Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7508
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Idą w kamasze

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 13 lutego 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Pierwszych poborowych badają komisje lekarskie. Kto dostanie „bilet” do koszar?

973 jeleniogórzan urodzonych w 1988 roku dostało wezwanie, na które nie wszyscy z niecierpliwością czekali. Pobór do wojska nie jest, bowiem, marzeniem wielu ludzi, którzy muszą wypełnić obowiązek wobec ojczyzny. Jednak coraz więcej jest takich, dla których służba w mundurze to życiowa perspektywa. W rubryce zawód: żołnierz, stała pensja i stabilna, choć niełatwa praca.

– To przerwa w życiorysie na kilka miesięcy, jeśli mnie wezmą, a takiej myśli nie dopuszczam – mówi Przemek (dane do wiadomości redakcji). A wszystko na to wskazuje, że dostanie najwyższą kategorię zdrowia: jest wysportowany, ma prawo jazdy i dobre oceny w szkole. – Zamierzam iść na studia, więc do jednostki raczej nie trafię – przewiduje.

Co innego sądzi Łukasz. Dla niego wojsko to szkoła życia. Co prawda wieści z koszar zna tylko z opowiadań i filmów, ale mundur go fascynuje. – Normalne, męskie zajęcie. Swoje odsłużę i pójdę na zawodowego. Tępy nie jestem, może uda się załapać do szkoły oficerskiej? Tylko najpierw maturę muszę zdać – mówi chłopak, uczeń jednego z jeleniogórskich liceów profilowanych.
Wielu jego kolegów jest przekonanych, że wojsko to szansa, ale głównie dla ludzi z mniejszych miejscowości. – Można zdobyć zawód. Przy takim bezrobociu to o pracę później łatwiej – mówią.

Rozwiązaniem dla tych, którzy do wojska iść nie chcą, ale nie mają zamiaru popaść w konflikt z prawem, jest służba zastępcza. – Najczęściej dotyczy to osób, których przekonania religijne i wyznawane zasady moralne stoją w sprzeczności z wojskiem – usłyszeliśmy w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Jeleniej Górze.

Zainteresowani powinni złożyć wniosek do właściwej komisji wojewódzkiej do spraw służby zastępczej, za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień. Niechętni wojsku kierowani są do szpitali, organizacji pożytku publicznego, czasami do urzędów. Dostają miesięczne wynagrodzenie (około 600 złotych). Służba zastępcza trwa 18 miesięcy (dla absolwentów wyższych uczelni – sześć miesięcy).

Coraz mniej jest przypadków unikania służby wojskowej starymi sposobami. – Dotyczy to symulowania różnych chorób, dolegliwości, przedstawiania nieprawdziwych zaświadczeń lekarskich. Teraz ludzie, którym nie marzy się mundurowa służba, a wiedzą, że podlegają powszechnemu obowiązkowi obrony ojczyzny, wyjeżdżają za granicę do pracy. Nie zgłaszają się na wezwania z komisji.
Muszą jednak wiedzieć, że popełniają przestępstwo i podlegają karze ograniczenia wolności lub grzywny.
Wbrew prawu jest także służba wojskowa w jednostkach obcych armii. Tyczy to głównie dobrze opłacanej Legii Cudzoziemskiej, w których szeregach jest sporo Polaków.
Nieuregulowany stosunek do służby wojskowej – jak fachowo określa się sytuację osób, które koszar unikają jak ognia – może utrudnić też start w życie zawodowe. Wielu pracodawców wymaga zaświadczenia, że pracownik służbę odbył lub jest od niej zwolniony.

