Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3585
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Inauguracja II Festiwalu Muzyki XX Wieku

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 3 października 2015, 11:11
Aktualizacja: 20:08
Autor: Manu
Fot. Organizator
W piątek (9.10) o godz. 19.00 w sali koncertowej im. Stefana Strahla jeleniogórskiej Filharmonii Dolnośląskiej rozpocznie się koncert inauguracyjny II Festiwalu Muzyki XX Wieku w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Wojciecha Rodka. Gościem specjalnym będzie Karol Respondek – klarnet. Cena biletu: 30 zł.

W programie: Claude Debussy – “Morze – szkice symfoniczne”, Miłosz Magin – “Koncert na klarnet, smyczki i kotły” oraz Ottorino Respighi – “Fontanny rzymskie”.

Karol Respondek studia odbywał w klasie prof. Henryka Kierskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 roku. Po studiach czasowo współpracował z katowickim WOSPR-em oraz Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego. Od roku 1989 jest pierwszym klarnecistą orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista wykonując utwory Mozarta i Webera. W 1995 dokonał polskiego prawykonania “Tuireadh” na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora - obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki współczesnej. Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, Oktetu Dętego Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klarnet i harfa).

Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych w Opolu (1981) - I nagroda, Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej na Instrumenty Dęte w Bydgoszczy (1985) - I nagroda i Nagroda Główna Krajowego Biura Koncertowego. Jest autorem wielu transkrypcji na klasyczny kwintet dęty, m.in.: “Obrazki z wystawy” Mussorgskiego. Niektóre zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Ponadto dokonał orkiestracji akompaniamentu koncertu klarnetowego I. F. Dobrzyńskiego, bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty. Karol Respondek gra na instrumentach TOSCA - najnowszym modelu Firmy “Buffet Crampon”.

Koncert dofinansowano z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group