Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6152
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jasno na Czarnym

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 6 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 6 września 2007, 16:24
Autor: TEJO
Fot. *http://www.osiedleczarne.pl*
Wirtualna wizja obwodnicy miasta na stronie internetowej mieszkańców osiedla.

Internet stał się formą dotarcia do wielu użytkowników sieci, którym wspólna jest troska o dobro lokalnej społeczności. Zapewne z taką myślą mieszkańcy osiedla Czarne. Jeden z nich Slevin utworzył stronę internetową, na której zamieszcza nie tylko aktualności, lecz także kwestie dotyczące przyszłości. Ważne nie tylko dla Czarnego, ale również dla wszystkich jeleniogórzan.

Sprawą poruszoną niedawno jest budowa obwodnicy południowej miasta. Inwestycja ta, potrzebna Jeleniej Górze, niepokoi nieco mieszkańców Czarnego. Powód: droga ma przebiegać w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań tego osiedla i może zakłócić spokój.
Czy tak będzie rzeczywiście?

W pierwszym etapie droga zostanie wytyczona od węzła „Grabarów” dalej częściowo ul. Wincentego Pola, wiaduktem nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi do ul. Krakowskiej, pod Paulinum do ul. Sudeckiej.

Dalej zbliży się do osiedla Czarne przy ogródkach działkowych do ul. Mickiewicza i tunelu pod górą Złomy do ul. Orkana i łukiem do ul. Wolności (za urzędem skarbowym). Przekroczenie ulicy Wolności i doliny Kamiennej estakadami i mostem do ul. Spółdzielczej w okolicach Oś. Pomorskiego (etap II).

To melodia nie tak odległej przyszłości. Jak poinformował Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, rozpoczęcie pierwszego etapu planowane jest za rok lub dwa.
– Rozpoczęcie budowy obwodnicy zależy od przekazania środków finansowych Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego, którym zarządza Urząd Marszałkowski we Wrocławiu – dodał dyrektor Wandzel w liście skierowanym do mieszkańców osiedla Czarne.
Ważne są także procedury wywłaszczeniowe gruntów, na których droga ma przebiegać. Formalności już są załatwiane, a dokumentacja – aktualizowana. Część z niej już wcześniej przygotowano, ale zmieniły się przepisy i trzeba wszystko zacząć od nowa.

Dzięki stronie osiedla *http://www.osiedleczarne.pl* i anonimowemu internaucie, który wykonał wizualizację przebiegu inwestycji, jej przebieg można zobaczyć już teraz.
Obwodnica ma odciążyć centrum miasta, między innymi zakorkowaną nie tylko w godzinach szczytu aleję Wojska Polskiego. Kiedy będzie gotowa? Trudno jednoznacznie przewidzieć. Realizacja inwestycji przewidziana jest na kilka lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~diordzio 6-09-2007 8:31
I w zimie koniec zabawy na stoku :| ale tak bywa, trochę topornie ta obwodnica wygląda... szczególnie na ostatnim zdjeciu. I drogę do Sosnówki też zrobią... Oj przewiduje mocną dyskusję hehehe
~xxx 6-09-2007 9:22
Świetnie ta obwodnica wygląda. Ładnie wkomponowana w teren na tych zdjęciach. Wogóle cudo!! Jeżeli coś takiego tu wybudują to będzie naprawde super.
~obiektywny 6-09-2007 9:29
Ja tam nie wierzę, że takie coś powstanie u nas. Nasze nieudolne władze wszystko spartaczą !!! Ale jakby to wyglądało tak jak na tych wizualizacjach to byłoby pięknie :))))))
~zibi 6-09-2007 9:30
Niech Dyr. Wandzel wreszcie zobaczy, jak powinno się budować drogi (nie wiem,co ten człowiek jeszcze robi na tym stanowisku) – budując jak do tej pory zbudujemy skrzyżowania takie jak Al. Jana Pawła II z Grunwaldzką – całkowicie niewydolne dla dużego natężenia ruchu. Trzeba mieć chociaż odrobinę wyobraźni, aby przy nawet zwykłym remoncie drogi tak ją przebudować, aby usprawnić ruch. Co do wizji przebiegu obwodnicy – jest genialna i taka właśnie powinna być obwodnica – tam gdzie są duże skrzyżowania winny być wielopoziomowe, a droga oczywiście na całej długości powinna być dwupasmowa. Albo budować tak jak na wizualizacji, albo wcale – półśrodki są nam nie potrzebne. Co do wypowiedzi Dyr. – przepisy się nie zmieniły, po prostu pozwolenie na budowę straciło ważność – a wystarczyło jak Kolegium Karkonoski przy budowie basenu – wbić jedną łopatę = robota rozpoczęta. A tak z kieszeni podatników pójdą setki tysięcy, jeśli nie miliony na jakąś aktualizację. Skrajna niekompetencja dyr.
