Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 4092
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Grupa Karkonoska GOPR i KPN – współpraca na szóstkę

Piątek, 13 stycznia 2017, 8:18
Aktualizacja: Sobota, 14 stycznia 2017, 8:35
Autor: Robert Czepielewski
Region: Grupa Karkonoska GOPR i KPN – współpraca na szóstkę
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (12.01) w siedzibie Karkonoskiej Grupy GOPR odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano współpracę w minionym roku Karkonoskiego Parku Narodowego z Grupą Karkonoską GOPR. Była też mowa o turystyce i inwestycjach w Karkonoszach.

Na początku spotkania dyrektor KPN-u Andrzej Raj przekazał Karkonoskiej Grupie GOPR symboliczny czek na prawie pół miliona złotych. Ta kwota stanowi 15 proc. pieniędzy pozyskanych za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego.

- Tak duża suma zostanie przeznaczona na budowę nowej stacji ratowniczej, najpewniej w Karpaczu i pokryje koszty związane z ratownictwem i organizowaniem szkoleń - powiedział naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR Sławomir Czubak.

- O lokalizacji stacji zdecydowała kwestia czysto ekonomiczna. Jeśli gmina Karpacz wyraziła wolę przekazania nam gruntu, którego będziemy właścicielem tylko pod warunkiem wybudowania na nim stacji, to wszystkie nasze siły będą skierowane na wybudowanie stacji w Karpaczu. Teraz piłka jest po stronie Karpacza, aby został jak najszybciej uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego pozwalający nam na rozpoczęcie inwestycji. Innym argumentem są statystki, które pokazują, że więcej wypadków w górach zdarza się w rejonie Karpacza – dodał Sławomir Czubak.

Podczas spotkania mówiono też o przygotowaniach do ferii zimowych. - Karkonoski Park Narodowy, jak co roku, przygotował atrakcyjną ofertę zajęć feryjnych, które będą realizowane przede wszystkim w naszych ośrodkach, ale również z wykorzystaniem terenu parku. Myślę, że każdy wybierze coś dla siebie. Będą zarówno zajęcia praktyczne, jak wycieczki na rakietach śnieżnych oraz zajęcia związane z bezpieczeństwem w górach, ponieważ uważamy, że podstawowym warunkiem wypoczynku jest bezpieczny wypoczynek. Będą więc zajęcia, które pozwolą i w praktyczny i teoretyczny sposób zapoznać się z zasadami bezpiecznego poruszania się w górach. Do tego oferujemy warsztaty dla ludzi, którzy zechcą wziąć udział w doświadczeniach przyrodniczych, zajęcia artystyczne, jak malarstwo, praca w glinie, lepienie ze śniegu. Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej i facebooku - powiedziała Karolina Dobrowolska-Martini z KPN-u.

Do ferii przygotowana jest także Grupa Karkonoska GOPR. - Zasadniczą kwestią jeśli chodzi o ferie to jest profilaktyka, którą wdrożyliśmy już w okresie jesiennym. To były spotkania z dziećmi i młodzieżą podczas, których podejmowaliśmy temat bezpiecznego zachowania się w górach zimą. Kontynuujemy wspólnie z KPN-em edycję rozdawania ulotek, zawierających numery alarmowe, informację o aplikacji RATUNEK oraz jak należy przygotować się do wyjścia w góry. W okresie ferii zwiększymy obsadę na dyżurach w stacji centralnej o jednego ratownika, który w razie potrzeby będzie dowoził ratowników w rejon działania – poinformował Sławomir Czubak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group