Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 8070
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Holendrzy pokazali piękno teatru ulicznego

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 6 lipca 2015, 10:33
Aktualizacja: Wtorek, 7 lipca 2015, 7:18
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Trzeci dzień Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych był ostatnim w 33. edycji uwielbianej przez jeleniogórzan imprezy. Niewątpliwie największą gwiazdą niedzielnych (5.07) występów był holenderski Theater Gajes, który był kwintesencją teatru wychodzącego do ludzi.

W trzecim dniu festiwalu dwukrotnie zaprezentował się francuski Theater Rue Pietonne. Pomniki, które na co dzień omijamy w parkach i na ulicach ożywały prezentując fragmenty doskonale znanych filmów, postaci historyczne czy muzyczne.

Po raz drugi w trakcie festiwalu dzieci wraz z rodzicami miały okazję poznać perypetie klauna Aziza Guala, który tym razem opowiadał o miłości kończąc występ musicalem.

Spektakl gwiazdy wieczoru zaplanowany na godz. 19:30 z pewnością na długo zapadnie w pamięci jeleniogórzan oraz turystów, którzy tradycyjnie zjeżdżają do stolicy Karkonoszy na teatry uliczne. Holendrzy w przedstawieniu pt. „Agora Phobia”, czyli strach przed rynkiem miasta porwali uczestników do zabawy. Wydarzenia prezentowane przez aktorów odbywały się w ciągłym ruchu między publicznością. Chwilami można było się poczuć, jakby to działo się naprawdę – kampania wyborcza, w której politycy obiecywali wszystko, rozdawali pieniądze na prawo i lewo, a z głównego miejskiego placu chcieli zrobić galerię handlową. Towarzysząca występom muzyka grana na żywo dopełniała odczuciu obecności na jednym, wielkim placu budowy.

Po występie grupy holenderskiej przyszedł czas na ogłoszenie wyników II konkursu na scenariusz sztuki w przestrzeni miejskiej. Trzecie miejsce przypadło Justynie Kowalskiej i Jakubowi Kowalikowi (nagroda w wysokości 1 tysiąca zł) za tekst „Pluszowa rewolucja, mini horror familijny w kilku sekwencjach/ konwencjach ujęty”. Drugie miejsce ex aequo (nagroda 2 tys. zł) zajęli: Ewa Bednarek za tekst „Cena miłości” oraz Monika Prokulewicz za „Bramę”. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 5 tysięcy zł. jury w składzie Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Agata Dąbek, Paweł Łysak – przyznało Martynie Majewskiej za tekst „Zostałaś wybrana, Jelenia Góro”.

Przedostatnim elementem 33. MFTU było odsłonięcie rzeźby przy galerii BWA autorstwa Jana Supersona pt. „Wzlot”. Wykonawca rzeźby zdobiącej od wczoraj ulicę Długą dziękował dyrektorce BWA Janinie Hobgarskiej za inicjatywę, władzom miasta za sfinansowanie przedsięwzięcia oraz Markowi Turczynowi za fachową współpracę. - Rzeźba jest próbą pokazania odwiecznego dążenia człowieka do oderwania się od ziemi – mówił Jan Superson.

Jan Superson (ur. 1955) – ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Rzeźby. Dyplom otrzymał w 1979 roku w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Po ukończeniu studiów podjął pracę w jeleniogórskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie pracował do 2010 roku. W swoim dorobku posiada realizacje rzeźbiarskie w obiektach sakralnych i świeckich w zakresie rzeźby związanej z architekturą, tablice pamiątkowe i medale. Ważniejsze realizacje artysty to rzeźby sakralne: figury, stacje drogi krzyżowej i ołtarze w kościołach i kaplicach m. in. w Świętoniowej, Warszawie, Ożarowie Mazowieckim, Jeleniej Górze (kościół Św. Wojciecha, kaplice na nowym i starym cmentarzu), Grzęsce, Zagrodnie i Krzeszowie.

Trzydniową imprezę, która odbywała się na Placu Ratuszowym zakończył pokaz muzyczno-wizualny Claudii Reh z Niemiec, która za pomocą kilku rzutników, barwników, wody, a nawet piasku tworzyła na ścianach Ratusza kolorowe obrazy.