~Zet 6-09-2007 9:41
NIC TEGO NIE BĘDZIE!!!. Tunele, wiadukty... Nieźle wrocławscy urzędnicy namieszali w głowach jeleniogórskich decydentów. Wrocław nie wypuści kasy ze swojego miasta. A w Jeleniej Górze cieszą się jak małe dzieci...
~hehe 6-09-2007 9:52
to jakis sf – kto utrzyma takie tunele – pozatym to pomysl ekipy kusiaka ktory i tak nie przeszedl – obrembalski sie podpisuje ze to jego – a to tylko zawlaszczenie planow, pomyslow i projektow, nie wierze ani troche ze to przejdzie, po prostu nie ma to wiekszego sensu w jeleniej gorze, trzeba cos prostrzego wymyslec panie wszechwiedzacy obrembalski – takie chiciory to sobie do szuflady mozesz schowac lub mamic prostakow przed wyborami i w czasie grzania cieplej posadki
~Rudy_GUSTAW 6-09-2007 10:33
Do Zet: Pieniądze jak pieniądze, Prezydent miasta przyzwolił w zeszłym roku na zabranie pieniędzy zarezerwowany na przygotowanie dokumentacji pod obwodnicę. Cała obwodnicę a nie tylko fragment, kwota ok. 2,8 mln zł. To wszystko niestety jest fikcją, może i lepiej, jeśli miałaby wyglądać jak ul. Lubańska to szkoda pieniędzy.
~Marzyciel 6-09-2007 11:12
jak powstanie to będzie cud
~japa 6-09-2007 12:47
Trasa poprowadzona do ul. KRAKOWSKIEJ a nie Karkonoskiej. Trochę więcej dokładnosci w znajomosci topografii miasta.
~Obwodnica 6-09-2007 13:30
O,widzę,że tamat powraca a ja ciągle w opozycji. Kogoś poniosła fantazja.Pomijając już zupełnie interesy mieszkańców domów ul.Okrężnej i Skowronków,w pobliżu których ma przebiegać to cudo,mam nadzieję,że brak pieniędzy przeszkodzi tej radosnej twórczości.W sytuacji,gdy za ogólną zgodą ulega dewastacji dworzec kolejowy,linie kolejowe,nie buduje się porządnych dróg łączących JG ze światem,gdy w obliczu tego wszystkiego ktoś chce budowac tunele pod niedużym wzniesieniem zamiast je ominąć...Dech zapiera taka polityka. Nawet jeżeli jakimś cudem Wrocław kapnie nam jakieś pieniądze to kto utrzyma taki tunel? I kto niby ma tędy jeżdzić? Którędy dojadą ewentualni turyści do naszego miasta ? A może Tiry ? W tym przypadku dla nich to nie jest obwodnica miasta.I tak trasa biegnie przez miasto,tylko poprowadzona jest inaczej niż obecnie.Zapraszam projektantów do niedalekiej Zielonej Góry,która z każdej strony opasana jest obwodnicami,prawdziwymi obwodnicami pozwalającymi ominąć miasto,gdzie tylko po tabliczkach drogowych zorientować się można,gdzie ono jest. A wracając do tych planów – proszę spojrzeć – szeroka czteropasmowa droga zaczyna się dopiero za mostkiem i biegnie kilkaset metrów. Za zakrętem,za skrzyżowaniem z Orzeszkowej jest nadal wąsko.Po co w takim razie te cztery pasma na tak krótkim odcinku ? Tylko do dojazdu na osiedle ? I na koniec – nie neguję konieczności budowy obwodnicy miasta.Obwodnica,prawdziwa obwodnica, jest niezbędna.Wizjonerskie plany estakad, tuneli, dróg przebiegających poprzez trzy osiedla domów jednorodzinnych i cały czas biegnących przez miasto (na estakadach lub w tunelu) są nieporozumieniem.To nie są plany obwodnicy miasta. Myślę,że dobrze byłoby przedstawić opinii publicznej ekonomiczne uzasadnienie tak poprowadzonej obwodnicy – realnie planowane natężenie ruchu,koszty jej utrzymania w zestawieniu z kosztem budowy całej obwodnicy i spodziewany przypływ środków do budżetu miasta z tytułu jej eksploatacji.Bo chyba jakieś zyski z tego tytułu miasto powinno osiągnąć,nawet te niewymierne.I dlaczego akurat to rozwiązanie jest jedynym słusznym? Czy jest jakieś alternatywne? Ile ono by kosztowało i jakie przyniosłoby zyski czy straty ? Czy ktoś to w ogóle liczył ? I dlaczego padły plany poprowadzenia obwodnicy za Balatonem ?
