Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13615
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Idzie zima. Czy dokarmiać ptaki?

Poniedziałek, 21 listopada 2011, 9:10
Aktualizacja: 9:11
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Idzie zima. Czy dokarmiać ptaki?
Fot. Agrafka
Mimo sprzecznych opinii na temat słuszności dokarmiania przez ludzi ptaków, szczególnie tych, które na zimę powinny odlecieć do ciepłych krajów, wielu mieszkańców zbiera suchy chleb i gromadzi resztki, aby w mroźne dni mieć co rzucić wygłodniałym kaczkom i łabędziom.

Populacja z natury dzikich, choć aktualnie w większości oswojonych ptaków bytujących w wodzie, znacznie w ciągu minionych lat wzrosła. Były czasy, kiedy na jeleniogórskich stawach przebywało kilka łabędzi: dziś jest ich o wiele, wiele więcej. Wszystko przez człowieka, który – poprzez dokarmianie – odzwyczaił zwierzęta od „samodzielności”, a w przypadku łabędzi – od migracji na zimę do ciepłych krajów. Nie bez wpływu była też seria łagodnych zim.

W wielu miejscach Jeleniej Góry, nawet w mroźną zimę, można spotkać pokaźne stada kaczek i łabędzi, które czekają na jedzenie „podane na tacy”, czyli przyniesione przez ludzi. Jeśli przyzwyczailiśmy ptaki do dokarmiania, co nie było słuszne, teraz nie możemy o nich zapominać, gdyż bez naszej pomocy mogą sobie nie poradzić w mroźne dni.

Większy problem jest z gołębiami, których również przybywa z roku na rok. Czy powinniśmy je dokarmiać? Na pewno srogą zimę przetrwają jedynie te silniejsze. Na wielu osiedlach pojawiły się nawet tabliczki z informacją o zakazie dokarmiania gołębi, np. w okolicach placów zabaw lub koszy na śmieci. Tymczasem znacznie zmalała ilość wróbli i to nie tylko w Jeleniej Górze. Nawet próba ich dokarmiania kończy się przylotem chmary gołębi. Dla sikorek warto wywiesić plaster słoniny, gdyż jedynie te drobne ptaszki potrafią przyczepić się do wiszącego pożywienia i je dziobać.

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1143
Tak
11%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group