Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 2857
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARPACZ: Irmina Babińska i Stefan Kayser w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Środa, 17 listopada 2010, 8:32
Aktualizacja: 8:33
Autor: Petr
KARPACZ: Irmina Babińska i Stefan Kayser w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
Fot. ....
W najbliższą sobotę o godz. 17.00 w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu odbędzie się spotkanie z aktorką teatralną Irminą Babińską i tancerzem–mimem Stefanem Kayserem. To karkonoskie wydarzenie kulturalne poświęcone będzie legendarnej postaci Heinricha Karla Roberta Koeniga, znanego powszechnie jako Henryka Tomaszewskiego.

W początkach swojej kariery zawodowej tancerz-mim Stefan Kayser występował w Operze Wrocławskiej, m.in. w poemacie Borisa Asafiewa „Fontanna Bachczysaraju” (1976), balecie komicznym Léo Delibesa „Coppelia” (1977) i balecie romantycznym Adolphe'a Adama „Giselle” (1979). Zagrał także na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu w sztuce Williama Szekspira „Perykles” (1983) w reż. Henryka Tomaszewskiego, który potem w latach 1982 –98 zaangażował go do Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Wystąpił w jego najsłynniejszych spektaklach: „Syn marnotrawny” (1984), „Akcja – Sen nocy letniej” wg komedii szekspirowskiej (1986), „Kaprys” wg Gerharta Hauptmanna (1996) i „Tragiczne gry” wg Ferdinanda Brucknera (1999). Przez trzydzieści lat przyjaźnił się Henrykiem Tomaszewskim i – po śmierci tego wybitnego twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy – został jego spadkobiercą.

Znakomita aktorka teatralna Irmina Babińska, związana z jeleniogórskim Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida, miała okazję pracować z Henrykiem Tomaszewskim podczas realizacji dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Legenda” (1972), gdzie stworzyła kreację Wandy.

Spotkanie, na które zaprasza Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego Śląska Akademia Ewangelicka w Karpaczu, ma na celu przywrócenie pamięci i obecności Henryka Tomaszewskiego – wybitnego artysty o światowym uznaniu, założyciela, dyrektora i kierownika artystycznego Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a także aktora, mima, tancerza, choreografa i reżysera.

Henryk Tomaszewski od 1968 r. został mieszkańcem Karpacza. W roku 1994 Rada Miejska w Karpaczu przyznała jemu tytuł „Zasłużony dla miasta Karpacza”. Zmarł we wrześniu 2001 r., a jego prochy zostały złożone na cmentarzu przy Świątyni Wang w Karpaczu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group