Wtorek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 11151
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Jak jest z ochroną środowiska? O tym sesja rady powiatu

Środa, 30 października 2013, 8:01
Aktualizacja: Czwartek, 31 października 2013, 7:33
Autor: Mea
Powiat: Jak jest z ochroną środowiska? O tym sesja rady powiatu
Fot. Mea
Głównym tematem wczorajszej (29.10.) sesji Rady Powiatu Jeleniogórskiego była ochrona środowiska w powiecie i zadania z nią związane. Konkluzja? Jest lepiej, ale i problemów nie brakuje…

- Na terenie powiatu jeleniogórskiego zarejestrowanych jest 223 zakładów, które w różny sposób oddziałują na środowisko. 15 z nich w znacznym stopniu wpływa na przyrodę. W 2012 skontrolowaliśmy 45 podmiotów, w tym wykonaliśmy 17 kontroli interwencyjnych. Stwierdzonych zostało wiele nieprawidłowości, co oznacza, że przedsiębiorcy nie przestrzegają wymagań w zakresie ochrony środowiska. Przyczyną są m.in. nowe przepisy, o których przedsiębiorcy nie zawsze wiedzą. W 34 zakładach stwierdziliśmy nieprawidłowości, w tym w 11 znaczne naruszenie warunków zezwoleń, a w dwóch przypadkach odnotowano zanieczyszczenie środowiska – powiedziała Leokadia Mazur, kierowniczka Działu Inspekcji w jeleniogórskiej delegaturze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W 2012 r. sprawdzono również segregację odpadów w powiecie i stwierdzono brak selektywnej zbiórki, brak wiedzy na temat liczby zarządców oraz brak podpisanych umów. Trzy gminy nie osiągnęły wymaganego poziomu ograniczenia odpadów komunalnych: Kowary, Piechowice i Szklarska Poręba. A Gmina Jeżów Sudecki nie spełniła wymaganego poziomu recyklingu papieru, szkła i tworzywa sztucznego. W 2013 r. sytuacja ta uległa znacznej poprawie, bowiem wszystkie Gminy wprowadziły nowy system gospodarowania odpadami.

- Skontrolowaliśmy też sposób wykorzystania osadów ściekowych produkowanych przez pięć oczyszczalni komunalnych w powiecie, należących do Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji. Większość osadów wykorzystywana jest rolniczo do poprawy jakości gleb. Stwierdziliśmy w kilku przypadkach magazynowanie ich dłużej niż dopuszcza prawo. Odbieramy zgłoszenia o uciążliwym zapachu związanym z tymi nawozami lub oczyszczalniami komunalnymi – mówiła Leokadia Mazur.
Radny Eugeniusz Kleśta zwrócił uwagę na skargi mieszkańców Mysłakowic związanych z brzydkim zapachem wydobywającym się z oczyszczalni ścieków w tej gminie.

Oczyszczalnia w Mysłakowicach została przebudowana z oczyszczalni po zakładach lniarskich „Orzeł”. – Do tej oczyszczalni płyną ścieki bardzo długą kanalizacją z Karpacza, Podgórzyna i Mysłakowic, co powoduje ich gnicie. Sieć obciążona jest jedynie w granicach 60 proc., a to zbyt mało, by mogły sprawnie przepływać. Zgniłe ścieki są wymywane do rzeki, stąd nieprzyjemny zapach. Oczyszczalnia powinna być rozbudowana. W 2014 r. będziemy realizować program oczyszczania ścieków komunalnych w gminach powiatu jeleniogórskiego, wtedy też powinna poprawić się sytuacja w Mysłakowicach – wyjaśniła Leokadia Mazur.
Kolejną sprawą zgłaszaną przez radnych było nieprzestrzeganie ilości przepływów biologicznych przez elektrownie wodne m.in. w Szklarskiej Porębie, przez co rzeki na różnych odcinkach wysychają. Taka sytuacja zagraża przyrodzie.

