Niedziela, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 3842
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jak Wielkanoc, to…

Sobota, 3 kwietnia 2010, 7:54
Aktualizacja: Niedziela, 4 kwietnia 2010, 7:40
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Jak Wielkanoc, to…
Fot. Gabi
Wszyscy wiemy co włożyć do koszyczka. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę skąd wywodzą się dane zwyczaje. Warto przystanąć na moment i zastanowić się nad tym.

Wielki Piątek, który wierni przeżywali wczoraj, jest szczególnym dniem w Kościele, ponieważ nie odprawia się mszy świętych. To właśnie w ten dzień Najświętszy Sakrament przenoszony jest do Grobu Pańskiego, gdzie zostawia się go do adorowania.

Od XVI w. wystawia się w Grobie Bożym Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym welonem. Grób Chrystusa zaczęto tworzyć w kościołach ponieważ, nie każdy mógł się udać do Grobu Pańskiego na modlitwę.

Według dawnych wierzeń w tym dniu woda w rzekach i stawach przed wschodem słońca ma moc uzdrawiania i zapobiegania chorobom. W trudnych dla Polaków okresach umieszczano w Grobie Chrystusa symbole związane z cierpieniem naszego narodu. W tym roku jeden z krakowskich grobów nawiązuje do zbrodni katyńskiej.

W Wielką Sobotę święci się pokarmy. Do koszyczka wkładamy: pisanki, chleb, palemkę, mazurki, chrzan, przyprawy, baranka, babę drożdżową oraz zajączka. Jajko jak wiemy jest symbolem wszelkiego początku, narodzin, zmartwychwstania.

W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem a nawet powodzenie w miłości. Pisanki dawano w podarunku jako symbol życzliwości. Chleb jest podstawowym pokarmem spożywanie go i dzielenie się nim jest oznaką przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.

Palma natomiast miała chronić ludzi oraz ich gospodarstwo przed złymi czarami. Popiół, którym księża posypują głowy wiernych w Środę Popielcową, jest ze spalonej palemki. Mazurki wywodzą się z Turcji. Swoim wyglądem mają przypominać tureckie dywany.

Chrzan i przyprawy święci się, aby pamiętać o gorzkiej męce Chrystusa. Podczas śniadania wielkanocnego pan domu kroił poświęconą laskę chrzanu i podawał domownikom, żeby i oni połączyli się z męką Chrystusa.

Ciekawa historia wiąże się z babami drożdżowymi. Kiedyś gospodynie wypiekając to ciasto zamykały kuchnię na klucz, aby ktoś obcy nie zaszkodził wypiekowi np. „złym wzrokiem”. Wyjętą z pieca babkę kładziono na poduszkę i do chwili ostygnięcia mówiono do niej szeptem.

Zajączek jest symbolem wiosennej odnowy. Jest kilka wersji mówiących tym, jak był on kojarzony w przeszłości. Po pierwsze utożsamiano go z grzesznikami, którzy odbyli oczyszczającą pokutę. Potem zaczął on obdarowywać dzieci prezentami i słodyczami. Druga wersja porównuje króliki chowające się w norze do pierwszych chrześcijan, którzy musieli ukrywać się w katakumbach.
Przyśpiew w pieśniach Alleluja pochodzi z języka hebrajskiego ‘haleln-Jah” i oznacza: „Chwalcie Boga!”.

Dziś też rozpoczyna się Liturgia Wigilii paschalnej. Całą uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego powinna odbywać się w nocy (stąd nazwa: Wielkanoc). Na początku chrześcijaństwa święcono w nocy z soboty na niedzielę Paschał i wodę. Po święceniu wody chrzczono przygotowujących się cały rok katechumenów. Był to jedyny dzień w roku kiedy chrzczono, odbywało się to całą noc.

Światło Paschału nabrało znaczenia i zaczęło symbolizować Zmartwychwstałego Chrystusa oraz wszystkich ludzi oświeconych przez Boga (ochrzczonych). Od XII wieku liturgię Wigilii Paschalnej odprawiano w Wielką Sobotę. Tę nielogiczność usunął dopiero papież Pius XII w 1951 r. przenosząc Wigilię Paschalną na właściwe miejsce.

Procesja rezurekcyjna jest w Polsce bardzo pielęgnowanym zwyczajem. Może odbywać się po obrzędach Wigilii paschalnej lub też w Niedzielę wielkanocną rano przed mszą. Ma ona przypominać światu o tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego i ciągłym wzywaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstania Pana. Zwyczaje Śmigusa Dyngusa są nam powszechnie znane.

Życzymy wszystkim spokojnych, szczęśliwych Świąt Wielkanocnych!

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
674
Co parę dni po parę litrów
10%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
10%
Raz w miesiącu do pełna
42%
Różnie, to zależy
38%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Stłuczka miedzy Sobieszowem a Pakoszowem
 
Piłka nożna
Porażka biało–niebieskich na inaugurację przygotowań
 
112
Płonie altana Tito Pizza w Sobieszowie
 
112
Kolizja w drodze po bułki
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group