Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 4469
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jak psy ogrodnika

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 6 lipca 2009, 7:19
Aktualizacja: Wtorek, 7 lipca 2009, 7:43
Autor: Mar
Fot. Archiwum
Halę widowiskowo–sportową, obiekty towarzyszące oraz stylową restaurację chce w uzdrowiskowej części Jeleniej Góry postawić grupa przedsiębiorców polskich i zagranicznych. To, co nie bardzo wychodzi samorządowcom – podobny obiekt na Zabobrzu był jednym z punktów programu wyborczego prezydenta Marka Obrębalskiego – może stać się faktem za prywatne pieniądze. Ale miasto chce też na tym interesie zarobić, więc rajska wizja stoi pod znakiem zapytania.

Boisko do kosza, piłki ręcznej i siatkówki, korty tenisowe i sala dla miłośników bilardu. Te i inne atrakcje sportowe i rekreacyjne ma pomieścić projektowane centrum Sportina, które ma stanąć w zaniedbanym dotychczas zakątku uzdrowiska Cieplice przy ulicy Sobieszowskiej. Aż ciśnie się na usta refren z piosenki braci Golców „tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”

– To wspaniały pomysł, nasze stowarzyszenie popiera każdą inicjatywę, która uczyni z Cieplic miejscem odpoczynku dla wszystkich – mówi Małgorzata Turowska ze stowarzyszenia miłośników Cieplic – byłam teraz w Łodzi, między innymi w Manufakturze, i to co tam robią przedsiębiorcy z pomocą miasta zasługuje na podziw. To mógłby być wzór dla Jeleniej Góry.

Wydawałoby się, że miasto może tylko przyklasnąć takiemu pomysłowi. Byłaby to alternatywa dla leciwego już obiektu na Złotniczej. A tuż obok, na Lubańskiej, nasi włodarze planują budowę ośrodka treningowego dla piłkarzy na mistrzostwa Europy Euro 2012. Tak mógłby powstać kompleks sportowy, rekreacyjny i wypoczynkowy z prawdziwego zdarzenia. Jeszcze tylko porządny basen, a raczej zespół basenów i byłoby gdzie odpoczywać bez konieczności szukania takiej możliwości poza miastem.

Jednak na przeszkodzie planom inwestorów stoi zapis w planie zagospodarowania przestrzennego działki, na której ma stanąć hala sportowa. Inwestorzy negocjują z prezydentem zmianę planu w tym miejscu na cele sportowe i rekreacyjne. To jednocześnie znaczy, że cena kupna byłaby kilkakrotnie mniejsza.

Na terenie, który już do inwestorów należy (obecnie funkcjonuje tu fabryka okien Astol) może powstać centrum odnowy, hale do squosha, bilardu, kręgielnia. Do tego stylowa restauracja z egzotycznym ogrodem, jakiej w Jeleniej Górze jeszcze nie ma. Natomiast hala sportowa i korty tenisowe mają powstać na terenie należącym do miasta, a dokładnie do miejskiej spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
Obok tego terenu ma powstać parking dla Cieplic, wpisany do dużego projektu jakim jest Szlak Obiektów Cysterskich. Nie będzie też problemu z dojazdem od strony ulicy Sobieszowskiej.

Prezes MPGK, Michał Kasztelan, mówi, że już rozmawiał z potencjalnymi kupcami. Jednak – jeśli miasto pójdzie im na rękę – spółka zarobi mniej.
– Na terenie, który chcę sprzedać, mamy magazyn sypkich materiałów. W planie zagospodarowania przestrzennego jest zapisany jako przeznaczony pod usługi. To powoduje, że metr kwadratowy kosztuje sporo. W interesie mojej spółki jest, żeby ta działka została sprzedana jako teren pod usługi. Ale miasto może zmienić przeznaczenie terenu, wtedy sprzedamy go kilkakrotnie taniej.