<b> Dokumenty potrzebne </b>
Jak informuje mjr Marian Stelmaszyński z WKU w Jeleniej Górze, każdy poborowy powinien zabrać na komisję dokument tożsamości, zdjęcie, zaświadczenia lekarskie o przebytych chorobach, dokumenty poświadczające ukończenie nauki oraz stwierdzające posiadanie różnych uprawnień, na przykład – prawo jazdy. Pobór do wojska zakończy się wiosną. W dniu, kiedy poborowy staje przed komusją, jest zwolniony z zajęć szkolnych lub dostaje wolne w pracy. Wojskowa Komenda Uzupełnień mieści się w campusie akademickim przy ulicy Podchorążych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~zygmunt 13-02-2007 10:26
Proponuję, zeby pierwszy w kamasze i to na 3 lata poszedł dla przykładu pan trzeci bliźniak, a nie urlopów mu się zachciewa!
~rezerwa 13-02-2007 10:30
wojsko to przygoda którą pamięta się do końca życia, nigdy już nie będziecie mieć szansy na przeżycie czegoś takiego, powie wam to każdy kto odbył służbę, bo tak naprawde każdy rezerwista jest zadowolony z tego że był w wojsku nawet jak pierwotnie nie chciał iść, osoby które sie wymigały nigdy tego nie zrozumieją i zawsze będą mówić że to strata czasu albo bez sensu lub inne wymówki za którymi kryje sie po prostu strach
~plny 13-02-2007 10:42
Odbywam właśnie słuzbe zastępczą nie z niechęci do armi ani zadne takie poprostu sprawy prywatne i nie nazekam jest ok kasa kiepska ale praktycznie non stop w domu jesli ktos ma pytania smiało pytac co i jak moge pomóc doradzic.Pozdrawiam ziomków z koszar Poznań,Bolesławiec.
~do plny 13-02-2007 12:03
podaj meila to sie odezwe,bo mam pytania!!!pozdrawiam!!!
~misiekjga 13-02-2007 12:52
...a tam ich czeka "fala" i nachalna katolicka indoktrynacja, łącznie z tzw. "przysięgą". No może jeden raz sobie strzelą.
~do rezerwa 13-02-2007 13:04
wojsko to syf i dobrze o tym wiesz.Jedyne czego tam można się nauczyć, to ostro pić.9 miechów wyciętych z życiorysu, a nie żadna przygoda. teraz mam dobrze płatna stałą pracę, a po "przygodzie" życia co- pod most?
~Grześ :) 13-02-2007 13:35
Campus KK mieści się przy ul Lwóweckiej, WKU ma swą siedzibę po drugiej stronie torów- poza obszarem KK
~pipek 13-02-2007 14:51
A jeśli ktoś jest karany za gówniarza czy dostanie sie do woja?????
~romario do pipka 13-02-2007 15:15
zalezy za co byles karany bo jesli za kradziez to cie wezma a jak za picie alkoholu w miejscu publicznym to nie... (na glupie pytanie-jeszcze glupsza odpowiedz)
~michail 13-02-2007 15:44
ja tam byłem w woju 12 miechów, w cywilu jestem już 3 lata i bardzo milo wspominam tą''przygode''tak jak to wspomniał ''rezerwa''.Zrozumie tylko ten co był pozdro dla wszystkich rezerwistów
~... 13-02-2007 15:49
Ta...wszystko zależy od ludzi na jakich trafisz a przede wszystkim do jakiej jednostki trafisz...
~kom17 13-02-2007 15:58
wojsko kiedys było czerwone pózniej czarne a teraz nie ma nic wierzcie mi!! nie badzcie żołnierzami zawodymi gdyz bedziecie tylko sluzyc mjr.ppłk.płk to musi sie zmienic
~obserwator_1 13-02-2007 16:06
Co sprawdzają na komisji lekarskiej??
~Paweł - kierowca czołgu. 13-02-2007 16:25
w pierwszej kolejności zabierzemy Wam komórki, będziecie się uczyć chodzić, potem będzie przysięga i 3 dni urlopu, po powrocie czeka Was bardzo ciekawy tok szkolenia, w wojsku jest super, zwróćcie uwagę na rewers tabliczki z napisem: "WITAMY WAS POBOROWI", która będzie zamocowana przy bramie, którą będziecie wchodzić do koszar. PS. teraz biorą do wojska nawet chłopców z wyrokami, oczywiście kartoteka idzie razem z Wami do wojska.
~do do plny 13-02-2007 16:33
slavik83@vp.pl
~Do rezerwa 13-02-2007 16:56
