Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6343
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

Środa, 20 grudnia 2017, 8:01
Autor: Kamila Krawiecka–Bryl
Region: Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd?
Fot. Kamila Krawiecka–Bryl
Wrocławska Elektrownia Słoneczna już działa. To największa rozproszona elektrownia w Polsce i unikatowa w Europie. Na dachach 35 wieżowców zamontowano łącznie 2771 paneli fotowoltaicznych. Moc elektrowni to blisko 0,75 MW. Z tej energii korzysta już 15 tys. wrocławian.

Inwestycję zrealizowała Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w ramach ogólnopolskiego programu Prosument. Panele zostały zamontowane na dachach 35 wysokich budynków należących do SM Wrocław-Południe. Zajmują one w sumie powierzchnię 0,5 ha. Moc elektryczna wszystkich instalacji to 739 kWp. Elektrownia będzie rocznie produkować 700 tys. kWh energii z odnawialnych źródeł energii (OZE).

- Rozproszonej elektrowni słonecznej na taką skalę nie było dotąd w Polsce i jest unikatowa w Europie. – Jesteśmy dziś największym producentem rozproszonej energii odnawialnej w Polsce, ale naszym celem nie było oczywiście bicie rekordów. Za skalą tego przedsięwzięcia przemawiają konkretne korzyści. Produkcja energii ze źródeł rozproszonych nie wymaga kosztownych nakładów na infrastrukturę, jak linie przesyłowe, stacje transformatorowe i inne urządzenia systemu energetycznego. Ta czysta energii daje także bardzo wymierne profity ekonomiczne dla wszystkich spółdzielców – podkreśla Józef Śnieżek, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Produkowana energia jest wykorzystywana na potrzeby infrastruktury w częściach wspólnych budynków, zasilając m. in. windy, maszynownie czy oświetlenie korytarzy. Po uruchomieniu wszystkich instalacji wchodzących w skład elektrowni z taniego prądu korzysta już 15 tys. wrocławian. Do tej pory ich rachunki za prąd wynosiły w sumie blisko 1 mln zł rocznie. Teraz, według szacunków, przez cały rok spółdzielcy zaoszczędzą nawet 337 tys. zł. Spółdzielnia wykorzystała na inwestycję 4,2 mln zł z programu Prosument, z czego 1,7 mln zł w formie bezzwrotnej dotacji, a 2,5 mln zł w formie pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach.

Prezes WFOŚiGW we Wrocławiu zapewnia, że w kolejnych latach tego typu programy będą kontynuowane, w związku z czym mieszkańcy Dolnego Śląska będą mogli z nich skorzystać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group