• Poniedziałek, 14 października 2019
  • Godz. 17:10
  • Imieniny: Bernarda, Dominika, Kaliksta, Liwii
  • Czytających: 9088
  • Zalogowanych: 21
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

„Ja, Feuerbach” na początek Spotkań Teatralnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 30 września 2013, 7:18
Aktualizacja: Wtorek, 1 października 2013, 7:13
Autor: Elster
Fot. BM
Wczoraj, w ostatnią niedzielę września, w Teatrze im. Norwida rozpoczęły się 43. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne. Tegoroczną edycję otworzył autorski spektakl Piotra Fronczewskiego „Ja, Feuerbach” pióra Tankreda Dorsta w wykonaniu Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.

- Teatr to przestrzeń odwiecznego dialogu aktorów z widzami – powiedział podczas uroczystego otwarcia tegorocznych Spotkań Piotr Jędrzejas, dyrektor Teatru im. Norwida. Jak podkreślała wiceprezydent Jeleniej Góry - Mirosława Dzika, Jeleniogórskie Spotkania Teatralne są jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w województwie dolnośląskim i jedną z najstarszych imprez teatralnych w skali kraju.

Po tekst niemieckiego dramatopisarza i reżysera Tankreda Dorsta, napisany we współpracy z Ursulą Ehlel i w przekładzie Jacka Stanisława Burasa, sięgnął Piotr Fronczewski, skądinąd wybitny artysta. To zresztą jego reżyserski debiut.

Fronczewski spektakl nie tylko wyreżyserował, ale zagrał w nim tytułową rolę, za którą zresztą już został uhonorowany nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, przyznawaną przez Klub Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Z kolei dziennikarka i krytyczka teatralna Temida Stankiewicz-Podhorecka oraz Kalina Zalewska, recenzentka i zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr”, jednogłośnie uznały Feuerbacha w interpretacji Fronczewskiego za najlepszą rolę męską w sezonie teatralnym 2012/2013. Ponadto zdaniem wspomnianej Kaliny Zalewskiej najlepszą rolę epizodyczną w minionym sezonie stworzył Grzegorz Damięcki grający postać asystenta reżysera w „Ja, Feuerbachu”.

„Ja, Feuerbach” to raczej monodram, bo choć w przedstawieniu biorą udział trzy osoby (Fronczewskiemu towarzyszy dwójka aktorów: Maria Ciunelis i Grzegorz Damięcki), to w zasadzie jest to jeden wielki, przejmujący monolog. Tytuł ma nieco mylący, sugeruje biografię XIX-wiecznego filozofa, tymczasem u Dorsta - Feuerbach to aktor.

Stary i nieszczęśliwy aktor Feuerbach, po okresie psychicznego załamania stara się teraz o pracę w jakimś teatrze. Przychodzi więc na casting. Jednak dyrektor-reżyser, z którym Feuerbach był umówiony i przed którym miałby zaprezentować cały swój aktorski blask, nie dotarł. Ale jego asystent (w tej roli Grzegorz Damięcki) siedzi na widowni. Feuerbach jest sam na scenie. Rozmawia z asystentem, daje mu lekcje teatru i życia. Młody mężczyzna odrzuca jednak te cenne komentarze, które dotyczą artyzmu. Gdzieś mniej więcej w środku spektaklu, na scenę wchodzi młoda dziewczyna (Maria Ciunelis), która zgubiła psa, który ma „zagrać” w przedstawieniu…

Stając, po siedmiu latach przerwy, na pustej scenie, Feuerbach prezentuje swoje umiejętności aktorskie, ale i... swoją tragedię, swoje skończone życie, swoje kompleksy, obawy, pragnienia, ułudy, swój wstyd i swoją dumę... To rola gigantyczna: półtoragodzinny monolog rozgrywany na strunie najwyższego napięcia - rola dla wielkich aktorów. I Fronczewski jest w niej wielkim aktorem, a jego monolog staje się naprawdę poruszający. Dokonuje na naszych oczach okrutnej i fascynującej zarazem wiwisekcji osobowości doświadczonego życiem aktora - owego Feuerbacha ze sztuki Dorsta. Niezmiernie rzadko zdarza się kreacja tej klasy, bo też rzadko stwarzają aktorom taką szansę dyrektorzy teatrów i reżyserzy, nie układając planów repertuarowych pod kątem indywidualności posiadanych w zespole.

Dekoracja, zgromadzona w półmroku na scenie przez Marcina Stajewskiego (scenografia), bezlitośnie obnaża całą fikcje teatru. Grzegorz Damięcki jako przemądrzały i arogancki asystent reżysera, zgodnie z odczuciem samego Feuerbacha, „z tępą obojętnością” poniża, drażni i prowokuje starego aktora. Maria Ciunelis natomiast pojawia się na krótko, wprowadzając nieco pogody do całej tej ponurej historii steranego życiem aktora. Historii, pełnej zresztą szerszych odniesień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Wiesiek 30-09-2013 9:06
Fronczewski = KUNSZT I MISTRZOSTWO !!! Dzisiejsi trzydziestoletni "aktorzy" mogliby co najwyżej wiązać mu buty. Pomimo 65 lat forma i głos jak za dawnych lat.
~Grzegorz S. 30-09-2013 9:18
Ci którzy nie dostrzegają WIELKOŚCI Mistrza pewnie nieźle się wynudzili i zapewne dlatego siedzieli podczas owacji na stojąco. Podpisuję się pod komentarzem Wieśka. Uważam, że żaden z aktorów "nowoczesnej" szkoły aktorskiej nie byłby w stanie zagrać tej roli. W Polsce jest tylko kilku, może kilkunastu aktorów tej klasy, co Piotr Fronczewski
~ola 30-09-2013 9:38
Przeżycie nie do opisania!!! Usłyszeć głos Pana Fronczewskiego, zobaczyć jego kunszt aktorski na scenie...Poczuć myśl i emocję jaką przekazuje. Po prostu piękno!. Dziękuję Panie Piotrze.
~arogant 30-09-2013 10:06
zdaje się że byliśmy na różnych spektaklach - nuda niebywała. raczej Miśśść a nie Mistrz, zwłaszcza w tej roli.
~Wiesiek 30-09-2013 10:42
Arogant - twój nick komentuje wszystko - nie znasz się na Teatrze i aktorstwie, to po coś tam polazł ?
~arogant 30-09-2013 11:06
aby spotkać Wieśka, który zna się na teatrze...ups, przepraszam, Teatrze oczywiście.
~Horst 30-09-2013 12:48
Ale Damięcki też był dobry!!! A miał ledwo co do powiedzenia.
~Jan 30-09-2013 15:10
arogantowi to pewnie podoba sie Kasia Cichopek z braćmi Mroczek . Tylko terminowi byle nie poniedziałkowemu nalezy zawdzieczać wizyte Pana Aroganta w Teatzre nie kolidujacą z M jak miłosć
~roko 30-09-2013 20:39
oddajcie w końcu ten teatr niemcom po co te podchody,to już nie ma co zagrać naszego
~do roko 30-09-2013 22:33
no jak nie ma , jest przecież dansing w kwaterze hitlera

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group