Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 7046
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Jak się przygotować?

Czwartek, 17 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 27 stycznia 2006, 20:31
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Zawodowych im. Emilii Plater narzekają na brak zajęć przygotowujących do matury, tzw. fakultetów.
– Z kilku przedmiotów są dodatkowe lekcje, ale odpłatne. Nasi koledzy w innych szkołach mają takie zajęcia za darmo – twierdzi młodzież.

Młodzi boją się matury. Dodatkowe lekcje z przedmiotów, które zdecydowali się zdawać na egzaminie dojrzałości, pozwoliłyby im powtórzyć wymagany materiał i chociaż trochę przezwyciężyć strach przed egzaminem.
Ale za dodatkowe lekcje w zgorzeleckiej „Emilce” uczniowie muszą płacić. To dlatego, że choć prowadzą je ci sami nauczyciele, którzy uczą w szkole, to jednak organizatorem zajęć jest stowarzyszenie „Emilka”. Wynajmuje ono nauczycieli, płaci szkole za wypożyczenie klas, a potem wszystkie te koszty przerzuca na uczniów. Godzina takiego fakultetu kosztuje 8 zł.

– Szkoła nie ma pieniędzy na fakultety. Dlatego dodatkowe zajęcia prowadzi stowarzyszenie – tłumaczy Joanna Pocheć, dyrektorka ZSZ im. Emilii Plater. Wyjaśnia też, że szkoła nie może udostępniać stowarzyszeniu klas za darmo, bo byłoby to naruszenie przepisów.

W LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu zajęcia przygotowujące do matury ze wszystkich przedmiotów są bezpłatne. – Nasi nauczyciele prowadzą je nieodpłatnie – mówi Danuta Serafińska, dyrektor szkoły. Podobnie jest w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych przy ul. Powstańców Śląskich. – Dodatkowe lekcje organizujemy w ramach tzw. godzin dyrektora oraz zajęć pozalekcyjnych finansowanych przez starostwo. Część nauczycieli przychodzi pracować z młodzieżą za darmo – mówi Jolanta Szymańska, dyrektorka popularnego „Górnika”.
Dyrektorka „Emilki” jest zdziwiona, że inne szkoły organizują dodatkowe lekcje za darmo. – Może to dlatego, że stoją przed kryzysem naboru i w ten sposób próbują się ratować. Do nas zawsze jest dużo chętnych – mówi. •

 Problem maturzystów z ZSZ im. E. Plater przekazaliśmy odpowiedzialnemu za sprawy oświaty w powiecie wicestaroście Kazimierzowi Szczechowi. Obiecał, że zainteresuje się sprawą i pomoże zorganizować bezpłatne lekcje dla maturzystów.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group