Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 3817
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Grupa Karkonoska GOPR i KPN – współpraca na szóstkę

Wiadomości: Region
Piątek, 13 stycznia 2017, 8:18
Aktualizacja: Sobota, 14 stycznia 2017, 8:35
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (12.01) w siedzibie Karkonoskiej Grupy GOPR odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano współpracę w minionym roku Karkonoskiego Parku Narodowego z Grupą Karkonoską GOPR. Była też mowa o turystyce i inwestycjach w Karkonoszach.

Na początku spotkania dyrektor KPN-u Andrzej Raj przekazał Karkonoskiej Grupie GOPR symboliczny czek na prawie pół miliona złotych. Ta kwota stanowi 15 proc. pieniędzy pozyskanych za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego.

- Tak duża suma zostanie przeznaczona na budowę nowej stacji ratowniczej, najpewniej w Karpaczu i pokryje koszty związane z ratownictwem i organizowaniem szkoleń - powiedział naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR Sławomir Czubak.

- O lokalizacji stacji zdecydowała kwestia czysto ekonomiczna. Jeśli gmina Karpacz wyraziła wolę przekazania nam gruntu, którego będziemy właścicielem tylko pod warunkiem wybudowania na nim stacji, to wszystkie nasze siły będą skierowane na wybudowanie stacji w Karpaczu. Teraz piłka jest po stronie Karpacza, aby został jak najszybciej uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego pozwalający nam na rozpoczęcie inwestycji. Innym argumentem są statystki, które pokazują, że więcej wypadków w górach zdarza się w rejonie Karpacza – dodał Sławomir Czubak.

Podczas spotkania mówiono też o przygotowaniach do ferii zimowych. - Karkonoski Park Narodowy, jak co roku, przygotował atrakcyjną ofertę zajęć feryjnych, które będą realizowane przede wszystkim w naszych ośrodkach, ale również z wykorzystaniem terenu parku. Myślę, że każdy wybierze coś dla siebie. Będą zarówno zajęcia praktyczne, jak wycieczki na rakietach śnieżnych oraz zajęcia związane z bezpieczeństwem w górach, ponieważ uważamy, że podstawowym warunkiem wypoczynku jest bezpieczny wypoczynek. Będą więc zajęcia, które pozwolą i w praktyczny i teoretyczny sposób zapoznać się z zasadami bezpiecznego poruszania się w górach. Do tego oferujemy warsztaty dla ludzi, którzy zechcą wziąć udział w doświadczeniach przyrodniczych, zajęcia artystyczne, jak malarstwo, praca w glinie, lepienie ze śniegu. Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej i facebooku - powiedziała Karolina Dobrowolska-Martini z KPN-u.

Do ferii przygotowana jest także Grupa Karkonoska GOPR. - Zasadniczą kwestią jeśli chodzi o ferie to jest profilaktyka, którą wdrożyliśmy już w okresie jesiennym. To były spotkania z dziećmi i młodzieżą podczas, których podejmowaliśmy temat bezpiecznego zachowania się w górach zimą. Kontynuujemy wspólnie z KPN-em edycję rozdawania ulotek, zawierających numery alarmowe, informację o aplikacji RATUNEK oraz jak należy przygotować się do wyjścia w góry. W okresie ferii zwiększymy obsadę na dyżurach w stacji centralnej o jednego ratownika, który w razie potrzeby będzie dowoził ratowników w rejon działania – poinformował Sławomir Czubak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Real 13-01-2017 11:42
Pięknie i podziękowania za kasę.... Tylko oprócz Szklarskiej wyciągów "ni ma". W sezonie zimowym w Kowarach i Karpaczu "psy d... szczekają" na teoretycznych nartostradach. Panie Raj, powiedz Pan, a czemuż to? Weź się chłopie na odwagę i powiedz, czemu w polskich Karkonoszach jest może nie tyle skansen.... co zimowy PGR KARKONOSZE ?
~do Real 13-01-2017 11:52
To pytanie do Inwestora w Karpaczu, który ma wszystkie pozwolenia a nic nie buduje :-(
~Duch Gór 13-01-2017 12:05
Serdeczne gratulacje , Mam nadzieje ,że szkolenia obejmują wprowadzanie nowych technologi aplikacji w telefonach posiadających internet , np .takich jak ,, life 360" lokalizator oparty na mapie czasowej kto i kiedy w danym czasie się znajduje , w mojej firmie pracuje 10 osób, wszystkie w terenie , szef i każdy się widzi gdzie kto jest , szef też z bardzo dużą dokładnością , proponuje KPN, GOPR , przetestować daną aplikacje wtedy nie zginie żaden , pracownik , turyści też często stosują tą aplikacje.
~Real 13-01-2017 12:16
11:52 chłopie/kobito jakbyś się kilkanaście/kilkadziesiąt lat starał o pozwolenie na budowę to co? To w tym czasie można umrzeć, zachorować na raka, rozpić się, wyjechać na Florydę, stracić kasę w Monte Carlo, poznać z 50 ( tego 100?) pięknych kobiet, kupić z 10 Ferrari, wyspę na... Arktyce, cały zapas cygar z Kuby i zwyczajnie po ludzku mieć już wszystko w d....
~Real 13-01-2017 13:03
Jego Wysokość Pan Dyrektor Raj, chyba dr hab. nie chce mi się sprawdzać, już pokazał co potrafi. Człowiek typu paragraf, jak trep za dawnych lat w wojsku, regulamin mówi coś tam, jak regulamin "nie mówi" tzn. mówi. Beton, beton, komunistyczny beton i nic więcej. Jak w wojsku... na emeryturkę poszedł.
~czesio 13-01-2017 16:36
Real jak zwykle ma rację. Pozdrawiam.
~piotr58 13-01-2017 17:17
Pusty śmiech mnie ogarnia! Co do pana Raja -święta racja! Zimowy skansen o nazwie Karkonosze zrobi furorę ! Cały świat będzie tu przyjeżdżał , żeby zobaczyć tego cietrzewia czy inną nawiedzoną wiewiórkę! Ja na wszelki wypadek wybrałem na zimę czeską stronę naszych pięknych gór.I świetnie się tam czuję.Jutro atakuję Harrachov i już się cieszę ,że choć przez chwilę poczuję się jak w Alpach.A Oni też mają Krkonoski Narodni Park!Ale nie maja pana Raja.....Ahoj!!
~smiech 13-01-2017 20:01
do tych negatywnych komentarzy. Jak macie siano w głowie to i g...wno do powiedzenia. Jak nie ma się wiedzy to nie hejtucie gl....pole. Hi, Hi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group