OD AUTORA
33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych po raz kolejny pokazał, że jest jedną z najważniejszych imprez w Jeleniej Górze. Wystarczy, aby władze miasta zobaczyły jakie tłumy ściągają artyści wychodzący do ludzi. Z trzech dni festiwalu zapamiętam występy dwóch teatrów: Antagon oraz Theater Gajes, które przywróciły mi wspomnienia sprzed 15-20 lat, kiedy to MFTU był wielkim świętem ludzi teatru, świętem miasta i jego mieszkańców. Zakończenie imprezy również rozczarowujące – pokaz muzyczno-wizualny odpowiedni na festiwal światła, a nie imprezę teatralną, ale zaznaczam, że to subiektywne odczucie. Czasy się zmieniły, poznańska Malta już dawno nas przegoniła rozmachem i atrakcyjnością, ale warto podtrzymywać tradycję teatrów w naszym mieście i mam nadzieję, że budżet przyszłorocznego festiwalu będzie znacznie zwiększony, aby nie wspominać ponownie jedynie dwóch spektakli.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~ 6-07-2015 11:12
Dobrze że już po źle bo kasa poszła w bruk
~wiesiu 6-07-2015 11:43
Jeleniogórzanie mają dość tej imprezy i mają rację bo jak można stać przez godzinę i gapić się na bazgroły wyświetlane na ścianie Ratusza albo podziwiać wyczyny klauna. Najwyższy czas wymyśleć coś inego. Ja bym proponował koncerty Disco-Polo połączone z wyborem miss Jelonki, miss mokrego podkoszulka, mistrzostwa Dolnego Śląska w zapasach błotnych kobiet i tańcu na rurze. Poza ty zawody w grillowaniu i piciu piwa i jedzeniu hamburgerów.
~ 6-07-2015 13:05
O tym jakie jest to popularne świadczą nie tyle zdjęcia a raczej ilość osob to komentujących in plus wizyta w przedszkolu ma tyle samo komrntarzy
~1-2-3 6-07-2015 13:23
Ostatni "spektakl" to była rzeczywiście porażka i nieporozumienie. Na szczęście pozostałe spektakle były prawdziwym wydarzeniem! Juz tęsknię za 34 MFTU!!! Organizatorzy!!! proszę tylko wyciągnąć wnioski z tej ostatniej wpadki!!!
~ 6-07-2015 13:52
Czas na zakończenie tej imprezy nikogo ona nie interesuje więc szkoda pieniędzy.
~ 6-07-2015 13:54
Mnie interesuje! Proszę nie wypowiadać się w moim imieniu!!!
~wiesiu 6-07-2015 14:30
Trzeba zrobić referendum. Proponuję następujące pytania. 1) Czy jesteś za wyrzucaniem pieniędzy na smutne MFTU? 2) Czy jesteś za zorganizowaniem przez miasta radosnego święta pełnego wesołej muzyki i ciekawych imprez?
~ 6-07-2015 14:59
Super impreza! Zgadzam się z autorem. Fakt jest taki, że im mniejszy budżet - tym skromniejsze teatry są zapraszane, a wtedy nie ma co się dziwić, że jest wielu przeciwników mówiących, ze to nudne. Gdyby zapraszano więcej prawdziwych teatrów jak właśnie Antagon i ten holenderski, to byłoby jeszcze większe grono zadowolonych.
~ 6-07-2015 15:50
~wiesiu, umny z ciebie cziełowiek :))))) Wyjaśnij więc co oznacza "święto pełne wesołej muzyki"? 33 MFTU to już historia. Kolejny będzie jeszcze lepszy, prawda??? ;)
~Marian12 6-07-2015 17:30
Impreza była świetna, ja i moja rodzina bawiliśmy sie naprawdę przednio :) Oczywiście widać było, że jest mniejszy budżet i faktycznie w piątek wieczór występ był rewelacyjny, w sobotę powiedziałbym niezły, a w niedzielę znów super. Ale to miało małe znaczenie bo i tak bawiliśmy się super. To co bym zmienił to to żeby te główne występy były jednak na scenach bo wtedy więcej osób może zobaczyć występ, no i pozdrawiam serdeczeni brodacza, który się wepchał przed dzieci w sobotę wieczór :) Pozdro
~Zawiedziona 6-07-2015 18:05
Tegoroczne teatry byly beznadziejne ! Szkoda pieniędzy.....w ubieglych latach cos sie działo ludzie sie bawili a w tym roku ? Strasznie się zawiodłam. Beznadzieja ! Dno dnem poganialo....zenada. Jesli to faktycznie ma co roku tak wyglądać to lepiej przeznaczyć na inny cel te pieniadze.
