Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 7043
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jarmark Świąteczny po Jeleniogóralsku

Czwartek, 11 grudnia 2014, 9:01
Aktualizacja: 9:03
Autor: Manu
Jelenia Góra: Jarmark Świąteczny po Jeleniogóralsku
Fot. JCK
Przedmioty wykonane ręcznie przez artystów i rzemieślników, szklane gwiazdki, anioły z przeróżnych materiałów, piernikowe domki, stroiki, zabawki, lniane serwety i ubrania – to tylko niektóre atrakcje Jarmarku Świątecznego po Jeleniogóralsku, w ramach projektu “Sztuka bez granic”, który trwać będzie w sobotę i niedzielę (13 i 14 grudnia) w godzinach od 10.00 do 17.00 w salach Jeleniogórskiego Centrum Kultury (przy ul. 1–go Maja 60). W jarmarku uczestniczyć będą wystawcy z Polski i Czech.

– Oprócz bardziej trwałych dzieł sztuki będzie można kupić również dzieła sztuki kulinarnej. Proszę spodziewać się smakowitych wigilijnych pyszności! – zachęcają organizatorzy.

Ponadto w trakcie trwania jarmarku odbędą się pokazy rzemiosł artystycznych w wykonaniu polskich i czeskich rzemieślników. Będzie można obejrzeć, jak powstają druciane naczynia, zwierzątka i rzeźby, zapoznać się z ręcznym komponowaniem biżuterii, zobaczyć przędzenie i tkanie z owczej wełny.

Atrakcji nie zabraknie. Już pierwszego dnia (w sobotę) zwieńczeniem jarmarku będzie wypał ceramiki raku. Jest to stara i bardzo widowiskowa technika. Pokryte szkliwem przedmioty umieszcza się w rozgrzanym piecu, następnie – rozpalone do czerwoności – wyciąga i wkłada do pojemnika z trocinami. Ogień, dym i odrobina czarów – bo na przykład szkliwo, które wypalone zwykłą metodą byłoby zielone, po wypale raku staje się miedzianozłote.

Jarmark pełen będzie świątecznej muzyki, usłyszymy m.in. zespół Rudawianie oraz chór Głosowanie.

Będzie można podziwiać las świątecznych choinek wykonanych z udziałem dzieci z jeleniogórskich szkół i przedszkoli. Chętni będą mogli też spróbować swoich sił i samemu coś wykonać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group