Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8552
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak zbudować dom na podmokłej działce?

Piątek, 11 grudnia 2020, 12:49
Aktualizacja: 12:53
Autor: ts
Polska: Jak zbudować dom na podmokłej działce?
Fot. ts
Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to jednak podmokłe działki są stosunkowo popularnym rodzajem terenu, na którym stawiane są domy. Często powodem decydowania się na taką działkę jest niezwykle atrakcyjna lokalizacja, pośród lasów i w zacisznej okolicy, a często po prostu bardzo atrakcyjna cena, która powoduje, że koszt jej zakupu jest znacznie niższy, niż w przypadku zwykłej działki. Zasadne jednak w przypadku kupna takiej działki jest to pytanie, czy można na niej w ogóle wybudować bezpiecznie dom, a także, o czym trzeba pamiętać, gdy zechce się takiej projektu podjąć i w końcu ile taka inwestycja będzie kosztować.

Czy dom można wybudować na podmokłej parceli?
Na samym początku warto wspomnieć, że budowa domu na podmokłej działce jest jak najbardziej możliwa i wykonalna. Co jednak bardzo ważne, budowa domu na takiej działce wymaga stosowania nieco innego podejścia, a także innych technik stawiania poszczególnych elementów domu. Z pewnych rzeczy trzeba będzie niestety zrezygnować, a inne nieco zmodyfikować, aby dom jednorodzinny wybudowany na takiej działce był bezpieczny i stabilny. Jak to zatem przedstawia się w szczegółach?

Podstawową sprawą jeśli chodzi o budowanie domu na podmokłym gruncie, jest to, że nie można pod żadnym pozorem zaczynań bytowym, jeśli wcześniej nie wykona się bardzo precyzyjnego badania gruntu. Ocena warunków wodno-gruntowych jest konieczna, jeśli budowla ma być bezpieczna i stabilna.

Drugą sprawą, o której szczególnie trzeba pamiętać, jest konieczność jeszcze na etapie planowania zrezygnowania z piwnicy. Istnieje ogromne ryzyko, że bez względu na to, jakie techniki zabezpieczające się użyje, piwnica na takim gruncie, tak czy inaczej, będzie zalewana, co oczywiście doprowadzać będzie znajdujące się w niej rzeczy do ruiny. Oczywiście może to również wpływać na stabilność budynku. Zdecydowanie najlepiej jest po prostu z piwnicy zrezygnować.

Ostatnią sprawą podczas rozpoczynania budowy domu na takiej działce, jest zdecydowanie się na odpowiednie do warunków fundamenty. Najczęściej na suchym gruncie korzysta się z ław fundamentowych, lecz w tym przypadku takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Konieczne jest postawienie fundamentu ze specjalnej płyty fundamentowej. Gwarantuje to, że budowla będzie w pełni bezpieczna.

Jakie są metody osuszania gruntu?
Żeby jednak cała budowa mogła się w ogóle rozpocząć, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Nie można w końcu zaczynać stawiania fundamentów w podmokłym, cały czas zalanym wodą terenie. Zanim się do tego przejdzie, konieczne jest jego odpowiednie osuszenie. Jak kto jednak zrobić?

Z pewnością jedną z lepszych metod w tym wypadku jest zastosowanie po prostu melioracji, czyli odprowadzenia wody do rowu melioracyjnego. Inną ciekawą techniką jest również rozsączanie. Polega to na zaopatrzenia się w specjalny zbiorniki retencyjno-rozsączające, które gromadzić będą deszczówkę i odprowadzać ją prosto do kanalizacji, bez dostawania się wody do gruntu. Co jednak bardzo ważne, stosowanie tej techniki sprawdza się jedynie wtedy, gdy działka znajduje się na słabo przepuszczalnych lub przepuszczalnych terenach, na których obecny jest stosunkowo niski poziom wód gruntowych.

Jak zabezpieczyć budynek przed działaniem wody?
Pomimo jednak tego, że miejsce budowy domu jednorodzinnego zostanie odpowiednio przygotowane, nie oznaczać to będzie tego, że przez cały czas grunt pozostanie suchy. Prędzej czy później dojdzie do ponownego zawilgocenia, co rzecz jasna może mieć bardzo negatywny wpływ na konstrukcję domu. Sprawia to, że niezbędne jest właściwe zabezpieczenie budynku. Jak się to powinno zrobić?

Zdecydowanie najlepszą techniką w tym wypadku jest zastosowanie tzw. drenażu opaskowego. Na czym to polega? Jest to nic innego jak tylko wkopanie w ziemię, na całym obwodzie domu specjalnego systemu rur drenarskich, które umożliwiają usunięcie nadmiarowej ilości wody z okolicy fundamentu, pozostawiając go w bezpiecznym stanie.

Innego typu bardzo dobrym rozwiązaniem jest tzw. hydroizolacja, czyli specjalna warstwa ochronna, którą stosuje się na fundamencie podczas jego budowy. Ma ona na celu zabezpieczenie całego fundamentu przed działaniem wilgoci. Jest to materiał bardzo szczelny, elastyczny i niezwykle mocny, więc raz położony z pewnością pozostanie na fundamencie przez bardzo długi czas, skutecznie zabezpieczając go przed nadmierną wilgocią w gruncie.

Twoja reakcja na artykuł?

2
29%
Cieszy
2
29%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
43
Tak
40%
Nie
58%
Nie wiem
2%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group