~I AND i 6-07-2015 19:02
BYlo wspaniale!!!!,Hajle Selas...e I Jah RAstafari ;)
~@15:50 6-07-2015 19:54
Z pewnością nie muzyki klasycznej. Bądżmy poważni. Nie może to być również metal. Rock też nie bardzo bo przy rocku ciężko się trawi kiełbase z grilla. Najlepsze jest Disco-Polo, folk, reagge. Muzyka to oczywiście nie wszystko. Powinny być również zawody i konkursy z nagrodami i panienki, panienki, panienki, dużo golizny.
~ 6-07-2015 20:43
Folk world music koncerty to bylby hit
~wiesiu 6-07-2015 21:16
taki folk https://youtu.be/hp4endJMu1E?t=32s
~ważne i piekne 6-07-2015 22:31
http://www.fakt.pl/polityka/gigantyczna-nagroda-dla-prezes-zus-dostala-28-5-tys-,artykuly,557026.html
~deadbeat 6-07-2015 23:50
Występ niedzielny był po prostu nudny oraz niezorganizowany. Na wstęp opóźnienie 20 minut oraz barierki w losowych miejscach. Nikt nie wiedział, gdzie stanąć, więc ludzie zgromadzili się w kółko wokół jakiejś osoby, która przyszła przypadkiem i nikt się nie zorientował. Potem jakiś głos kazał się odsuwać, a teatr wyszedł i pokazywał na migi (nie umieli po polsku) by nie iść tylko zostać... przedstawienie ruszyło... na początku facet na latarni parę razy poczuł niestety wyjątkowo bolesnie jak to jest ''przyklapnąć na żołnierzu" na improwizowanej huśtawce... wyglądało to żałośnie... reszta przedstawienia byłsa zwyczajnie słaba: a to dlatego, że nie było oświetlenia, efektów, muzyka przypadkowa, a gra aktorska polegała głównie na kwestiach w języku angielskim i dziwacznej improwizacji..
~Street Wars 7-07-2015 2:57
W nastepny weekend 11-tego bedzie calkiem fajna impreza na ratuszu taneczno artystyczna za 100 razy mniejsze pieniadze jak teatry a bardziej zorganizowana tutaj jest link na fb https://www.facebook.com/streetwars75?fref=ts pozdrowki:)
~ 7-07-2015 9:12
jak podawaly lokalne media miasto dofinansowalo tegoroczny festiwal kwota 300tys.zl ,czy bylo warto wlodarze sami ocenia mnie dziwi to ze organizator imprezy czyli teatr Norwida kompletnie nie zadbal o to zeby festiwal i przy okazji miasto wypromowac w jakis powaznych mediach ogolnopolskich typu TVN.TVP.Onet,Polsat,RMF.Co roku slyszymy ze organizatorzy jak zaklecie powtarzaja ze to jest nastarszy festiwal tego typu w Polsce ze trzebago chronic itd.Nie mozna imprezy promowac tylko w lokalnych mediach szkoda tych powaznych pieniedzy ktore dalo miasto.
~ 7-07-2015 10:51
Tratr niech zajmie się sobą czyli spektaklami w gmachu w jg czas na inną imprezę a nie cyrkowcow ulicznych. Niech jelonka zrobi sondę czy jestes za mftu czy za festiwalem folkowym czy czyms innym festiwalem rockowym etnicznym itd
~ 7-07-2015 12:52
Warto było! :D
~ze niby teatry ? 7-07-2015 22:55
Czyli teatr Norwida spierdzielil tego roczne teatry....masakra. Tyle kasy w bloto. I jeszcze ta banda k...nów w białych piżamach wykonujaca dziwne ruchy a potem skacząca na lampie.....i cos bez ladu i składu na zakończenie teatrów. Przynajmniej wiadomo komu podziękować za ten nieudany cyrk. co roku teatry byly na poziomie a w tym roku zeszly na poziom teatru Norwida i okazaly sie dnem. Brawo !
~Teatroman 7-07-2015 23:50
Kończ waść, wstydu oszczędź. Tak można podsumowac tegoroczny MFTU. Myślałem, że gorszego festiwalu niż ubiegłoroczny nie da się zrobić. Okazało się, że można. Tandeta za tandetą i tradycjnie opłaceni przez teatr spamerzy na forach z ciągle tych samych adresów IP, mający zadbać o pozytywny pijar. Dyrektor Jędrzejas na bruk! Spieprzył wszystko co tylko mozna spieprzyć.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group