Jak ty leszczu przezywales swoja "przygode"w syfie za 80pln miesiecznie to bardziej kumaci twoi rowiesnicy zbijali kase,bujali sie po swiecie i zaliczali towary.Wiec nie wciskaj ludziom g..wna o tym co sie traci nie idac w kamasze.
~KOF89 13-02-2007 18:06
A czy można wybrać jednostkę ?? Chciałbym iść do strzelców podchalańskich , albo 6 bdsz , a i jak jest z zostaniem na zawodowego ??
~Bravo 13-02-2007 19:38
szczerze...ale raczej na 100% Polak od jakiegoś czasu może należeć do Legii Cudzoziemskiej. Niedawno weszłY Ta zmiana
~jur 13-02-2007 19:59
jak czytam Wasze posty to śmiac mi się chce co to teraz jest za wojsko ledwo dostanie się do jednoski a już jest rezerwista. Trzeba było iść do wojska jak były dwa lata to wetdy byście coś mogli powiedzieć na temat wojska. Ja właśnie służyłem przez równo dwa lata i jakoś tego czasu nie żałuję. Miało to swój plus zrobiłem alkurat w wojsku orawo jazdu kat,C i E ciekawe czy klient "do rezerwa" co rezerwistę określa leszczu był w wojsku ale chyba nie bo wydaje mi się że poziom jego umysłu na to nie pozwala. Z taką inteligencją nie biora do wojska bo jednostki czubków nie ma.
~do jur-nur 13-02-2007 20:28
Poziom umyslu nie pozwala isc do wojska ludziom z wyzszym wyksztalceniem jesli chodzi o scislosc.Oczywiscie mam na mysli sluzbe "przymusowa".Moga oni zajmowac jednak wysokie stanowiska w wojsku i wykorzystywac glupich chlopkow czesto ze wsi i bez szkoly(czytaj jur-nur)do np.malowania prywatnego mieszkania,wozenia zony do pracy,wozenia po knajpach itp.Ku chwale f...rom jur!
~do cwela z 16:56 13-02-2007 20:32
jak ja byłem w MONie, gdzie dobrze sie bawiłem za państwową kasę to ty pewnie ze swoimi mało rozgarniętymi kolesiami włóczyleś się bezczynnie po mieście, omijając szerokim łukiem wszelkie knajpy, do ktorych bałeś sie nawet zajrzeć, bo widzialeś tam chłopaków z jednostki, którzy rwali na przepustkach panny o których ty możesz co najwyżej pomarzyć.
~pitek 13-02-2007 20:37
Byłem w woju 7 lat temu. Do dziś wspominam służbę we Wrocławiu bardzo dobrze. prawdziwa przygoda i szkoła życia. Nic tak nie kształtuje charakteru jak wojsko.Nigdzie poza wojskiem nie pozna sie prawdziwych przyjaciół.Co do fali: nie ma sie czego bać, to jesst hierarchia między poborowymi-przecież stary żołnierz nie będzie sprzątał po poborowym.Są też złe strony służby ale to nie wakacje. P.S. Może ktoś pamięta OWiK Wrocław zapraszam: pitek2007@neostrada.pl
~Do Bravo 13-02-2007 21:33
Zgadza się,wszedł taki przepis,że można służyć w obcych wojskach np. Legia ale trzeba uregulować stosunek do służby wojskowej w Polsce i otrzymać pozwolenie.Pozdrawiam
~ZIĄ 13-02-2007 22:01
Pierwszy niepyk poborowych
~ogarniacz 14-02-2007 0:17
mnie jak wezma to wezma jak nie to nie....proste
~Andriu 14-02-2007 0:36
Nie przesadzajcie z tymi mitami..Nie ma już żadnych rewersów w stylu "mamy was"...wiele się zmieniło. Nie wolno na przykład wcielać ludzi z wyrokami czy ponad 2 krotnie powtarzającymi klasę czy bez wykształcenia podstawowego... Pozdrawiam
~KTO POWIEDZIAŁ ŻE NIE WOLNO? 14-02-2007 12:50
???? jak nie wolno brać????? w wojsu nie ma nie wolno!!!! jak jest potrzeba to i bez nogi odsłużysz, każdego to czeka!!!! bieżcie się do pracy pany bo w pierwszej kolejności idą pod nóż miejscy, bezrobotni, nie uczący się kolesie którzy dniami i nocami grandzą po mieście. W wojsku poznasz prawdziwych przyjaciół, to pewne.
~antyMON 20-02-2007 14:19
mam pytanko!!czy ktos wie czy biora do woja z wyrokiem za prowadzenie pod wplywem alkoholu??mam zawiasy na 3lata w pozb na 6 miechow!!mie wiem z jaka mam zyc swiadomoscia!!a nie chce isc do syfu!!jak ktos wie to prosze o inf moj nr gg8466246 Z gory dziekueje i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group