– Zachęcałem przedstawicieli inwestora, żeby kupili teren już teraz i wystąpili o zmianę jego przeznaczenia – mówi zastępca prezydenta, Jerzy Łużniak – Tymczasem oni najpierw zabiegają o zmianę przeznaczenia i kupno za dużo mniejsze pieniądze. Dziwi mnie, że poważni inwestorzy, którzy chcą wydać kilkadziesiąt milionów złotych, nie są w stanie kupić terenu za który zapłaciliby może 200 tysięcy więcej. Jak więc wygląda montaż finansowy takiego przedsięwzięcia, skoro nie mogą zwiększyć kosztów o taką sumę? Jak sprzedamy ten teren taniej to zaraz pojawi się w urzędzie prokurator i będzie szukał powodów dla których zrezygnowaliśmy z części dochodu ze sprzedaży majątku gminy.

Udało nam się dotrzeć do przedstawiciela inwestora. Miejscowi współinwestorzy odmawiają udzielania informacji do czasu zakończenia rozmów z samorządem. Usłyszeliśmy, że inwestor nie chce postawić tam marketu, których jest u nas już za dużo. – Dziwi mnie natomiast niefrasobliwość urzędników, dla których wydanie kilkuset tysięcy więcej nic nie znaczy. Każdy inwestor chce wydawać swoje pieniądze racjonalnie. Przecież hala sportowa, która ma stanąć w tym miejscu, będzie służyć wszystkim mieszkańcom, a dochodu z niej i tak nie będzie. Zarabiać będziemy na innych częściach kompleksu. Już trzy lata temu był w Jeleniej Górze duży inwestor, zainteresowany postawieniem podobnego kompleksu, jednak ówczesne władze odmówiły sprzedaży terenu ze względu na brak planu zagospodarowania przestrzennego i zespół sportowo-rekreacyjny powstał w Czechach. Tamtejszy samorząd sprzedał teren pod inwestycję za symboliczną kwotę.

Astol do strefy
Jeśli doszłaby do skutku ta inwestycja, ASTOL Fabryka Okien przeniosłaby się do jeleniogórskiej strefy ekonomicznej, która ma problemy z inwestorami. Powstałby również nowoczesny obiekt i byłaby to podwójna korzyść dla miasta, tutaj przy Sobieszowskiej powstałoby kilkadziesiąt nowych miejsc pracy i w nowej fabryce Astol również powstałyby dodatkowe miejsca pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43) Dodaj komentarz