~Sulewska 6-09-2007 17:01
Koszt 1 km obwodnicy to około 20 milionów.Przy takiej eskapdzie napewno wyniesie więcej.Mamy inteligencję mieszkajacą na osiedlu domków jednorodzinych przy ul. Orzeszkowej,Podleśnej,Wesołej, Skowronków czy Gałczyńskiego niech się wypowiedzą.Moim zdaniem to zmarnowane pieniądze podatników.Obwodnica owszem ale nie w tym miejscu.Czarne odcięte od Jeleniej Góry rondem pod obwodnicą i zapewne rondem z ul. Sudecka przed nowym cmentarzem.Same udogodnienia aby dostać się na Czarne?!!!!. Czy to tak ciężko zmienić plany i za byłą jednostką wojskową poszerzyć ul. Sudecką i dołączyć się do drogi na Karpacz.Czy nasi planiści muszą planowac bez porozumienia ze społeczeństwem.Czy ktoś pomyślał jak rozchodzi się fala głosu, dźwięku? /inteligencjo – pomyśl/ w kotlinie?
~Maleństwo 6-09-2007 17:14
Bardzo ładne wizualizacje. Mam nadzieję że się uda to wybudować i bedzie wyglądało jak na "zdjęciach". Oby starczyło woli by wywalczyć na to kase i doprowadzić sprawę do końca. Bo warto, chociażby po to by w centrum było mniej aut...
~zioom 6-09-2007 18:16
e no klawy ten tunel :)
~jeleniogórzanka 6-09-2007 19:17
Ta obwodnica to jakaś kpina!!czy żaden z planistów nie pomyślał o mieszkańcach tych osiedli? tam są same domki jednorodzinne i ludzie nie po to budowali domki zdala od miasta,aby teraz jeździły im tiry pod oknem!!mam nadzieję,że ktoś pójdzie po rozum do głowy i zmieni te plany w ten sposób,że nie będzie to ze szkodą dla mieszkańców,
~Maleństwo do jeleniogórzanki 6-09-2007 20:39
A niby którędy mają poprowadzić obwodnicę? Może jakaś inteligentna sugestia? Zawsze coś się znajdzie co przeszkadza... Jak nie domki to będzie stał kościół, przedszkole, działki, market, kurnik czy coś tam jeszcze wymyślą albo powiedzą że przez drogę wyzdychają żaby w okolicy itp... Przecież to nie jest po pierwsze autostrada, a po drugie nie będzie tam ruchu nie wiadomo jak wielkiego, to że to się będzie szumnie nazywało obwodnicą nie znaczy że będzie tam jechał tir za tirem...
~AJOT 6-09-2007 20:44
Wydaje mi sie że najlepiej to nic nie robić i narzekać, narzekać i narzekac !!! To nam wychodzi bezbłędnie ! Temu przeszkadzaja tiry, temu ogródki, temu pieski, temu spaliny, temu droga przez tunele, temu droga na wiaduktach tej domki są piekne bo poza miastem, ta ma kwiatki na rabatkach i wieczny lament !!! Tylko jak wsiadzie w te SWOJE auto i jedzie z czarnego na ZABOBRZE 30 min w godzinach szczytu to wyklina na korki !!! i Pełno cymbałów co też jadą tak jak ONA czy ON w tym samym kierunku !!! No i te ronda same też tragedia dla co poniektórych !!! Najlepiej by było aby pozabierać samochody i po kłopocie dla wszystkich a i ekolodzy niemieli by z protestami kłopotów.....
