierają się o tzw. prowizorium budżetowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (71) Dodaj komentarz

~MieszkaniecA 29-12-2017 9:25
Rozumiem, że jeśli nie zostaną podpisane przez miasto umowy na te projekty unijne do których potrzebny był budżet to Państwo Radni głosujący przeciw, mają pomysł skąd wziąć kolejne zewnętrzne pieniądze i projekty czekają na złożenie? A może po prostu wyłożą ze swojej kieszeni i je dofinansują? Nie stać ich, przecież to biznesmeni zarabiający dobrą kasę!! Pomyślcie czasem o mieszkańcach, którzy was rozliczą a nie o swoich tyłkach i interesach prywatnych!!
~yy 29-12-2017 10:48
do: ~MieszkaniecA (9:25)
tak, oczywiście wyłożą ; ) ...to było dość prostackie "nie bo nie", ich nie obchodzi, czy i ile projektów z już zagwarantowaną kasą padnie - chodziło o to, by zrobić na złość Zawile, bo cośtam cośtam. Być może jak mieszkańcy tych ok. 30 wspólnot mieszkaniowych, które miały zapewnione dofinansowanie na remonty, które może przepaść przyjdą w styczniu na sesję do ratusza, to kolesie się opamiętają.. a może i też nie - jakoś nie widzę wśród tej dość kuriozalnej koalicji "antyzawiłowców" zdolności do racjonalnej refleksji i do porozumienia na rzecz miasta, a głównie partyjną prywatę. Gdyby tak nie było to padałyby konkretne propozycje - to zadanie dodajemy do budżetu, z tego rezygnujemy, obcinamy 10% administracji, dodajemy do oświaty, itd. a tej dyskusji nie było. W sumie żenujący spektakl.
~ 29-12-2017 16:10
do: ~yy (10:48)
no bo przecież my pisowcy sami sobie radę damy ! Nie będziemy brać tych wszawych pieniędzy od tych helmutów, makreli ,jakiś tam sorosow srosów i innych żytów ! My na nasze pincet plus weżmiemy jak Janosik albo jakiś inny Robin, z kieszeni polskich emerytów. Bo głupi !
~mieszkaniec Wojska Polskiego 29-12-2017 21:52
do: ~MieszkaniecA (9:25)
Jak nam kasa z UE przepadnie na rewitalizację, to Midziński, Wrotniewski, Ragiel, Sarzyński, i reszta złożą się na remont kamienic? Termin wykonania remontu to 31 sierpień, potem wybory i mamy nadzieję, że remont będzie w terminie.Jak nie, to omijajcie miasto szerokim łukiem ...., miło nie będzie
~ 29-12-2017 22:53
do: ~mieszkaniec Wojska Polskiego (21:52)
a zaorać w pi....u te poniemieckie ojszczane kamieniczki (jak dekomunizacja to i degermanizacja - niech będzie sprawiedliwie) i zbudować ludziom normalne budynki z mieszkaniami dla nich wg nowocześniejszych technologii - wygodniejsze i tańsze a nie na siłę uzdrawiać drogie trupy
~ 7-01-2018 22:47
do: ~mieszkaniec Wojska Polskiego (21:52)
no wuja komu te ojszcane przez meneli poniemieckie kamieniczki drogie w utrzymaniu i ogrzaniu ? zaorać je w pizdu i pobudować dla ludzi normalne budynki z mieszkaniami i przy okazji skutecznie resocjalizować patologię a tą która uparcie nichce być normalnymi obywatelami wystrzelić na Marsa a jeszcze lepiej poza ukł. słoneczny
~ 7-01-2018 22:44
do: ~MieszkaniecA (9:25)
i co miały by być kolejne galerie i sygnalizacja świetlna oraz żadnych parków ani deptaka nad Bobrem ??? a wisi mi to nie sobie nie będzie budżetu nawet przez najbliższe 100 lat
~aaa 29-12-2017 10:04
"........ wybory za pasem – stwierdził Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry". Oj za pasem! Bedą zmiany :) nawet na stanowisku włodarza miasta. Mam nadzieję że Radni nie uchwalą tej beznadziejnej uchwały.
~Ja 29-12-2017 10:05
Pytanie do redakcji czy Leszek Wrotniewski nie jest już członkiem Kukiz 15?
