Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 12311
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Integracyjna Wigilia Literacka w ODK

Czwartek, 19 grudnia 2019, 14:04
Aktualizacja: Piątek, 20 grudnia 2019, 14:14
Autor: Jarosław Czarnoleski
Jelenia Góra: Integracyjna Wigilia Literacka w ODK
Fot. Jarosław Czarnoleski
W Osiedlowym Domu Kultury odbyła się 16 grudnia XIV Integracyjna Wigilia Literacka zorganizowana przez Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej.

Już czternaście lat spotykają się przy wigilijnym stole ludzie pióra i osoby niepełnosprawne. Początki tej tradycji sięgają wigilijnego kolędowania u Klemensa Grzesika w borowickim „Hotturze”. Później literaci gościli w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie. Przez wiele lat duchowym opiekunem stowarzyszenia był zmarły 3 listopada ks. Józef Stec, który w ubiegłym roku podzielił się opłatkiem.

Jeśli dobrze pamiętam, uczestniczył jedenaście razy w opłatkowych spotkaniach z ludźmi pióra w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna”, i na koniec w „Muzie” - napisała we wspomnieniu o kapelanie Maria Suchecka. Cieplickiego prałata wspominała również w liście, odczytanym przez Dominikę Krop otwierającą grudniowe spotkanie z cyklu ars poetica, nieobecna prezes stowarzyszenia Danuta Mysłek.

Gwiazdkowym prezentem okazała się prezentacja tomiku Anny Boruty-Lechowicz „W imię wielkiej nadziei”. Przedstawicielka stowarzyszenia Janina Lozer przedstawiła postać autorki, która od początku jest członkiem stowarzyszenia i publikowała w nim swoją poezję i prozę w wielu almanachach. Na koniec literackich występów Hubert Horbowski zaprezentował swój wiersz „Wigilijny cud”.

Bożonarodzeniowe przesłanie do zebranych o wartości rodziny i miłości skierował ksiądz kanonik Stanisław Bakes, proboszcz z Kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze, potem odbyło się wspólne łamanie opłatkiem i śpiewanie kolęd.

Hej, kolęda
Hej, kolęda, kolęda
rozwesela przez Święta
muzykuje po gałązkach
świerkowych
a w Wigilię na stole
tradycyjne przysmaki
naszej polskiej kuchni
kolędami – śpiewanymi
przyprawiane a to …
karp – króluje – wiekowy
barszczyk się uśmiecha
pławi w sobie uszka
pierożki szczęścia wróżą
dwanaście potraw…
niech zdrowiu służą
nucą pastorałki.
Anna Boruta-Lechowicz, z tomiku „W imię wielkiej nadziei”

Twoja reakcja na artykuł?

4
36%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
27%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
36%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group