- RZGW kilkakrotnie przeprowadzało kontrole w elektrowniach wodnych, podczas których przepływy były zachowane. Z kolei wiemy, że między tymi kontrolami przepływy nie są wykonywane. Niestety zgodnie z prawem musimy informować wcześniej o naszych kontrolach, a gdy zrobiliśmy jedną niezapowiedzianą, właściciele elektrowni protestowali. I tak bawimy się w kotka i myszkę. Musimy czekać na wygaśnięcie umów, a nowe podpisywać będziemy już na nowych zasadach, w których są wprowadzone wyższe normy – wyjasnial Piotr Włodarkiewicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

- Problem znany jest od lat i jestem przeciwnikiem elektrowni na rzekach górskich, bo niszczą w nich życie biologiczne. Eksploatatorzy nie dotrzymują warunków pozwoleń. Nie da się jednak rozwiązać tej sprawy tak szybko – dodał Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski.

– Jednostki samorządu terytorialnego na ochronę środowiska w powiecie, w ubiegłym roku, wydały ponad 9 mln zł, z czego ok. 2 mln zł przeznaczono na ochronę wód, 1 mln 800 tys. zł na poprawę jakości powietrza i prawie 5 mln zł na poprawę gospodarki odpadowej – powiedział Piotr Włodarkiewicz.

W zakresie ochrony wód Gmina Jeżów Sudecki wykonała kanał tranzytowy ścieków o długości ponad 2 km z gminy do Jeleniej Góry, wraz z przyłączami za ponad 700 tys. zł. Gmina Stara Kamienica wybudowała 72 przyłącza o łącznej długości 1,7 km w sołectwach: Stara Kamienica, Kromnów i Kopaniec, za prawie 200 tys. zł. W Karpaczu wybudowano sieć kanalizacji deszczowej przy ul. Skalnej, Wolnej i Parkowej o łącznej długości ponad 1 km, za ponad 1 mln 300 tys. zł. Gmina Podgórzyn wybudowała w Staniszowie przydomową oczyszczalnie ścieków dla budynku gminnego za prawie 62 tys. zł.

- W ramach ochrony powietrza Piechowice w siedmiu budynkach komunalnych przy ul. Kolonialnej, Żymierskiego, Nadrzecznej i Kamiennej przeprowadziły termomodernizację. Wymienione zostało więc pokrycie dachowe, wykonano ocieplenie i renowację elewacji. Koszt to ponad 1 mln zł. Termomodernizacji został poddany również główny budynek Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze przy ul. Kochanowskiego, gdzie wymieniono pokrycie dachowe, stolarkę okienną i drzwiową oraz ocieplono budynek, za ponad 600 tys. zł – wymieniał Piotr Włodarkiewicz.

Zrealizowane zadania z gospodarki odpadami to: likwidacja dzikiego wysypiska odpadów w Jeżowie Sudeckim za 3 tys. zł, rozbudowa Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami w Ściegnach-Kostrzycy, zakup maszyn i urządzeń za blisko 5 mln zł oraz usunięcie azbestu z Podgórzyna, Starej Kamienicy, Janowic Wielkich i Mysłakowic, o łącznej ciężkości ponad 250 Mg za ponad 220 tys. zł.

Dla Zakładu Usług Komunalnych Związku Gmin Karkonoskich kupiono: kompaktor, samochód ciężarowy-wielofunkcyjny MAN, samochód dostawczy Nissan Cabstar, dwa wózki widłowe i dwie ładowarki teleskopowe, ciągnik Zetor z przyczepą Pronar oraz 400 sztuk pojemników do segregacji odpadów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
230
1 Bezpartyjni Samorządowcy
6%
2 Trzecia Droga 2050
3%
3 Nowa Lewica
9%
4 Prawo i Sprawiedliwość
23%
5 Konfederacja
11%
6 Koalicja Obywatelska
43%
7 Polska Jest Jedna
2%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
0%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
1%
10 Normalny Kraj
2%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – pokaz laserów – widok z drona!
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 2.10.2023
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
 
Aktualności
Otworzyli 3 % S3
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group