~Popierający 6-07-2009 8:20
Upsss, aż się nie chce wierzyć, że u nas może powstać coś takiego. Przecież w Jeleniej buduje się tylko markety. Wypada przyklasnąć i mieć nadzieję że w naszym mieście mieszkańcy i turyści będą w końcu mieli gdzie aktywnie wypoczywać, bo narazie strasznie tu drętwo.
~Gość portalu :-p 6-07-2009 8:39
Pana Łużniaka dziwi, że inwestor zabiega o zmianę przeznaczenia terenu przed zakupem. A mnie dziwi, że jego to dziwi. A co będzie, jak jaśnie nam panujący UM nie wyda zgody na zmianę przeznaczenia po zakupie terenu - inwestor zostanie z ręką w nocniku? Może nasze Miejskie Słońce, które się chyba zna na ekonomii (jakiś tam tytuł z tej ekonomii ponoć ma, coś mi się tak obiło o uszy) wytłumaczy koledze z magistratu w czym rzecz. Mamy kolejna jaskółkę (po termach cieplickich), ale wiosny brak. Swoją drogą czy ktoś jeszcze pamięta, jak Prezydent Obrębalski obiecywał i zapewniał solennie, że w pewnym przedszkolu w Cieplicach nigdy nie będzie SPA. No i kłamał - decyzja zapadła. I tego właśnie obawia sie inwestor - słowo naszych włodarzy nawet grosza warte nie jest. I przestańcie straszyć tą prokuraturą -oni naprawdę mają co robić- te pseudo afery gospodarcze to tylko strata czasu - i tak do umorzenia, a narobić sie trzeba. A zresztą po co się podniecać- temat i tak upadnie - aż dziw bierze, że Castorama tyle wyczekała - ja na ich miejscu już dawno kopnąłbym temat w zadek.
~tutejszy 6-07-2009 8:51
Plan zagospodarowania jest aktem prawa miejscowego i muszą obowiązywać procedury i terminy ustawowe przy ewentualnych zmianach. Dlaczego "ci przedsiębiorcy" w odpowiednim czasie nie dawali swoich wniosków w czasie tworzenia tego planu - było to przecież tak niedawno?! a mpgk powinno, jako spółka skarbu gminy, sprzedać ten teren w przetargu, a nie z wolnej ręki!
~Jano 6-07-2009 8:52
a ja w te cuda juz nie wierze , duzo tu wszyscy naobiecywali w tym miescie i nic nie zrobili, mieszkam juz tu troche i widze ze marketow przybywa a basenow i innych atrakcji zero, wiec niech p.Obrbalski sie nie miesza lepiej tylko pozwoli ludziom budowac bo inaczej z jeleniej gory zrobi sie jelenia dziura , chodz i tak juz straszna zapadla dziura za kadencji tego jegomoscia sie zrobila . Facet jak niezna sie na rzadzeniu to niech wraca tam skad przyszedl bo tylko szkodzi w rozwoju tego miasta , zreszta cala ta rada miasta i jej czlonkowie dawno powinni isc do swoich zajec , bo w tym miescie nic a nic sie nie dzieje, wszedzie rozkopy dziury , odrapane budynki , to miasto normalnie zapada sie w ruiny
~Bez Jaj ;) 6-07-2009 8:55
Jacy inwestorzy ? Tomek zwany ,,Carlosem" kpina :) Pilke reczna Rozlozyl i Jeze po prokuraturze lataja ;) Kupia Tanio zmienia przeznaczenie i Siema :) Sprzedac Ziemie Drogo !!! jak maja sianko na budowanie to i na kupno niech poszukaja GOLASY . Pseudo Biz;)nesmeni
~zuo 6-07-2009 8:59
Pan Ł. z ratusza to wogóle jakiś kosmita jest - skoro 200tys dla niego to pikuś, to może sam dopłaci? Przecież każdy logicznie i trzeźwo myślący człowiek szuka oszczędności, a taka suma piechotą nie chodzi! Zresztą znając życie, po wykupieniu terenu przez inwestora i próbie przekwalifikowania go, pojawiłyby się inne "schody"... i teksty w stylu "przecież było wiadomo, jaki teren był kupowany".
~ 6-07-2009 9:17