~fan 6-09-2007 20:46
Mariusz zrób coś ze swoim serwerem. Chodzi jak ciężarna krowa, zdjęcia nie trzymają itp. Poza tym jest fajnie
~KARKONOSZ 6-09-2007 23:24
Haha,wielkie mi osiedle inteligentow....Co do tego lamentu,to rzeczywiscie przesada.Mieszkam w pieknej podgorskiej miejscowosci i od jakiegos czasu zamiast cudownych widokow na gory zaczynam miec widoki na osiedle,na ktorym jak grzyby po deszczu powstaja nowe domy a co za tym idzie takze drogi dojazdowe do tych domkow.J co????? Mam sie z tego powodu zabic,powiesic...??Musze zaakceptowac,ze zamiast ciszy i spokoju jest glosniej,mam duzo sasiadow,jezdzi duzo aut itp.Nie dajmy sie zwariowac a jak komus sie nie podoba,to niech sie wyprowadzi albo leczy u psychologa bo taki stan,to oznaka zalamania nerwowego i fobii przed zmianami.Na naszych terenach powoli zacznie brakowac naprawde sielskich i spokojnych miejsc do mieszkania bo mamy stosunkowo niskie ceny dzialek a to zwieksza naplywajaca do nas ludnosc i wiaze sie z budowa drog i kiedys wreszcie obwodnic.
~Pigs 6-09-2007 23:34
Wizualizację obwodnicy, z tego co wiem, przygotowano na zlecenie urzędu miasta, bo kiedyś rozsyłała ją do mediów rzeczniczka magistratu.
~Do AJOTA i Maleństwa 7-09-2007 0:27
A może lepiej coś robić z głową, pogodzić interesy wielu i cieszyć się,cieszyć i cieszyć ? To nam nie wychodzi wcale. Skąd masz tyle jadu ? Naprawdę kręcą Cię przejeżdżające tiry,wszechobecne psie kupy,zapach spalin itp ? Przeszkadzają Ci ogródki i kwiatki na rabatkach ? A samochodów nie trzeba ludziom zabierać,wystarczy mądrze nimi jeżdzić.Dobrze jest też czasem pamiętać,że nie jesteśmy władcami tej planety,że"jesteśmy tu przejazdem" a obok żyją i egzystują inni,i ludzie i żaby i te kwiatki na rabatkach.I ekolodzy też – pozdrowienia dla nich i uśmiechy za wiele akcji. Maleństwo –obwodnica z definicji biegnie wokół miasta,omija je.Ta widoczna na zdjęciach powyżej, biegnie przez miasto – pomiędzy trzema osiedlami,w bezpośredniej bliskości domów, potem tunelem też w bliskości osiedla domków,następnie przecina ul.Wolności na wysokiej estakadzie i dalej do dawnej Celwiskozy też przez miasto.Hałas i spaliny pozostają nadal w mieście. A czy miasto stać na takie obwodnice skoro jak piszesz nie będzie tam wielkiego ruchu ? Może lepiej zbudować albo zmodernizować drogę do Wrocławia ?
~jerry 7-09-2007 8:22
Może przy publikacji zdjęć zostaną podane źródła i autora inaczej chyba to nie jest dozwolone ????????????
~Maleństwo 7-09-2007 9:33
Odpowiem też trochęw imieniu AJOTA, choć pewnie nie pozostawi on/ona komentarza bez odpowiedzi.Co mają psie kupy do tego tematu? Ogródki mi nie przeszkadzają ani trochę, kwiatki też nie. Ale jak mam wybrać przykładowo życie 10 tysięcy żab które mogą ucierpieć przez budowę a życie jakiegoś człowieka rozjechanego przez tira w mieście to przepraszam bardzo ale życie ludzkie jest dla mnie ważniejsze. A co do przebiegu obwodnicy – przykro mi z tego powodu że ktoś kto marzył o ciszy i postawił sobie domek w niby cichej dzielnicy będzie miał teraz przed nosem drogę szybkiego ruchu. Ale popatrz może trochę w inny sposób? Akurat może dzięki niej będzie miał lepszy dojazd do pracy w innej części miasta? Poza tym nieoszukujmy się, ale wg mnie wygrywa prawo silniejszego, i interes kilkudziesięciu czy kilkuset osób raczej przegrywa z interesami 100tys. miasta + tranzytu. Poza tym okolice ulicy Wolności czy dawnej Celwiskozy ciężko nazwać jakoś szczególnie gęsto zaludnionymi, to samo tyczy się tych osiedli obok których droga ma przebiegać... A co do ruchu to ruch na pewno będzie, ale na pewno nie taki jak np. na A4... Poza tym droga (oprócz wiaduktów oczywiście) biegnie poniżej poziomu terenu, w "leju" drogowym (1sza wizualizacja), także to też ograniczy w pewien sposób hałas, a i na innych widać że przewidziane są ekrany akustyczne więc nie będzie tak strasznie. Chociaż zapewne niektórzy szaleni ekolodzy i tak będą protestować...
