Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 6298
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

STANISZÓW: Igraszka ze świętymi w barokowym pałacu

Niedziela, 19 września 2010, 12:11
Aktualizacja: Czwartek, 23 września 2010, 12:45
Autor: Agrafka
STANISZÓW: Igraszka ze świętymi w barokowym pałacu
Fot. Agrafka
Wczoraj, w Pałacu Staniszów odbył się wernisaż wystawy obrazów Mariusza Mielęckiego „Świeci, święte i sny o przeszłości” połączony z koncertem „Misterium dźwięku”. Imprezy odbywają się w ramach Festiwalu „Muzykalia Staniszowskie”, którego celem jest propagowanie kultury, sztuki oraz dziedzictwa kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.

W świat sacrum muzycznej klasyki przeniosły najpierw publiczność Anna Szulia grą na fortepianie oraz Ewa Antosik grając na skrzypcach. W Sali Balowej Pałacu Staniszów rozbrzmiały utwory XII Preludium i fuga f – moll i Toccata e – moll Johanna Sebastiana Bacha oraz Sonata na skrzypce i basso continuo c – moll Heinricha Ignaza Franza Bibera.

Już w trakcie koncertu obrazy oddziaływały na wyobraźnie publiczności. Gdy dźwięki ucichły można było przyjrzeć się obrazom z bliska i jak się okazuje nie tylko im. W przeszklonych płótnach odbijały się bowiem wizerunki potencjalnych krytyków. Każdy z oglądających dzieła sztuki, na których znajdowali się m.in. święci, mógł poprzez własne odbicie zagłębić się nie tylko w szeroką interpretację sacrum i profanum, ale także podążyć w wewnętrzną istotę swej duszy.

– Czy istnieje dziś sztuka, która pośredniczy w transcendentnym uniesieniu i otwiera dostęp do sfery pozaziemskich bytów? Święci, święte i … sny o przeszłości” wprowadzają nas w dwa rodzaje przeżycia. Najpierw w misterium dźwięku muzyki Bacha, za chwilę w świat obrazu Mariusza Mielęckiego, który w swoich wizerunkach świętych i marzeniach o przeszłości buduje nowy, na wskroś współczesny obraz świętości, religijności i transcendencji.

Mariusz Mielęcki czasem mruga do nas okiem, czasem śni sen o zagubionej duchowości, by ostatecznie znaleźć własną drogę do istoty mistycznego przeżycia. Autor igra z wizerunkami świętych – powiedział Agata Rome-Dzida, prezes Fundacji Forum Staniszów.

Mariusz Mielęcki urodził się w 1956 roku w Gdyni. Na początku drogi twórczej stworzył szereg obrazów i rzeźbiarsko-malarskich kompozycji przestrzennych. W 1992 roku przeniósł się z Sopotu do Michałowic, gdzie związał się z Teatrem Cinema. Zajmuje się malarstwem. Do jego najbardziej znanych dzieł należą obrazy z cyklu „Gotyckie sny”.

W 2006 przeprowadził się do Kwieciszowic, gdzie powstały cykle „ Zabawy Świętych” i „Rodzina Polska”. Obecnie artysta mieszka w Popielówku. Swoją twórczość prezentował podczas licznych wystaw za granicą m.in. w Niemczech i Holandii. W ostatnich latach jego dzieła można oglądać również w Polsce. Duża ich część znajduje się w prywatnych kolekcjach.

Dziś, o godz. 19.00 w Kościele p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Sosnówce, można jeszcze wysłuchać koncertu Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pt. „Muzyka synagog Jerozolimy, Nowego Jorku, Berlina i Wrocławia”. Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.
Organizatorami wydarzeń są Fundacja Forum Staniszów, kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz Hotel Pałac Staniszów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group