ciekawe jak działa ustawa w jeleniej o sprzedazy nieruchomosci za 1% wartosci, w przypadku gdy działka nie jest samodzielna i moze byc na polepszenie zagospodarowania???Czy ktos moze juz kupił???Moje doswiadczenie mi mówi ze nie dla kazdego ta ustawa jest w ten sposób interpretowana,mi urząd odmówił bo wynajmuje pokój w swoim domu pod usługi.
~olo 6-07-2009 9:18
oto Polska właśnie, cała para idzie w gwizdek a urzednik tylko patrzy zeby nie umoczyć i umoczy tak jak z Rakownicą. Jest pewne ale zmiany w planie uchwala rada miasta! Wszystko w rękach radnych, prosta matematyka więcej za niż przeciw
~olo 6-07-2009 9:22
skromna rada dla inwestora, przenieś inwestycję do Szklarskiej Poręby lub Karpacza tam czekają na takie inwestycje
~damo 6-07-2009 9:33
Zamiast budować jak najwięcej takich kompleksów, to jak zwykle jest jakieś ALE. Dla chcącego nic trudnego. Miasto znowu robi wielki problem, a w Jeleniej jak nie było, tak nie ma nic konkretnego. Postawcie najlepiej kolejne TESCO, albo "setny" LIDL i każdy będzie zadowolony. Parodia czytać poraz kolejny takie informacje. WIĘCEJ SPORTU DLA JG!
~ch18 6-07-2009 9:39
JAk zwyklę "prezydent" zrobi tak aby nie wybudowano nic porządnego oprócz marketów z których zapewne ma zysk z łapówki
~LRR 6-07-2009 9:48
Ja bym chcial kupic od miasta dzialke budowlana na jednym z podmiejskich osiedli domkow jednorodzinnych, a na sasiedniej urzadzic ogrod. Czy ta sasiednia miasto przeksztalci na rekreacje i sprzeda mi po cenie jak za lake?
~ 6-07-2009 10:07
BOZE DOPOMOZ
piipi 6-07-2009 10:09
~JAK ..San Francisco ..to plisssssss Casinos !
~darojg 6-07-2009 10:47
po prostu,spróbujmy w następnych wyborach rozwalić układ koleżeńsko-partyjny jaki rządzi naszym miastem.
~tomek20 6-07-2009 10:51
Jak zwykle nasze \"cudowne władze\" szukają problemów, byle utrudnić życie inwestorowi brak mi słów. Po co zmieniać zagospodarowanie przestrzenne ? po co robić cokolwiek niech inwestor wybuduje taki ośrodek w Zgorzelcu albo w Legnicy u nas przecież nie trzeba nic robić. Nawet jeśli miasto sprzeda działkę 200tys taniej to czy oni nie rozumieją, że korzyści takiej inwestycji to nie tylko dochód ze sprzedaży działki ? Jerzy Łużniak - naprawdę nie wiem co Pan robi w urzędzie miasta ....
~jg 6-07-2009 11:32
śmierdzi przekrętem jak nic.
~grib 6-07-2009 12:04
W JELENIEJ GÓRZE NIE MA PUBLICZNIE DOSTĘPNEGO ANI JEDNEGO STOŁU DO SNOOKERA!!! Może ktoś wie, gdzie można pograć w snookera?
~GRIB 6-07-2009 12:12
UWAŻAM, ŻE TAKA INWESTYCJA JEST NIEZBĘDNA!!! Jeżeli i tym razem (bez)radni zaprzepaszczą taką okazję i nie zrobią wszystkiego, co jest możliwe, aby doszło do realizacji tej inwestycji, rozliczymy się z nimi już na rok!
~tutejszy 6-07-2009 12:17
Z jednej strony chcemy aby obsługa nas, mieszkanców. była jak najlepsza. Chcielibysmy aby usługi komunalne (wywóz smieci, sprzatanie miasta) nie drożały, a z drugiej strony żądamy pozbawienia większego przychodu z tytułu sprzedaży swojej własności przez spółkę MPGK. Dlaczego nie żądamy takich samych ofert, poniżej wartości rynkowej, od innych właścicieli gruntów! Ten ostatni postulat brzmi idiotycznie? A te zawarte w większości postów nie!?!
~gosc niedzielny 6-07-2009 12:32
wcale nie dziwię się oporowi władz przed zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dla Cieplic... w końcu nowy został uchwalony nie dalej jak w kwietniu 2009... co moim skromnym zdaniem oznaczać może, iż tych "inwestorów" nie należy brać na poważnie. Wynikałoby z tego, że z dnia na dzień znaleźli kasę na taką inwestycję, obudzili się i oczekują natychmiast zmian. Chyba, że stan rzeczy ma się inaczej i rozmowy na temat budowy tego kompleksu trwają już od dawna, wtedy wracam honor inwestorowi, a żółtą kartkę daję magistratowi.
