Festiwal zacznie się piątego lutego (piątek) o godz. 19 beethovenowskim koncertem, w którym filharmonikami dolnośląskimi dyrygować będą Jerzy Salwarowski oraz Jakub Chrenowicz. Jako solista wystąpi Hubert Salwarowski (fortepian), a wielbiciele wielkiego klasyka, oprócz Uwertury Koncertowej „Koriolan”, usłyszą VII Symfonię A-dur oraz przepiękny III Koncert Fortepianowy c-moll.
6 lutego wystąpią: skrzypek Piotr Pławner i pianista Eugeniusz Knapik, (godz. 19), 7 lutego zagrają Bartosz Bryła (skrzypce), Stanisław Firlej (wiolonczela) oraz Michał Bryła (altówka), Marceli Markowski (wiolonczela) i Joanna Marcinkowska (fortepian). W programie – muzyka kameralna Schuberta, Schoenberga i Chopina.
Na 8 lutego zapowiedziano koncert Jacka Woty (instrumenty perkusyjne) oraz perkusiści, którzy wezmą udział w trwających równolegle z festiwalem Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych organizowanych przez PSM I i II st. w Jeleniej Górze. 10 lutego – wieczór z Chopinem. Zagrają na fortepianie: Jerzy Sterczyński, Paweł Sobowiec i Maciej Wota. 11 lutego wystąpią kompozytorzy: Krystian Kiełb, Adam Porębski i Katarzyna Dziewiątkowska-Mleczko, oraz Marta Fender (flet), Marcjanna Myrlak (mezzosopran), Justyna Ilnicka (sopran), Andrzej Zborowski (baryton), Krzysztof Kmieć (baryton), Katarzyna Neugebauer-Jastrzębska (fortepian). Wszyscy z towarzyszeniem Zespołu Smyczkowego Filharmonii Dolnośląskiej. W programie seria kompozycji współczesnych.
W koncercie finałowym filharmonicy zagrają pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka, a solistami będą: Tomasz Strahl i Andrzej Tomaszkiewicz (wiolonczela) oraz Tomasz Miczka i Paulina Kaczmarczyk (obój). Program: Piotr Moss – Prieres – II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę, Max Bruch – Kol Nidrei op. 47, Aleksander Tansman – Suita koncertująca na obój i małą orkiestrę
Oraz Richard Strauss Koncert na obój i orkiestrę D-dur.
O imprezie (trwającej od 5 do 12 lutego) rozmawiali z dziennikarzami Zuzanna Dziedzic, dyrektorka Filharmonii Dolnośląskiej, Urszula Borkowska, szefowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. ST. Moniuszki oraz Andrzej Więckowski, doradca dyrekcji FD.
Idea festiwalu nie zmienia się od lat. Chodzi o promocję najzdolniejszych studentów wybranych spośród grona wyróżniających się uczniów wybitnych pedagogów i zarazem muzyków z wyższych uczelni muzycznych z całej Polski. – Robi nam się z tego festiwal pokoleniowy. Ci, którzy występowali tu jako studenci, dziś są mistrzami i przyjeżdżają promować swoich studentów – powiedziała Zuzanna Dziedzic.
Andrzej Więckowski podkreślił, że impreza jest niedoceniana, a stanowi przykład unikalny na całą Polskę. – To tu jest często niepowtarzalna okazja skonfrontowania umiejętności ucznia, który – bywa – przerasta mistrza, ku jego radości, bo przecież chodzi o to, aby studenci kształcili się, rozwijali i byli coraz lepsi – mówił doradca FD. Zaznaczył udział jednych z najlepszych polskich wirtuozów: skrzypka Piotra Pławnera oraz porównywanego z Krystianem Zimmermannem pianisty Jerzego Sterczyńskiego.
Urszula Borkowska opowiedziała o tradycyjnych Międzynarodowych Warsztatach Muzycznych, które – w tym roku – poza zwyczajowymi lekcjami skrzypiec i fortepianu, będą miały w ofercie także wiolonczelę oraz obój. Warsztaty trwają równolegle do festiwalu i są dostępne dla wszystkich zainteresowanych uczniów i studentów.
Ciekawym elementem tegorocznego festiwalu są także panele dyskusyjne dla młodzieży i pedagogów. Poprowadzi je red. Józef Kański. 10 lutego tematem będzie „Gala wielkich chopinistów”, a 12 lutego – Wielcy królowie wiolonczeli z polskimi kartami w biografii. Obydwa panele odbędą się w Sali Stefana Strahla w PSM I i II st. przy ul. Piłsudskiego. Pierwszy zaczyna się o godz. 17, drugi – o 16. 30.