~Kozica 29-12-2017 11:30
do: ~Ja (10:05)
Kukiz 15 to nie partia polityczna. Kukiz jest stowarzyszeniem. Tak wiec jako osoba prywatna, publiczna itp. można być w kilku stowarzyszeniach. Gdyby DRS lub Kukiz byli partiami wtedy należało by określić sie do kogo przystępujesz. A tak hulaj dusza👍
~Ja 29-12-2017 12:14
do: ~Kozica (11:30)
Mi chodziło o to że Pan redaktor wspomina iż Pan Leszek był wcześniej w PO zapominając o jego najnowszej historii .
~Kozica 29-12-2017 23:36
do: ~Ja (12:14)
Tak, był w PO ale zrezygnował. Teraz jest w stowarzyszeniach, tak wiec bezpartyjny sympatyk Kukiz
~mieszkaniecjg 29-12-2017 10:07
Co Panowie Prezydenci robiliście przez 7 lat. Proszę wymienić 5 inwestycji. Pan Prezydent Marek Obrębalski: Obwodnica, termy, stadion. Trzy wielkie inwestycje. A co obecna ekipa. Obwodnica z dwoma pasami i ograniczeniem do 70 km/h. RADNI - NIE PUs...ć BUDŻETU
~Pi 29-12-2017 10:54
do: ~mieszkaniecjg (10:07)
Trzeba jeszcze przypomnieć - że Pan Obrębalski sprzedał ciepłownię firmie z Opola. Dzięki temu mamy bardzo wysokie ceny c.o. i smog w kotlinie. Uzyskane pieniądze wtopił w Termy /zakup gruntu od Fampy/
~Do Pi 29-12-2017 11:12
do: ~Pi (10:54)
Zacznij myśleć, a nie pleść głupoty. Ceny dostaw c.o. ustalane są według zasad Urzędu Regulacji Energetyki, a nie jako widzimisię firmy. A smog? Przestań kopcić, to będzie mniejszy.
~Pi 29-12-2017 11:25
do: ~Do Pi (11:12)
Mijasz się z prawdą. Ceny nie są ustalane tylko zatwierdzane przez urząd. Mogłyby być znacznie niższe. Cena ciepłej wody z ciepłowni jest wyższa niż ze starego gazowego 'junkersa' a przecież ciepłownia jest opalana węglem i posiada turbinę (produkcja prądu dodatkowo obniża koszty). Ze względu na cenę brak chętnych do podłączenia. p.s. Grzeję 'gazem' - kopcą sąsiedzi - może i Ty?
~Do Pi 29-12-2017 14:49
do: ~Pi (11:25)
Zasady ustalania cen energii cieplnej ustala URE. To wyjaśnij jaki jest wpływ Obrębalskiego na smog? A ceny wody i ścieków. Dlaczego w pełni miejska spółka tak je widuje? Czyżby prezydent nie miał nic w tej sprawie do powiedzenia?
~Pi 30-12-2017 0:02
do: ~Do Pi (14:49)
A Ty ciągle swoje. Kupili ciepłownię żeby do niej dopłacać - taka spółka prywatna prowadząca działalność charytatywną. Jak zwolnili więcej niż połowę załogi i zamknęli jedną ciepłownię (na Zabobrzu - gorszą bez turbiny) to im koszty spadły a ceny NIE. Po ostatnich awariach widać, że i na remontach mocno oszczędzają. Gdyby spółka była miejska można by ceny obniżyć i zachęcić do podłączania. /W blokach na Zabobrzu po dociepleniu koszty ogrzewania nie spadły/
~Do Pi 30-12-2017 14:56
do: ~Pi (0:02)
Powiedz Zawiłemu prezydentowi by nakazał Wodnikowi obniżyć ceny wody i ścieków. O jego odpowiedzi koniecznie publicznie poinformuj. I jeszcze jedno, w radzie nadzorczej ECO Miasto ma swego przedstawiciela. Władze są na bieżąco co tam się dzieje, jakie inwestycje czy problemy.