~Do Maleństwa 7-09-2007 10:45
Powtarzasz banały o tysiącach żab i ludziach w mieście rozjeżdżanych przez tiry. Dyskusja tu, na tym forum,dotyczy przebiegu konkretnej autostrady i powodów poprowadzenia jej właśnie trasą jak na wizualizacji wyżej. Chciałabym znać rachunek społeczny i ekonomiczny tego przedsięwzięcia i powody forsowania właśnie tego wariantu obwodnicy. A co do łatwiejszego dojazdu do miasta – spójrz na plany i zobacz jak będą chodzić na piechotę do swoich domow mieszkańcy Czarnego (ile razy będą zmuszeni przekraczać czteropasmowę trasę,teraz idą po prostu lewą stroną ulicy),zobacz rownież,że zostaje zamknięty wylot z Okrężnej(ta jej część najbliżej miasta) i mieszkańcy trzech sąsiednich równoległych uliczek będą musieli do miasta przejeżdżać przez skrzyżowanie z Orzeszkowej zamiast bezkolizyjnie jak dotąd włączać się do ruchu poniżej skrzyżowania. A wyobraź sobie sytuację awaryjną typu pożar,nagły wypadek, awarie instalacji ( instalacja wodna wysiada tu kilka razy w roku)którędy wtedy będą jeździć ? Czy właściwe jest pozostawienie jedynej możliwości wyjazdu z tych uliczek ? Te uliczki będą właściwie odcięte od miasta,poza tym są za wąskie,planowane były jako dojazdowe do domów,ostatnią można tylko schodami dostać się do ulicy Okrężnej(tej powyżej domów). Pomyślałaś jak spadnie cena tych domów w razie konieczności ich sprzedaży ? A chciałabyś mieć za oknem własnego domu ekran akustyczny ? Nam nie przeszkadzają plany szerokich ulic ułatwiających komunikację. Przeszkadzają nam natomiast plany znacznego pogorszenia jakości życia na tym osiedlu.
~Maleństwo 7-09-2007 11:47
Ale czy to moja wina że akurat tamtędy będzie droga szła? Jakbym był na waszym miejscu to bym pewnie też był przeciw ale no cóż... Skoro mieszkacie sobie w willach to pewnie dlatego poprowadzili tamtędy drogę by obniżyć trochę komfort waszego życia byście zeszli z nim do średniej krajowej hehe
~Maleństwo 7-09-2007 11:53
Poza tym drogi przeciwniku istnieje jeszcze coś takiego jak warunki zabudowy i plan zagospodarowania terenu. Skoro budowałeś dom kilka lat wcześniej to trzeba się było wcześniej zainteresować dokładniej dlaczego działka jest taka tania a nie brać co popadnie. Z tego co wiem to plany tej drogi powstały już za wczesnego Kusiaka więc ci co się teraz pobudowali niech nie załamują rąk i niech nie mówią że nic nie wiedzieli i są poszkodowani. To samo jeśli chodzi o działkowiczów – moi dziadkowie którzy akurat mają działkę w tej okolicy od lat mi mówią o tym że będzie droga tamtędy szła, bodajże od 5–6. A to że spadnie ci wartość domu – Twój problem. Następnym razem sprawdź dobrze zanim kupisz/postawisz.
