Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 9422
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jadowite niebezpieczeństwo

Piątek, 17 lipca 2009, 8:17
Aktualizacja: 8:18
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Jadowite niebezpieczeństwo
Fot. ......
Na górskich szlakach, w lasach i wiejskich dróżkach promienie słońca wabią żmije, których spotkać można coraz więcej. Wybierając się w miejsca gdzie mogą bytować te groźne gady, należy założyć wysokie buty i ... patrzeć pod nogi.

Żmije zwykle same nie atakują ludzi. Kiedy jednak poczują się zagrożone lub zostaną nadepnięte przez przechodniów zaczynają się bronić kąsając. Wówczas do ciała ofiary wpuszczają jad. Dla tych, którzy nie wiedzą co robić w takich sytuacjach spotkanie z tym gadem może zakończyć się tragicznie. Dlatego GOPR-owcy ostrzegają, by w góry nie wybierać się w sandałach czy innych odkrytych butach, przypominają też o innym wyposażeniu.

– Idąc w góry powinniśmy zakładać wysokie buty, których cholewka sięga poza kostkę. To uchroni nas nie tylko przez skręceniem nogi na nierównym podłożu, ale również przed atakiem żmii – mówi Roman Gąsior, ratownik Karkonoskiej grupy GOPR w Jeleniej Górze. – Poza tym należy zakładać długie spodnie i patrzeć pod nogi. Żmije wygrzewają się szczególnie w miejscach nasłonecznionych, tam też warto na nie uważać. Omijając je nic złego nam się nie stanie, bo one same nie atakują. Nie należy też zbaczać ze szlaków czy wdawać się w zabawy w trawach.

Ratownik przypomina też o podstawowym wyposażeniu przy wyprawach w góry. W plecaku wędrującego nie powinno zabraknąć przeciwdeszczowej kurtki, ciepłej bluzy, zapasowych skarpet, kanapek, czegoś do picia czy telefonu komórkowego. Nie wolno też wychodzić w góry bez nakrycia głowy. A co zrobić kiedy zostaniemy już przez żmiję ukąszeni?

– Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę – mówi Artur Limanowski, chirurg i lekarz dyżurny Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Jeleniej Górze. Poszkodowany powinien wycisnąć jad z rany i przemyć ją czystą wodą. Trzeba pamiętać też o której godzinie doszło do ukąszenia. Powyżej rany należy też założyć opaskę uciskową, którą trzeba luzować co pół godziny na kilka minut. Noga powinna też zostać w miarę możliwości unieruchomiona i oczywiście poszkodowanego należy jak najszybciej przetransportować do szpitala czy ośrodka zdrowia, w którym znajduje się surowica.

W Jeleniej Górze w surowicę zabezpieczony jest szpital wojewódzki. Przyjezdnym przypominamy, że mieści się on przy ulicy Ogińskiego 6.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
674
Tak
58%
Nie
42%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Kultura
"Jak u Hitchcocka" – koncert dla Norwida
 
112
Samochód sam powiadomił służby!
 
Piłka nożna
Prowadził klub z ekstraklasy, teraz czas na Karkonosze!
 
Polityka
Janowice Wielkie: Zawadzki vs. Pawłowicz
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group