~Pi 31-12-2017 0:45
do: ~Do Pi (14:56)
Chyba znowu mijasz się z prawdą - miasto sprzedało resztkę udziałów w ECO (teraz 100% udziałów ma ECO Opole) i nie może już mieć przedstawiciela - zresztą nie miał nic do gadania. Nawet o zwolnieniu starego zarządu miasto dowiedziało się po fakcie! Nie wiem czemu tak bronisz Pana Obrębalskiego (chyba że członek twojej rodziny - to wtedy jest to uzasadnione) "Powiedz Zawiłemu prezydentowi by nakazał Wodnikowi obniżyć ceny wody i ścieków." - możesz to powiedzieć sam lub poprzez swoich przedstawicieli w radzie miasta. Zawiła nie jest dobrym prezydentem ale to nie znaczy, że Obrębalski był dobrym. Zapomniałeś jaki stworzył "dwór" w ratuszu, jak próbował zatrudnić kuzynkę? Ekonomicznie decyzja o sprzedaży PEC jest nie do obrony: firma była dochodowa a pieniądze z jej sprzedaży przeznaczono na budowę Term - które nigdy się nie spłacą i nie przyniosą zysku.
~~do Pi 31-12-2017 10:06
do: ~Pi (0:45)
Przedstawicielem Miasta w radzie nadzorczej ECO jest od wielu lat pan Ryszard Grot. A Termy są rentowne, wystarczy zauważyć rosnące zainteresowanie. A co tego "dworu" Obrębalskiego (potrafisz wymienić choć kilku tych "dworzan"?), to zapewne jesteś wyjątkowo ślepawy. Spójrz co teraz się dzieje w ratuszu i podległych jednostkach. No i jeszcze brakuje odpowiedzi na pytanie dlaczego prezydent nie może nakazać Wodnikowi obniżenia cen wody i ścieków? Przecież to w 100% dochodowa spółka Miasta. Czyżby a...logia do PEC i cen energii cieplnej?
~Pi 31-12-2017 15:38
do: ~~do Pi (10:06)
Jak nie zdążyłeś zauważyć nie bronię Zawiły - ale nie wyzywam ani Obrębalskiego ani Zawiły. Równie dobrze możesz wyliczać wady Kusiaka w obronie Obrębalskiego. Oczywiście winą władz miasta jest wysoka cena wody i powinna być niższa. Tak samo za wysokie są opłaty za śmieci. I na to mają wpływ władze miasta (prezydent i radni) i to mogą zmienić /szczególnie jak zostaną wybrane lepsze władze/. Cen ciepła zmienić już nie można bo firma jest w 100% własnością Opola. A prezes Simetu Pan Grot nic tam nie może - bo jaki można mieć wpływ na spółkę mając zero akcji? p.s. A 'dwór' za Pana Obrębalskiego to m.in. powołanie nowych wydziałów i naczelników, niekończące się narady i wieczne imeninki itp. A Pan Obrębalski dopiero na końcu kadencji przypomniał sobie że coś trzeba zrobić i na hura kupił od Fampy miejsce na termy. Termy z założenia nie będą dochodowe i nigdy się nie spłacą - dobrze będzie jak nie będzie trzeba co roku dopłacać (jak ostatnio). p.s. 2 Dobrze wiesz o co chodzi ale pewne informacje nie nadają się do upublicznienia.
~OK 31-12-2017 16:04
do: ~Pi (15:38)
Mało wiesz o kadencji Obrębalskiego, tak samo jak o możliwościach regulacji cen wody czy ciepła. Na stronie www.obrebalski.pl możesz zapoznać się ze sprawozdaniem z realizacji jego programu wyborczego. Zawiła nigdy ze swego programu się nie rozliczył. Dobrego Nowego Roku
~Pi 31-12-2017 17:04
do: ~OK (16:04)
Mało wiesz o kadencji Obrębalskiego - aż za dużo ... Szczególnie nie podobało mi się jego 'parcie na szkło' - jeszcze większe niż Łużniaka. "tak samo jak o możliwościach regulacji cen wody czy ciepła" - tu już pojechałeś po całości. Na stronie www.obrebalski.pl możesz zapoznać się z .. A oto chodzi .. DRS i nowa próba zdobycia stołków przez farbowanych lisów. Wolałbym zagłosować na Roberta Prystroma niż na kolegów Pana Papaja.
