Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13033
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ikona piosenki poetyckiej z koncertem w „Muflonie”

Poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:33
Autor: WAC
Jelenia Góra: Ikona piosenki poetyckiej z koncertem w „Muflonie”
Fot. WAC
Żywa legenda piosenki turystycznej i poetyckiej - Wolna Grupa Bukowina wystąpiła wczoraj (18.07) w Jeleniogórskim Centrum Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze.

Głównym celem wczorajszego koncertu była jego rejestracja, a następnie udostępnienie w mediach społecznościowych jako namiastkę obywającego się w Borowicach festiwalu „Gitarą i...”, bo ze względu na pandemię w tym roku ta organizowana przez Gminę Podgórzyn impreza w tradycyjnej formie nie dojdzie do skutku.

Wolna Grupa Bukowina od dziesięcioleci stale i z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Przez lata stała się na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem trwałym i znaczącym. Świętująca w tym roku 50-lecie działalności grupa podczas koncertu w "Muflonie" zabrała słuchaczy w wędrówkę do „krainy łagodności”. Ze sceny zabrzmiały ponadczasowe przeboje WGB, jak „Majster Bieda”, „Bukowina”, „Bez słów” czy „Czarny łeb słonecznika”. Nie zabrakło też kultowych: „Rzeki” i „Sielanki o domu”.

To jeden z najbardziej znanych zespołów z kręgu piosenki poetyckiej i turystycznej. Ballady formacji weszły na stałe do polskich śpiewników i od lat są śpiewane przy ogniskach, w schroniskach czy na festiwalach turystycznych. WGB zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska - Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon. Piosenką Wojtka "Ponidzie" wyśpiewali jedną z głównych nagród. W tym okresie grupa miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków: Elżbieta Adamiak, Maria Wiernikowska, Tadeusz Gos, Michał Lorenc, Jacek Łuczak, Adam Ziemianin, Stanisław Wawrykiewicz, Jan Hnatowicz, Andrzej Żurek, Bogusław Mietniowski, Jacek Wojnarowski, Waldemar Wiśniewski, Stanisław Szczyciński, Jacek Skubikowski, Florian Ciborowski, Marian Pawlik, Mieczysław Jurecki, Marek Patrzałek, Andrzej Pawlukiewicz. Trzon WGB stanowili: Wojciech Bellon - twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. W 1985, po śmierci Wojciecha Belona, Wolna Grupa Bukowina zawiesiła swoją działalność, lecz od czasu do czasu okazjonalnie występowała. Reaktywacja zespołu nastąpiła w 1992 roku. W 2010 zespół został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach, w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Grupa ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie, a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.

Twoja reakcja na artykuł?

20
95%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group