Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 5635
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Idzie zima. Czy dokarmiać ptaki?

Poniedziałek, 21 listopada 2011, 9:10
Aktualizacja: 9:11
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Idzie zima. Czy dokarmiać ptaki?
Fot. Agrafka
Mimo sprzecznych opinii na temat słuszności dokarmiania przez ludzi ptaków, szczególnie tych, które na zimę powinny odlecieć do ciepłych krajów, wielu mieszkańców zbiera suchy chleb i gromadzi resztki, aby w mroźne dni mieć co rzucić wygłodniałym kaczkom i łabędziom.

Populacja z natury dzikich, choć aktualnie w większości oswojonych ptaków bytujących w wodzie, znacznie w ciągu minionych lat wzrosła. Były czasy, kiedy na jeleniogórskich stawach przebywało kilka łabędzi: dziś jest ich o wiele, wiele więcej. Wszystko przez człowieka, który – poprzez dokarmianie – odzwyczaił zwierzęta od „samodzielności”, a w przypadku łabędzi – od migracji na zimę do ciepłych krajów. Nie bez wpływu była też seria łagodnych zim.

W wielu miejscach Jeleniej Góry, nawet w mroźną zimę, można spotkać pokaźne stada kaczek i łabędzi, które czekają na jedzenie „podane na tacy”, czyli przyniesione przez ludzi. Jeśli przyzwyczailiśmy ptaki do dokarmiania, co nie było słuszne, teraz nie możemy o nich zapominać, gdyż bez naszej pomocy mogą sobie nie poradzić w mroźne dni.

Większy problem jest z gołębiami, których również przybywa z roku na rok. Czy powinniśmy je dokarmiać? Na pewno srogą zimę przetrwają jedynie te silniejsze. Na wielu osiedlach pojawiły się nawet tabliczki z informacją o zakazie dokarmiania gołębi, np. w okolicach placów zabaw lub koszy na śmieci. Tymczasem znacznie zmalała ilość wróbli i to nie tylko w Jeleniej Górze. Nawet próba ich dokarmiania kończy się przylotem chmary gołębi. Dla sikorek warto wywiesić plaster słoniny, gdyż jedynie te drobne ptaszki potrafią przyczepić się do wiszącego pożywienia i je dziobać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group