~Do Maleństwa 7-09-2007 15:11
Nie wiesz kompletnie o czym piszesz. Po pierwsze nie jestem niczyim przeciwnikiem, Twoim też. Po drugie te działki nie były jakieś przecenione, wydzierżawiliśmy je przed ponad dwudziestu laty od Skarbu Państwa w wieczyste użytkowanie na ogólnie przyjętych zasadach. Wówczas była to jedyna możliwość. Po trzecie,osiedle to promowane było wówczas pod nazwą Słoneczne i zachwalane,jako oaza ciszy i spokoju w pobliżu miasta.Była w planach przewidziana obwodnica, ale w innym miejscu. Po czwarte dlaczego piszesz z ironią ,że mieszkamy sobie w willach ? Uwież mi,nie ma czego nam zazdrościć.Budowaliśmy te domy ( nie wille), bo nie chcieliśmy czekać do późnej starości na mieszkanie w Spółdzielni.To nie były dzisiejsze transakcje kupno/postawienie, tylko wybory życiowe.Pamiętniki można pisać o tym jak "zdobywało" się wówczas cement,cegły itp.Żeby je kupić,trzeba je było najpierw zdobyć ( nie ukraść).Np wykorzystać sytuację,gdy nie było komu rozładować wagonu cementu –po nocnym osobistym rozładunku całości można było uzyskać zezwolenie na zakup tony cementu,po czym połowę zamienić z kimś kto potrzebował właśnie cementu a miał tylko cegły.Obie osoby były zadowolone,bo choć obie pozbyły się części zdobytych z takim trudem materiałow,to jednak mury rosły. To co wypisujesz,to są wywody przemądrzałej/ego pannicy/młokosa kompletnie nie znającej/ego realiów, powtarzającej/ego obiegowe slogany. Pozdrawiam
~zed 7-09-2007 16:53
Ta wizualizacja podoba mi sie najbardziej: http://www.slewin.ovh.org/jp–2.3.1/images/obwodnica/04.jpg
~kazimierzp 7-09-2007 17:17
– Pierwsze plany obwodnicy południowej z lat siedemdziesiatych i osiemdziesiątych przewidywały poprowadzenie trasy pomiędzy cmentarzem, a osiedlem skowronków, czyli miały przecinać ulicę Mickiewicza na początku ulicy Wesołej (nikt wtedy nie zakładał, ze jednostka wojskowa przy Sudeckiej zniknie z krajobrazu miasta). – W latach osiemdziesiątych i siedemdziesiątych (wcześniej raczej sie domków jednorodzinnych nie budowało) nie było powszechnej oferty działek pod budowę domów jednorodzinnych – trudno tu mówić o ogólnie przyjętych zasadach. Były to najczęściej "zasady dla wybranych". Nie przypadkiem przy ulicy Wesołej można spotkać wielu byłych ówczesnych działaczy organizacji młodzieżowych! "Człowiek z ulicy" najczęściej nie miał żadnych szans na kupno działki pod domek jednorodzinny. Musiał albo podczepiać się pod jakąś organizację, lub "załatwiać"! – Propozycja przebiegu trasy pokazanej na wizualizacjach. Jest to obwodnica, a to, że Kotlina Jeleniogórska jest silnie zurbanizowana powoduje, że każda proponowana trasa będzie przebiegać pomiędzy jakimiś osiedlami. Ta propozycja została wybrana po przea...lizowaniu całego układu komunikacyjnego Jeleniej Góry i wybrano wariant który w najmniejszym stopniu będzie uciążliwy (taki który by wszystkich zadowolił jeszcze nie ma na tym naszym najmarniejszym ze światów!;–) – Każda gmina musi załatwiac swoje problemy komunikacyjne na swoim terenie. Gdyby w Kotlinie Jeleniogórskiej nie było dwóch powiatów grodzkiego i ziemskiego to moze w ramach tegoż powiatu znalazłoby się jeszcze inne rozwiązanie – ale tak nie jest!;–(
~tubylec 8-09-2007 5:14
na czarnym sie wychowałem tam mieszkałem od dziecka nie bylo jeszcze tylu mieszkanców pamietam jak wiezniowie budowali ta droge pili w kiosku na czarnym ( petla 1) brzozówke i naprawde przydała by sie obwodnica moi rodzice nadal tam mieszkaja i nie maja nic przeciwko tej trasie to napewno bedzie z korzyscia dla kazdego mieszkanca a ze teraz bedzie tak jak powinno byc juz od dawna zrobił sie straszliwy lament ot prawda znam ludzi którzy mieszkaja na ulicy wesołej okręznej małej tam praktycznie nikt biedny nie mieszka nie bede zaglodał komus w kieszen za co i za ile postawił swój wymarzony domek jestesmy juz od dawna w ue tam nikomu nie przeszkadza ze mieszka przy autobanie tam ludzie patrzą zeby szybko i normalnie dojechac do pracy bezstresowo i po co to całe biadolenie zanim taki obiekt powstanie to nasze dzieci beda pamietac my juz napewno nie bedziemy sie poruszac po takich drogach pozdrawiam osiedle czarne tych co marzą pamietajcie a marzenia sie spełniają
~do tubylca i kazimierzap 8-09-2007 7:04
Macie jednak Panowie krótką pamięć i niewiele wiecie o właścicielach domków budowanych w latach 70–80 –tych. Nie miałem żadnych układów partyjnych czy związkowych.Działkę kupiłem za ciężko zarobione pieniądze.W latach 70 budowałem dom w innej miejscowości i go sprzedałem za godziwe pieniądze. Zapłaciłem podatek i nikt mnie się nie czepiał skąd mam pieniądze na budowę.Działkę kupiłem od rolnika i budowałem sam dom swoich marzeń.Rano praca w urzędzie po południu na budowie.To że na 3 tony wapna czekałem rok ,bo wagon z wapnem był za mały a ja na liście ostatni to już historia.
