Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6780
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Historia powojennej dzielnicy Jeleniej Góry w „Obok Julii” Rylskiego

Sobota, 27 kwietnia 2013, 9:16
Aktualizacja: 17:03
Autor: Manu
Kraj: Historia powojennej dzielnicy Jeleniej Góry w „Obok Julii” Rylskiego
Fot. Archiwum
„Obok Julii” to nowa powieść pisarza, dramaturga i eseisty Eustachego Rylskiego, która ukazała się nakładem wydawnictwa Wielka Litera. Akcję swej książki autor osadził na początku lat 60. w rzeczywistości PRL–u, a jej miejscem są okolice Jeleniej Góry.

- Upalne lato roku 1963. Baza samochodowa na południowo-zachodnich krańcach Polski. Małe „poniemieckie” miasteczko w cieniu wznoszącego się na wzgórzu zamku Kynast – czytamy w materiałach promocyjnych wydawnictwa Wielka Litera.

Akcja „Obok Julii” osadzona została w Sobieszowie, który kryje się tu pod tajemniczym inicjałem S., i Cieplicach. Kursują tramwaje, można się wybrać m.in. do cieplickiego kina „Zdrój” oraz kawiarni „Marysieńka”.

Główny bohater powieści – 20-letni Janek Ruczaj, pracownik bazy samochodowej, zafascynowany twórczością Ernesta Hemingwaya, spotyka tytułową Julię Neider, swoją dawną nauczycielkę języka rosyjskiego i młodzieńczą miłość. Janek pomaga jej uciec z komunistycznej Polski za granicę. Ten fakt wpłynie na całe jego życie.

Autor książki „Obok Julii” Eustachy Rylski, urodzony w Nawojowej k. Nowego Sącza, spędził dzieciństwo i młodość w Sobieszowie. Tu jako 17-latek przez dwa i pół roku pracował w bazie samochodowej jako referent techniczny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group