~` 29-12-2017 10:09
niby numer 5 a 3 zł na godzine
~ 29-12-2017 10:14
Cytując klasyka to wszystko lipa.Skoro z wszystkich podatków wpływy są większe czemu był wniosek (w listopadzie ) za ich podniesieniem.Mega inwestycje to mega prowizorka począwszy od obwodnicy skończywszy na stadionie i hali na złotniczej.Tej ostatniej nie powinno się remontować tylko wyburzyć i postawić nową.Ulica lomnicka 2 etap czy podobnie jak pierwszy nie będzie pasa dla rowerów?Promenada w jagniątko wie,dla kogo?W budżecie nie ma nic co by wskazywało że serce miasta rynek i okolice znów zatetni życiem.
~Grupamieszkancow 29-12-2017 10:15
Apelujemy do Radnego Miedzinskiego, Wrotniewskiego. Nie uchwalajcie budzetu w tym ksztalcie. Jest czas, aby dokonac w nim zmian, ktore naprawde poprawia jakos zycia w naszym miescie i pozytywnie wplyna na rozwoj Jeleniej Gory. Ps. Gratulujemy Panu Wrotniewskiemu powrotu na zaszczytna funkcje Przewodniczacego Rady Marta.
~AW 29-12-2017 11:58
do: ~Grupamieszkancow (10:15)
ale jakich zmian? Proszę o konkrety - wtedy można o tym dyskutować.
~Obwodnica 29-12-2017 10:25
Radni klubu Dolnoslaski Ruch Samorzadowy DBAJĄ O INTERES ORAZ ROZWÓJ MIASTA. Przyklad zadanie z budżetu?Istniejaca Ulica Konstytucji 3 Maja ma DWA PASY RUCHU W JEDNĄ STRONĘ oraz DWA PASY W DRUGĄ STRONĘ. A inwestycja z budzetu "obwodnica Maciejowej" to obwodnica z jednym pasem ruchu w stronę Bolkowa i jednym wjazdowym do Jeleniej Góry. PYTAM- cz to jest rozsądne i wpłynie na rozwój miasta oraz poprawę życia jego mieszkańców. Kwota za jaką realizuje się inwestycje sięga 100 mln. Czy to jest racjonalne wydawanie pieniędzy? Pozdrawiam Ciebie serdecznie
~ 30-12-2017 8:34
do: ~Obwodnica (10:25)
wystarczy wolniej pojedziesz dalej zajedziesz ...
kazimierzp 29-12-2017 10:37
I co panie Przemku! Na moim stanęło!;-)
~Pi 29-12-2017 11:00
Jeżeli wybory na radnych są wyborami na 'partię' to po zmianie 'partii' radny powinien zgłosić rezygnacje - bo nie reprezentuje już wyborców którzy na niego głosowali. Pan Sarzyński, Miedziński, Wrotniewski, Pani Ragiel jako reprezentanci PiSu nie powinni już być radnymi. Pani Ragiel liczy na to, że mąż odzyska "folwark"? A może trzeba pozostałą rodzinkę zwolnić z miejskich spółeczek ?
~niezalogowany 29-12-2017 11:36
To jest dowód na to że Raglowa zachowuje się jak chorągiewka na wietrze...
Ryszard Bilski 29-12-2017 11:41
Kto głosował na tą bandę, która od lat rujnuje Jelenią Górę ???
Mirosław Zglenicki 29-12-2017 13:28
Nikt się nie przyzna. Gorsze, że w przyszłym roku po wyborach znowu ci sami będą w ratuszu tylko w nie co innej konfiguracji.
Damian Kostka 29-12-2017 13:52
Mirosław Zglenicki musimy im „pomóc” aby tak nie było!
~ 30-12-2017 8:36
do: Ryszard Bilski (11:41)
sekta PO
~ 29-12-2017 11:56
radni na szczeblu lokalnym powinni zajmować sie dobrem mieszkanców nie gierkami politycznymi kto z kim i przeciw komu. Ja wiem że nie wszyscy wiedzą co oznacza słowo honor mam wątpliwości czy wie Pan Wrotniewski ,nie głosuje sie na siebie.
