Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 16053
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Jak się przygotować?

Czwartek, 17 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 27 stycznia 2006, 20:31
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Zawodowych im. Emilii Plater narzekają na brak zajęć przygotowujących do matury, tzw. fakultetów.
– Z kilku przedmiotów są dodatkowe lekcje, ale odpłatne. Nasi koledzy w innych szkołach mają takie zajęcia za darmo – twierdzi młodzież.

Młodzi boją się matury. Dodatkowe lekcje z przedmiotów, które zdecydowali się zdawać na egzaminie dojrzałości, pozwoliłyby im powtórzyć wymagany materiał i chociaż trochę przezwyciężyć strach przed egzaminem.
Ale za dodatkowe lekcje w zgorzeleckiej „Emilce” uczniowie muszą płacić. To dlatego, że choć prowadzą je ci sami nauczyciele, którzy uczą w szkole, to jednak organizatorem zajęć jest stowarzyszenie „Emilka”. Wynajmuje ono nauczycieli, płaci szkole za wypożyczenie klas, a potem wszystkie te koszty przerzuca na uczniów. Godzina takiego fakultetu kosztuje 8 zł.

– Szkoła nie ma pieniędzy na fakultety. Dlatego dodatkowe zajęcia prowadzi stowarzyszenie – tłumaczy Joanna Pocheć, dyrektorka ZSZ im. Emilii Plater. Wyjaśnia też, że szkoła nie może udostępniać stowarzyszeniu klas za darmo, bo byłoby to naruszenie przepisów.

W LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu zajęcia przygotowujące do matury ze wszystkich przedmiotów są bezpłatne. – Nasi nauczyciele prowadzą je nieodpłatnie – mówi Danuta Serafińska, dyrektor szkoły. Podobnie jest w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych przy ul. Powstańców Śląskich. – Dodatkowe lekcje organizujemy w ramach tzw. godzin dyrektora oraz zajęć pozalekcyjnych finansowanych przez starostwo. Część nauczycieli przychodzi pracować z młodzieżą za darmo – mówi Jolanta Szymańska, dyrektorka popularnego „Górnika”.
Dyrektorka „Emilki” jest zdziwiona, że inne szkoły organizują dodatkowe lekcje za darmo. – Może to dlatego, że stoją przed kryzysem naboru i w ten sposób próbują się ratować. Do nas zawsze jest dużo chętnych – mówi. •

 Problem maturzystów z ZSZ im. E. Plater przekazaliśmy odpowiedzialnemu za sprawy oświaty w powiecie wicestaroście Kazimierzowi Szczechowi. Obiecał, że zainteresuje się sprawą i pomoże zorganizować bezpłatne lekcje dla maturzystów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
367
Jest nowy
8%
1-5 lat
13%
5-10 lat
19%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
 
Aktualności
W płot po głębszym
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group