~kazimierzp 8-09-2007 16:17
Mozliwe, że zgodnie ze wszystkimi ówczesnie obowiązującymi wtedy prawami budowałeś dom. Mozliwe, ze urząd skarbowy nie sprawdzał za co to robisz. Wiem jednak, że wielu – jeśli nie więszość musiała "kombinować". Wszyscy o tym wiedzieli, organa scigania też. Był to jeden z systemów trzymania "za twarz". Wielu tych którzy wtedy usiłowali "bawic się w opozycję do władzy" musieli mocno się tłumaczyć, a niektórzy zostali pozbawieni wszystkiego z wolnością włącznie! W swej wypowiedzi nie użyłem nigdzie słowa "wyłącznie", uzywałem słowa "najczęściej". I taka była smutna prawda o tamtych czasach. Dlatego między innymi zdecydowana więskzość ówczesnej opozycji to ludzie bez majątku materialnego. Oni nie mieli wiele do stracenia – oprócz wolności i spokojnego życia osobistego. Ale te dywagacje to już nie pasują do głównego tematu artykułu.
~do zibi 8-09-2007 19:34
POPIERAM. Uważam, że albo budować porządnie i w standardach XXI w., albo wcale. Taka trasa jak najbardziej byłaby możliwa do realizacji, gdyby nie fakt, że władze naszego miasta i parlamentarzyści nie zrobili kompletnie NIC ze zmianą przebiegi drogi międzynarodowej od Bolkowa do granicy miasta – zamiast zrobić wszystko, żeby droga ekspresowa biegła przez Jelenią Górę pozwolili na to, aby biegła ona przez Lubawkę. TO NAJWIĘKSZY SKANDAL. Obecnie należy zrobić wszystko, aby te plany zmienić (wykorzystać fakt, że Czesi nie są przygotowani i nie będą przygotowani przed Euro 2012), a przede wszystkim trzeba uczynić wszystko, aby były plany całej obwodnicy, a nie tylko fragmentu do ul. Sudeckiej. Pozwoliłoby to zmienić status tej drogi z wojewódzkiej na krajową (a obecnie nawet międzynarodową), co z kolei spowodowałoby jej finansowanie z budżetu państwa, a nie prowrocławskiego samorządu wojewódzkiego. Ciekawe co na to Pan Kazimierz....
~kazimierzp 8-09-2007 22:00
Co ja na to!?! Gdyby realizować tę trasę nie przez Lubawkę a przez kotlinę jelniogórską to: – Zastanawiałbym się jak potem ten ruch samochodowy już wyprowadzony za Jelenią Górę (po wybudowaniu całej jeleniogórskiej obwodnicy wraz z tunelem koło Czarnego!;–) przeprowadzić bezbolesnie dla środowiska przyrodniczego na drugą stronę Karkonoszy!;–) – musiałbym mimo wszystko zapytać się Czechów gdzie oni widzą dalszy ciąg tej trasy na Pragę (o ile się nie mylę to dlatego trasa idzie na Lubawkę bo tam Czesi planują swój odcinek drogi. Po tej a...lizie stwierdziłbym że dla dobra Karkonoszy i Kotliny dobrze, że trasa bedzie szła przez Lubawkę a zaczął walczyć o jak najlepszy stan łącznika od Bolkowa (bo tamtędy bedzie szła trasa na Lubawkę) do Jeleniej Góry – a to jest już podobno w planach i budżecie wojeództwa! Równolegle szykowałbym (gdybym miał taką "władzę") jak najatrakcyjnieszy "produkt turystyczny" aby przyciagnąć i zatrzymać turystów – a nie budowałbym nowych zakładów przmysłowych.
