Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10009
Zalogowanych: 70
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jagniątkowska Noc Kupały w gorących wspomnieniach

Wtorek, 28 czerwca 2011, 9:29
Aktualizacja: 9:30
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Jagniątkowska Noc Kupały w gorących wspomnieniach
Fot. Organizatorzy
Poszukiwanie kwiatu paproci, plecenie wianków, śpiewy, tańce i biesiady przy ognisku – to tylko kilka z atrakcji, jakie pojawiły się w ubiegłą sobotę podczas Jagniątkowskiej Nocy Kupały. Zdaniem uczestników podtrzymujących tę niezwykłą słowiańską tradycję, impreza była super!

Jagniątkowskie obchody Nocy Świętojańskiej rozpoczęły się o godzinie 16.00, kiedy przepięknie poprzebierane dzieci wyruszyły wraz z rodzicami do lasu na poszukiwanie kwiatu paproci. Według legendy ten mityczny kwiat zakwita tylko raz w roku, i tym, którzy go odnajdą, zapewnia bogactwo i dostatek.

Po pleceniu wianków o godz. 18.00 uczestnicy imprezy ze śpiewem na ustach przenieśli się na plac, na którym płonęło ognisko. Tu biesiadników przywitała gospodyni wieczoru, pani Danusia. Następnie wszystkie panie i panny odtańczyły wokół ogniska poloneza.
Było też coś na ząb. Gospodarze imprezy przygotowali kiełbaski, przepyszny chleb własnego wypieku, smalec i ogórki. Najsmaczniejszą niespodziankę przygotował jednak Pan Wiesio. Przyrządził on bowiem mięso wkładając je do brytfanny, którą zakopał w ziemi i obłożył żarem. Efekt? Palce lizać!

- Zabawa była niesamowita. Przy akordeonie i gitarze bawili się wszyscy, i dorośli, i dzieci. Śpiewano piosenki od najstarszych do współczesnych i tańczono do utraty tchu przy ognisku - wspominają uczestnicy.

Do zabawy zaproszono też wczasowiczów z Poznania, których gospodarze zauważyli na drugim brzegu rzeki. Poznaniacy przyznali, że takiej atrakcji w swojej wycieczce się nie spodziewali. Teraz w te strony będą ich ciągnęły nie tylko góry, ale i niezwykli ludzie, których tu poznali. Noc Świętojańską zgodnie z tradycją zakończyły panny, które rzuciły do rzeki swoje wianki. Organizatorami imprezy była Watra Jagniątkowska i Stowarzyszenie Jagniątków Nasz Dom.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
385
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
23%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group