Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 6980
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jaka przyszłość zbiornika Sosnówka?

Czwartek, 4 marca 2021, 13:19
Aktualizacja: 13:22
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Jaka przyszłość zbiornika Sosnówka?
Fot. MT
Podczas konferencji prasowej prezes PWiK Wodnik poinformowała o konieczności - w niedalekiej przyszłości - wyłączenia z użytkowania zbiornika "Sosnówka", który jest ujęciem wody pitnej dla dużej części jeleniogórzan. Jakie plany wobec zbiornika mają Wody Polskie, które są właścicielem obiektu?

Przedstawicielka jeleniogórskiej spółki wodociągowo-kanalizacyjnej informowała, że trudno określić, kiedy zbiornik Sosnówka zostanie wyłączony z użytkowania.

Planowane było to w latach 2022-2023 r., ale wszystko zależy od sytuacji hydrologicznej na naszym terenie i od tego, jak długo zapora wytrzyma w takim stanie. Obniżony poziom wody pomaga Wodom Polskim przeprowadzić pewne prace konserwatorskie, ale by doprowadzić go do bezpiecznego stanu - inwestycje są konieczne - mówiła Katarzyna Wierska-Kuberka, prezes Wodnika, która określa, że potrzeba około dwóch lat, żeby przeprowadzić niezbędne inwestycje na drugim ujęciu - Grabarowie, co pozwoli uniezależnić się od zbiornika Sosnówka. Inwestycja na Grabarowie ma kosztować ok. 40 mln zł.

Wody Polskie są w trakcie realizacji zadania: „Przywrócenie szczelności ekranu zapory czołowej zbiornika Sosnówka”, którego zakończenie planowane jest na ostatni kwartał 2021 roku. Zbiornik pomimo obniżonego piętrzenia nie jest wyłączony z eksploatacji. W uzupełnieniu warto wspomnieć, że takie i inne remonty przeprowadzane są od wielu lat. PWiK „Wodnik” Sp. z o.o. posiada obowiązujące pozwolenie wodno-prawne do 31 grudnia 2025 r. w zakresie poboru wody do spożycia i na potrzeby gospodarcze, co oznacza, że do tego czasu spółka jest uprawniona do korzystania z wód zbiornika. Wszystkie działania i remonty są z wyprzedzeniem uzgadniane z PWiK „Wodnik” Sp. z o.o. - czytamy w komunikacie Wód Polskich.

Spośród pytań, które wysłaliśmy do Wód Polskich, na jedno nie otrzymaliśmy odpowiedzi... Jakie plany wobec zbiornika mają Wody Polskie - czy po ewentualnym remoncie nadal będzie zaopatrywać mieszkańców Jeleniej Góry w wodę pitną, czy może zmieni przeznaczenie?

Twoja reakcja na artykuł?

4
5%
Cieszy
14
17%
Hahaha
3
4%
Nudzi
4
5%
Smuci
11
13%
Złości
47
57%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
643
maksymalnie 150
83%
od 151 do 459
6%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group