~No nareszcie 9-09-2007 1:17
Wreszcie dyskusja konkretna dotycząca przebiegu planowanej obwodnicy. Lubię czytać komentarze kazimierzap bo jest konkretny i nawet jak mam inne zdanie to mnie często przekonuje.Tym razem też pewnie by tak było, ale niestety jestem osobiście bardzo zainteresowana tematem. Wizje Zibi i kazimierzap są fajne, porywające, miło byłoby mieszkać w tak zorganizowanej okolicy,ale .... Z obwodnicą pewnie będę musiała się zaprzyjaźnić na zasadzie,że jak czegoś nie można zmienić to trzeba to polubić. Przy okazji tej dyskusji dotarło do mnie i przeraziło co innego.Wpisy pozostałych osób! Ileż w nich pomówień,insynuacji,powtarzanych bez sensu banałów,jakiejś skrywanej zazdrości, pozowania na prawdziwych europejczyków co to najchętniej "mieszkają przy autobanach",wytykania kto biedny a kto bogaty (inaczej odczuwają hałas?), wywoływania do tablicy hasłem "inteligencjo pomyśl" (czy to taka lokalna wersja wykształciuchów ta z ironią przywoływana inteligencja ? ).Smutno,smutno się robi jak się to czyta. A i jeszcze mała uwaga do Pana kazimierzap – nie wiem czy Pan pamięta,że osiedle Słoneczne, dzisiejsze Czarne, budowało Zrzeszenie Budowy Domków Jednorodzinnych Polfa oraz liczni jego członkowie w tzw.systemie gospodarczym.Podobnie jak wiele innych dużych i bogatych zakładów w Polsce również Polfa pomagała pracownikom (nie tylko elicie) w budowie swojego mieszkania/domu.Czy to źle ? Co złego w tym,że nie trzeba było pojedyńczo ganiać kolejno do urzędów, notariusza,że właśnie Zrzeszenie załatwiało część materiałów budowlanych,przygotowywało dokumenty do Banku ? Nie byliśmy i nie czuliśmy się jakąś grupą uprzywilejowaną.Może byliśmy bardziej zaradni ( w tym dobrym tego słowa znaczeniu),może mieliśmy większą motywację niż inni? A pieniądze? Braliśmy pożyczki z Banku.Ja osobiście pracowałam na 1 i pół etatu,mój mąż podobnie,nie jeździliśmy na wczasy przez wiele lat.Murarzy przywiózł mój mąż aż z Rakoniewic pod Poznaniem bo byli tańsi nawet z noclegami (miejscowi chcieli ich bić za psucie rynku)....Oj, zebrało mi się na wspomnienia. Tak czy inaczej,na stronie Czarnego przeczytałam, że ma tą obwodnicą przejeżdżać 5000 aut dziennie, ale autor zapewnia,że wszyscy mieszkańcy Czarnego będą zadowoleni z tego rozwiazania. No jak wszyscy to wszyscy. Pewnie ja też muszę.
~wybory za pasem 9-09-2007 8:44
stare plany lekko zmienione.zapewne planisci szukaja pieniedzy na nowe plany.27 lat mineło i drogi nie ma i nie bedzie.Ahoj!!
~kazimierzp 9-09-2007 9:32
Do "No nareszcie"! Pamiętam Zrzeszenie Polfy i wiem też, że nie tylko pracownicy tego zakładu w tym uczestniczyli (ale nie każdy mógł!) Pamiętam też budowę mini osiedla w Cieplicach dla nauczycieli gdzie nauczycieli inwestoró raczej nie było! Dlatego napisałem do "pod jakąś organizację"– nie zmienia to wymowy o zbyt dużych trudnościach budownictwa indywidualnego! W tamtym czasie byłem kierownikiem budów w budownictwie wielomieszkaniowym i pamiętam też jak musiałem pilnować materiałów budowlanych przed ludźmi którzy "organizowali sobie" brakujące na rynku różne (z reguły wszystkie) materiały. Tamte czasy były straszne! Teraz dla wielu osób jest trudniej, ale normalniej!
~Do kazimierzp 9-09-2007 16:10
To wszystko prawda,ale jest jeszcze "tyż prawda" i tej Pan nie komentuje.A szkoda. Tamte czasy były i straszne i trochę śmieszne a czasami nawet łatwiejsze.Oprócz władzy, złodzieji i opozycjonistów żyli także tzw.normalni ludzie. Czy aby napewno jest teraz normalniej ???? Pozdrawiam.
~AJOT 10-09-2007 22:23
Sami w to nie wierzycie ! Jak można sie dogadac jak gdzie się nie posłucha to gdzie 10 zdań to 11 wersji i każda dobra ale 12 najlepsza. Nigdy niebedą sie wstanie dogadać bo zawsze komuś coś przeszkadza a poco inny ma mieć lepiej ! Tak zwany pies ogrodnika !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group