Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 7245
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Innowacyjnie na Polanie Jakuszyckiej

Środa, 10 czerwca 2020, 13:42
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 czerwca 2020, 11:38
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Innowacyjnie na Polanie Jakuszyckiej
Fot. Biuro Prasowe UMWD
W powstającym na Polanie Jakuszyckiej Dolnośląskim Centrum Sportu powstanie miejsce oferujące możliwość przeprowadzania treningu sportowego w symulowanych warunkach wysokogórskich. Wszystko dzięki powstającemu tam Inkubatorowi ICT wyposażonemu w specjalistyczny sprzęt. Całość będzie dostępna pod koniec przyszłego roku – informuje Biuro Prasowe UMWD.
Będzie to najnowocześniejsze tego typu miejsce w Polsce, które będzie znacząco wpływać na poziom innowacyjności gospodarki nie tylko w naszym regionie, ale i w całym kraju. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni kreatywnego myślenia i działania, która będzie powszechnie dostępna zarówno dla środowiska naukowego, jak i biznesowego – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Hipoksja to stan niedoboru tlenu w tkankach ciała człowieka. Takie zjawisko ma miejsce w warunkach wysokogórskich, gdzie w wyniku obniżenia ciśnienia barometrycznego dochodzi do redukcji transportu tlenu do tkanek. Trening w takich warunkach znacznie poprawia wydolność i możliwości wysiłkowe sportowca, dlatego jest ważnym elementem cyklu przygotowań w wielu dyscyplinach. Realizowanie treningu wysokościowego przez sportowców wyczynowych w naturalnych warunkach wysokogórskich jest jednak często ograniczone możliwościami finansowymi i czasowymi związanymi z koniecznością podróżowania w odległe miejsca - czytamy w komunikacie.

Dzięki inwestycji realizowanej przez Dolnośląski Park Innowacji i Nauki stworzenie takich warunków będzie możliwe w powstającym na Polanie Jakuszyckiej Dolnośląskim Centrum Sportu. Infrastruktura powstającego Inkubatora obejmować ma instalację klimatyczną, która na bazie innowacyjnych rozwiązań pozwoli na modyfikację składu powietrza atmosferycznego w pomieszczeniach oraz uzyskanie bezpiecznych i stabilnych warunków wysokościowych. Zastosowana technologia pozwoli również na regulację i kontrolę temperatury oraz wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń. Ponadto zainstalowany zostanie zaawansowany systemy nadzoru wytwarzanych warunków (stężenia O2/CO2, temperatury, wilgotności) w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom - dodano.

Co więcej, innowacyjny system będzie dostępny nie tylko w miejscach treningowych, ale także w części pokojów hotelowych Dolnośląskiego Centrum Sportu. Umożliwi to zaoferowanie kompletnej oferty zarówno dla sportowców, ale także dla branży medycznej, a nawet służb mundurowych.

Powierzchnia powstającego Inkubatora będzie wynosiła ponad 2000 mkw. Rozmieszczonych zostanie na niej 12 stanowisk przeznaczonych do inkubacji wykorzystywanych jako strefa techniczno-laboratoryjna do tworzenia i rozwijania nowych usług w dziedzinie sportu i profilaktyki zdrowotnej. Powstający inkubator zapewni stały kontakt i transfer wiedzy ze środowiska naukowego, a także stworzy nowe miejsca pracy. Koszt inwestycji to około 12,5 miliona złotych, a unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 8 mln złotych - informuje biuro prasowe UMWD.

Głównymi odbiorcami Inkubatora będą firmy z branży informatycznej, sportowej, rehabilitacyjnej oraz medycznej oraz podmioty współpracujące z tymi branżami i świadczące dla nich usługi. Inkubator będzie miejscem łączącym potrzeby inżynierów, badaczy, designerów z możliwościami jakie dają innowacyjne technologie – zapowiada Sebastian Kącki, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.

Twoja reakcja na artykuł?

27
71%
Cieszy
3
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
11%
Złości
4
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group