~gość poniedziałkowy 6-07-2009 13:54
Gościu niedzielny, to co mi wiadomo temat tej inwestycji istnieje od dawna, ale jak zwykle ze strony władz same schody.
~plus 6-07-2009 14:18
Może nie zmieniać planu, grunt wydzierżawić i niech biznesmeni rozpoczną budowę pawilonu usługowego (np. usługi wynajmu boisk, kortów, bilarda, itp.) Po wybudowaniu obiektu rada zmieni plan i sprzeda działkę pod obiekt rekreacyjno sportowy, już wg. wyceny rzeczoznawcy, tańszy o 200 tys. zł. I wszystcy zadowoleni.
~Zdziwiony... 6-07-2009 15:25
Widać ,że wybory się zbliżają !!! Temat basenów już się wszystkim znudził teraz mamy to. Ech i tak od wyborów do wyborów tylko obiecanki cacanki, a Jelonka z roku na rok podupada już widać przysłowiowe dno.Wszyscy mówią jak pięknie położona jest Jelenia Góra jakie mamy cudne widoki i możliwości rozwoju i co z tym robimy N I C !!!. W Czechach nawet w małych wioskach buduje się baseny / tam to się opłaca/. Jelenia Góra miasto wojewódzkie z tysiącami mieszkańców / nie wspominając odwiedzających miasto turystów / i zupełnie nic się nie opłaca budować - paranoja !!!
~Brawo 6-07-2009 15:48
Już dla samego pomysłu należą się rzęsiste brawa. Teren Astolu idealnie się do tego nadaje, blisko centrum uzdrowiska, a przeniesienie fabryki do strefy to dodatkowy strzał w dziesiątkę. Gratuluję inwecji dla własciciela Astol, bo przejezdżając koło tej firmy aż miło popatrzeć, jak tam się zmienia. Nalezy tylko uważać, z kim robić interesy, bo Pan T. może wykolegować.
~kowarzanin 6-07-2009 16:44
A w Kowarach święty spokój.... Jeden tzw."biznesmen" z Warszawy, też mówił ,że wybuduje baseny na miejscu otwartego kąpieliska z wyspą, obok dawnego hotelu "Przywodzie". Jak na razie teren obok hotelu wykorzystują amatorzy tanich trunków, kąpielisko nieczynne a camping zarasta chwastami. Burmistrz Górecki opowiada dyrdymały w lokalnej TV( nazwa znana), jak to pięknie rozkwita miasto. Przyjedźcie do Kowar oglądnąć to, co miało kwitnąć dzięki pomysłowi burmistrza i biznesowi z Warszawki. To są dopiero jaja!! U was i tak urzędasy myślą może wolniej, ale dmuchją na zimne. Może już nie raz sparzyli na inwestorach obiecujących złote góry ?
~do postu z 15.25 6-07-2009 16:47
Sorki powinno być " byłe " miasto wojewódzkie .
~do kowarzanin 6-07-2009 19:16
Wy tam macie Krola c...now :) nie on jest inwestorem ? to Oligarcha Kowarski ... no tak baran :) hehehhehehe
ago. 6-07-2009 20:26
A co było ze terenem pod FOCUS? Kto wtedy najwięcej pisał, że za tanio to wszystko, że gdyby innym ten teren przekazywano, to ci "inni"musieliby płacić więcej? Tutaj chyba jest jakaś a...logia. Widać, że nau(cz)ka nie poszła w las...
~Tomy M. 6-07-2009 21:25
Bujda na resorach ... Ci inwestorzy funta kłaków są nie warci. Bajkopisarze, a nie inwestorzy. Jest jeszcze taka ewentualność że ktoś wałek dobry kręci ... innej możliwości (w tym budowy kompleksu sportowego) NIE MA I NIE BĘDZIE. Jelenia Góra to miasto złodziei, nie ma możliwości aby coś się tutaj zmieniło póki będą takie władze jak są obecnie.
~Tomy M. 6-07-2009 21:27
Pan architekt zanim zacznie tworzyć wizualizację niech zrobi chociaż dobre zdjęcia ... bez przepalonego nieba, ta wizualizacja nawet 5 zł nie jest warta.