~Pawell 29-12-2017 12:12
Właśnie Panie Prezydencie Wybory za pasem Może Pana żady już skończą się!!! Niech Pan poda swoje projekty zrealizowane a nie obietnice jak to miało miejsce w przypadku Szybkiej Kolej Miejskiej
~Żady Pawella 29-12-2017 16:33
do: ~Pawell (12:12)
Żady-wyroby jubilerskie, rzeźba lub ozdoba wykonana z jadeitu albo nefrytu. Jesteś nieukiem, lub pomyliłeś forum jubilerskie z Jelonką.
~ 7-01-2018 22:49
do: ~Pawell (12:12)
no właśnie gdzie ten obiecany SKM ??????????????? choć pierwotnie to tramwaje miały powrócić - panie prezydencie (pracowniku podatników) my nie mamy krótkiej pamięci
~jelegorzanin 29-12-2017 12:27
Jak to nie bylo zadnych inwestycji ?, za obecnej administracji miasta. A rondo na zabobrzu u zbiegu ul. Rozyckiego i ul.Oginskiego. To inwestycja ma miare maszych mozliwosci, pragnien, celow . Powinnismy byc dumni z Prezydenta miasta. To dzieki niemu mamy to.👍👍🐥🐥🐝🐝🚩🚩
~ 29-12-2017 17:37
do: ~jelegorzanin (12:27)
To rondo powinno być albo porządne albo wcale go nie powinno być. Jest generalnie łach z Jeleniej w Polsce - jak komuś pokazuję foto. Tymczasem ronda "normalne" wręcz zdobią ulice. Takie to miasto turystyczne tutaj mamy
~wolę bez 1-01-2018 20:17
do: ~ (17:37)
Raczej w tym miejscu nie powinno być ronda wcale za czym przemawia liczba wypadków na tym skrzyżowaniu po zmianie organizacji ruchu
~mak 29-12-2017 14:23
Czyli single trackow nie będzie!!!
~piruer 29-12-2017 15:31
szkoda tylko miasta w tym calym ukladzie.Dziwiszow i Staniszow nie powinii bycwogole radnymi.Szkoda ze pan Sarzynski ulega ludziom , ktorzy chca zagrac na nosie prezydentowi.
~z Jeleniej Góry 29-12-2017 15:41
Tańcowały dwa michały, Pis wykorzystał dwóch radnych i ich rączkami niszczy Jelenią Górę. Szkoda,że radni którzy składają przysięgę działania dla dobra miasta, z nienawiści, w odwecie z braku elementarnej wiedzy i jeszcze innych niskich pobudek niszczą je.
~Pajace 29-12-2017 16:37
Na zdjęciu nr 1 dwóch największych przegranych obecnej Rady Miasta. Udawana troska o mieszkańców?. Nie to tylko kolejne intrygi.
~Mk 29-12-2017 16:59
Pan Prezydent o ile pamiętam startował z ugrupowania Razem dla Jeleniej Góry. Po wygranych wyborach szybciutko wrócił do PO co było sporym delikatnie mówiąc nadużyciem wiarygodności.
~tot 29-12-2017 18:14
W Nowym Sączu są gospodarze, u nas nieudolni administratorzy, ostatnich gospodarzy miasta przegoniliśmy w 1945 r.
