Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11426
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: GreKo: Jak rozwijać regiony – seminarium z udziałem powiatu

Wtorek, 22 lipca 2014, 8:39
Aktualizacja: 9:10
Autor: SP
Powiat: GreKo: Jak rozwijać regiony – seminarium z udziałem powiatu
Fot. Archiwum Starostwa
W dniach 14–17 lipca br. delegacja Powiatu Jeleniogórskiego na czele ze starostą Jackiem Włodygą przebywała z wizytą w Regionie Miast Aachen. Celem wizyty był udział w kolejnym wydarzeniu projektu transnarodowego GreKo tj. Seminarium dot. „Wpływu dużych imprez sportowych na wizerunek i marketing regionu”, które zaplanowano podczas Światowego Turnieju Jeździeckiego CHIO Aachen 2014.

Poprzednie edycje seminarium odbyły się w Powiecie Bamberg i Powiecie Jeleniogórskim. W ramach seminarium GreKo udział wzięli eksperci z Aachen – Pan Carl Meulenbergh – Prezydent Organizacji Jeździeckiej Aachen-Laurensberger Rennverein e.V. i główny organizator CHIO oraz Pan Werner Schlösser – Szef Serwisu Turystycznego „Aachen Tourist Service e.V.”

Na przykładzie CHIO Aachen 2014 zobrazowano wpływ tak znaczącej imprezy na wizerunek regionu oraz przedstawiono czynniki, które odnoszą kluczową rolę dot. organizacji, finansowania oraz form sponsoringu stanowiącego najistotniejszy element finansowania tej prestiżowej imprezy.

Budżet kombinowany i trafnie dobrany termin imprezy wpasowany został w „dziurę” biznesową regionu i okazał się właściwą decyzją marketingową i finansową. Medialność imprezy w programach telewizyjnych 140 państw na świecie odegrała równie ważną rolę w pozyskaniu profesjonalnych uczestników samego turnieju, dziennikarzy sportowych fascynujących się jeździectwem konnym, których liczba dosięga 600 podczas turnieju oraz wielu odwiedzających z całego świata.

Oszacowano według przeprowadzonych badań marketingowych, iż ruch turystyczny w regionie podczas turnieju przynosi ok. 50 euro na jednego odwiedzającego i 100 euro za osobę/nocleg do budżetu miasta. Liczbę odwiedzających turniej szacuje się na 360 tys., co daje ok. 18 mln euro zysku. W trakcie tygodnia turniejowego wykorzystuje się średnio ok. 30 000 miejsc noclegowych przy kwocie 100 euro zysku daje dodatkowe 3 mln euro.

W panelu ekspertów udział wziął również Prof. Dr Holm Grosse – Szef Spółki Marketing-Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH z Bautzen, który przybliżył wpływ imprez sportowych na wizerunek i marketing na podstawie Mistrzostw Świata ITU-WM w Cross-Triathlonie O-SEE-CHALLENGE 2014.

W drugiej części seminarium grupa Konsorcjum GreKo II pracowała nad szkicem nowego wspólnego projektu transnarodowego GREG, którego partnerem wiodącym będzie Powiat Jeleniogórski.

Uczestnikami zespołu międzynarodowego prócz ekspertów byli gospodarze: I Radny Regionu Miast Aachen Helmuta Etchenberga i jego zastępca Axela Hartmana oraz goście zaproszeni: przedstawiciele Powiatu Jeleniogórskiego, Powiatu Bamberg, Miasta Jablonec n/N, Euroregionu Maas-Rein, Eurodistrickt Saar-Moselle, przedstawiciel Instytutu Edukacyjnego ROC-Leewenborgh, Maastricht i dyrektor Wydziału Rozwoju i Promocji Gminy Kerkrade w Holandii oraz przedstawiciele i zarząd spółki niemiecko-holendersko-belgijskiej AG Charlmagne z siedzibą Aachen.

W trakcie wizyty omówiono programy wizyt dot. przyszłych zaplanowanych spotkań w ramach GreKo tj. prezentacji promocyjno-turystycznej w Jabloncu n/Nisou (Czechy) w sierpniu, spotkania Grup Roboczych i Karkonoskich Spotkań Turystycznych w powiecie jeleniogórskim. Omówione zostały możliwości wymiany i praktyk młodzieży z Instytutem ROC-Leewenborgh w Holandii. W pierwszej kolejności ustalono wizytę młodzieży holenderskiej w naszym regionie. Termin zostanie wyznaczony w najbliższym czasie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
829
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group