~ 6-07-2009 21:43
moze ktos wie gdzie mozna sobie pograc bez towarzystwa gryzi piorkow bosadze ze nie
~do ago 6-07-2009 22:47
Co to ma wspólnego z focusem, którego do dzisiaj nie ma. Z artykułu wynika, że większość zamierzeń miałaby powstać na terenach prywatnych, a mowa jest o terenie pod halę sportową. Patrząc na załączony projekt w tym miejscu jest jakieś wysypisko nalężące do MPGK, którego właścicielem większościowym jest chyba miasto. Więc rozsądnie byłoby przekazać inny teren poza uzdrowiskiem na te chałdy na których widać między innymi różne odpady z dróg oraz chwasty, a na tym terenie niech powstanie tego typu inwestycja jakiej w naszym mieście nie ma a nie jak zwykle komercja, czyli mieszkania, jakieś nędzne usługi albo handel.
ago. 7-07-2009 7:06
Do 06-07-2009 22:47 | ~do ago - No to zastanów się, dlaczego "do dzisiaj" nie ma tego focusa. Ja też chciałabym, aby na Sobieszowskiej powstały obiekty sportowe, a nie następne usługi i domki, tylko ... no właśnie, dlaczego do dzisiaj NIE MA FOCUSA? A też chciałabym, aby był.
~mm 7-07-2009 8:46
Prawda jest taka, że jak pojawia się pomysł na taką inwestycje, to władze na rzęsach powinni stanąć, aby do jeje realizacji doszło, bo następni szybko się nie znajdą i dalej będzie szaro buro i nijak- STAGNACJA!
piipi 7-07-2009 11:44
..do - [~Ago..] .." MARZENIA ..sie spelniaja ../ Scisnij kciuki co sil,oczy zamknij tez .." ( °, ° ) *
~nono 7-07-2009 22:58
Coś takiego mogłoby powstać w jelonce, ale to chyba tylko można pomarzyć. Ale wiesz co piipi, faktycznie ściskam kciuki, bo może cuda się zdarzają???
~rewelacja 8-07-2009 17:23
Czytam i nie wierzę, że taka inwestycja mogłaby u nas powstać. Wypada tylko gorąco namawiać inwestorów, aby nie odpuszczały tak łatwo pomimo przeszkód. Jednak patrząc na podejście urzędasów to potrafią tylko się przyczyniać do budowy marketów.
ago. 8-07-2009 18:30
"grupa przedsiębiorców polskich i zagranicznych" - to bardzo enigmatyczne określenie. Czy nie można ich wymienić? Wstydzą się swoich pomysłów? Przecież nie mają powodu. Pana zastępcę prezydenta wymieniono z imienia i z nazwiska. Ich także należałoby, bo pomysł jest przecież świetny! To bardzo cenna inicjatywa!
~ala 8-07-2009 21:41
Do ago. Prezydent to osoba publiczna i dopóki nią będzie, jego nazwisko, czy to się komuś podoba czy nie, zawsze będzie wymieniane. Sam się na to godził zasiadając na swoim stanowisku. A w artykule przeczytałam, że dopóki trwają rozmowy z miastem, inwestorzy nie chcą się wypowiadać. Może nie chcą wokół siebie robić szumu medialnego, a może żeby nie zapeszyć? Takie ich prawo. Ale masz rację, inicjatywa cenna i także śledzę jej dalszy los. Pozdrawiam
~Do Ala 9-07-2009 4:02
Szum medialny nie taki straszny, a jeśli ludzie wiedzieliby kto to taki to na pewno by ich poparli. A jak nie wiedzą kto to to nie ma jak.
ago. 9-07-2009 6:32
"Na terenie, który już do inwestorów należy (obecnie funkcjonuje tu fabryka okien Astol) może powstać centrum odnowy, hale do squosha, bilardu, kręgielnia. Do tego stylowa restauracja (...). - To co im przeszkadza tam budować, jeśli JUŻ do nich należy ten teren?
ago. 9-07-2009 6:59
do Ala - Aaaa, to sam wiceprezydent zgłosił tę sytuację do Redakcji i zrobił wokół tego szum medialny? To już wszystko rozumiem. :-) Pozdrawiam serdecznie! :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group