~jelegorzanin 29-12-2017 18:29
Zostalem wezwany do tablicy. Owe " rondo" na zabobrzu powinno byc nazwane im. Panstwa Kaczynskich. W koncu tyle zrobili dla Polski co te rondo z punktu technicznej jest warte- kilka niewydarzonych znakow. Gdzie temu do rada w Szwecji, Holandii, itp.🐥🐞🐌🐍🐁🐎
~ 7-01-2018 22:51
do: ~jelegorzanin (18:29)
nawet jeśli jestem przeciwnikiem obydwojga przodujących partii to już wolę by było nazwane tym nazwiskiem które proponujesz niż jakimś zachodnim którego nie da się zapisać w naszym języku
Beata Galuba 29-12-2017 18:55
Dla siebie na premie mają to co się dziwić
~mzdm 29-12-2017 18:57
bardzo kosztowny objazd Maciejowej jest chyba najmniej efektywną inwestycją w mieście od wielu lat; drugi etap: Sudecka - Spółdzielcza -miał przenosić 50% ruchu z Zabobrza i Śródmieścia; oprócz dużej ilości ruchu lokalnego zbierał by cały tranzyt (od Zgorzelca, Niemiec, Szklarskiej, Jakuszyc, Karpacza, Kowar, Kamiennej Góry i po realizacji S3 - Legnicy); objazd Maciejowej skraca czas przejazdu może o minutę; po co mówić o ekologi i dbaniu o zdrowie mieszkańców, kiedy już na zawsze przesądza się o pozostawieniu mieszkańców z ponadnormatywnym hałasem i poziomem spalin; w jakim stopniu o tej inwestycji przesądzał zastępca prezydenta, który mieszka obok odrzuconego "II etapu obwodnicy" i bardzo dużo mówi o ekologii? teraz, włodarze miasta i posłowie PO nazywają tą drogę wielkim sukcesem; cynizm i hipokryzja
Jacek Cywinski 29-12-2017 19:03
~Oko2 29-12-2017 19:30
Dobija mnie ten nieudacznik 'krotkonogi Piotru$'
~co to za jeden? 29-12-2017 20:44
do: ~Oko2 (19:30)
A który to ten "krótkonogi PiotruS"
~,,, 29-12-2017 20:17
Narzekamy , narzekamy a jak wybory , to wybieramy te same osoby od lat ... Kusiak, Sarzyński, Ragiel, Ładziński itd... Ci radni nie powinni ju zasiadać w radzie. Mieszkańcy muszą zrozumieć, że jeśli nie biorą udziału w wyborach , to nie jest żaden protest przeciw władzy, tylko przyzwolenie, by ich wyborcy poszli i znów ich wybrali i tak od lat w naszym mieście rządzą Ci sami, tylko zmieniają się stołkami :(
~nie narzekaj 29-12-2017 20:37
do: ~,,, (20:17)
W mieście rządzi Prezydent a nie Radni. Spróbuj to zapamiętać.W wyborach oczywiście powinno się uczestniczyć , biorąc w nich aktywny udział.Przedstaw się to może na Ciebie zagłosuję.
~ 7-01-2018 22:55
do: ~nie narzekaj (20:37)
a powinni rządzić mieszkańcy bo ponoć mamy demokrację czyli prezydent jest tylko pracownikiem administracyjnym podatników mającym za zadanie dopilnować by wola ludu była spełniona
~A 29-12-2017 21:53
Brawo Pan senat problem polityki to wstyd się swina pieniądze biznes ham pompa papa. Mam szczęśliwy czas 13 imieniu Przemek w kwiecień do bóg kosmos pozdrawiam
~lolo2 29-12-2017 22:08
W Nowym Sączu mieszka najwięcej milionerów na mieszkańca w całej Polsce!
~ 29-12-2017 22:54
do: ~lolo2 (22:08)
być może dlatego że tam taka bieda że tylko bogaty da radę wymieszkać
~jeleniogórzanka 29-12-2017 23:16
Panie Sarzyński nie wstydzi się pan. Życzę dobrego samopoczucia.
~Rrc 29-12-2017 23:26
Game over P. Paczólski i P.Zawiła .
Maciek Zyner 29-12-2017 23:28
Nie potrafie zrozumiec jak można kłótcic o miasto w którym się zyje.... Do prl wszyscy partyjni
~y 30-12-2017 0:29
Wolę głosować na burka niż na pisowca !!!
~ 30-12-2017 8:51
Pani radna Anna Ragiel wstawiła niedawno do spółek miejskich już czterech członków rodziny. Synka do schroniska MPGK a Synową do zieleni miejskiej tez  w MPGK do tego  drugi Synek w Wodniku pracuje i jego Panienka też. Przecież tej pani radnej Annie chodzi tylko o stołki dla rodziny. Zastrasza lub kupuje nauczycieli i szantażuje, że ma ich głosy. Ludzie powiedzcie dość! I ona była kiedyś nauczycielką i nasze dzieci uczyła!! Czego?? Kumoterstwa, nepotyzmu, kierowania się własnym interesem! Panie chroń ich przed takimi pedagogami!
~Lol 30-12-2017 17:41
A o co tyle krzyku? Przecież pis nie chce nic od unii..przeciez to Unia okrada Polskę.
Paweł Uznański 30-12-2017 21:20
tam u was panuje jeszcze komuna.... polska C sie robi....
~Miś 2-01-2018 20:47
Co chciał ugrać Ładziński , bo jego głos zadecydował ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group