Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7164
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Grób Cororo uratowany

Środa, 27 czerwca 2018, 7:10
Aktualizacja: Czwartek, 28 czerwca 2018, 11:02
Autor: WAC
Kowary: Grób Cororo uratowany
Fot. Użyczone/www.nekropolis.kowary.pl
Duże poruszenie wywołała informacja o możliwości likwidacji znajdującego się na Cmentarzu Komunalnym w Kowarach grobu legendarnego romskiego skrzypka Stefana Dymitera.

Stefan Dymiter "Cororo", który w tym roku obchodziłby 80. rocznicę urodzin był jednym z najsłynniejszych polskich muzyków ulicznych. Szczególnie był znany i poważany w Krakowie, gdzie wraz ze swoim zespołem występował w okolicach Bramy Floriańskiej. Jego talent sprawił, że współpracował z Piwnicą z Baranami. Koncertował też w Filharmonii Krakowskiej. Zmarł w 2003 roku i spoczął na cmentarzu w Kowarach obok żony Stefanii Siwek.

W 2013 roku na jego grobie postawiono drewniany pomnik. Problem w tym, że termin na jaki zostało wykupione miejsce na cmentarzu, gdzie został pochowany "Cororo" minął w styczniu tego roku, w związku z tym na pomniku pojawiła się informacja, że został on przewidziany do likwidacji.

Wiadomość ta wywołała olbrzymi odzew i lawinę telefonów, zwłaszcza z Krakowa. Jak dowiedzieliśmy się od administratora kowarskich nekropolii Andrzeja Sudoła, grób legendarnego muzyka nie zostanie usunięty.

- Miejsce pochówku S. Dymitera i jego żony zostało opłacone do 2038 roku przez jeleniogórską Fundację Ochrony Zabytków i Miejsc Pamięci – informuje A. Sudoł

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group