Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6584
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION KRAJ: Gospodarka odpadami po nowemu, czyli bubel w śmietniku

Wtorek, 13 marca 2012, 13:40
Aktualizacja: 13:41
Autor: Es
Rewolucyjne zmiany w sektorze gospodarki odpadami komunalnymi wprowadza uchwalona przez Sejm korekta ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zdaniem włodarzy miast i gmin nowe prawo będzie niekorzystne i spowoduje zmarnowanie ogromnych pieniędzy zainwestowanych w infrastrukturę.

- Nowelizacja ustawy destabilizuje istniejący,  tworzony przez kilkanaście lat z dużym wysiłkiem rynek odpadów komunalnych. Zmiany te ograniczają ideę samorządności i zaprzepaszczają planowe działania samorządów – zauważa posłanka ziemi jeleniogórskiej Marzena Machałek (Prawo i Sprawiedliwość), która w teh sprawie skierowała interpelację do Marcina Korolca, ministra ochrony środowiska.

Sprzeciw samorządowców budzi wiele zapisów ustawy. Wśród nich przyjęcie przetargu jako jedynej dopuszczalnej formy wyłonienia podmiotu świadczącego usługi w zakresie wywozu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. - Wieloletnie doświadczenia wskazują, że istniejące samorządowe zakłady budżetowe zajmujące się gospodarowaniem odpadami lub spółki ze stuprocentowym udziałem gminy, nie są nastawione aż w takim stopniu na zysk jak spółki z kapitałem prywatnym.  Są łatwiejsze do kontroli i efektywniejsze w działaniu, jakiego wymaga się od gminy. Ich usługi na pewno będą tańsze dla mieszkańców – przekonuje posłanka Marzena Machałek.

Kontrowersyjny jest także zapis o konieczności przekazywania zmieszanych odpadów komunalnych, zielonych oraz pozostałości z sortowania wyłącznie do regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Tymczasem wiele gmin zainwestowało ogromne pieniądze (w tym z funduszy unijnych) w budowę własnej sieci zbiórki, aby uniezależnić się od innych instalacji, z których – po wejściu w życie korekty ustawy – będzie trzeba korzystać.

Poczynione inwestycje będą więc oznaczały zmarnowane pieniądze. Według zapisu, te instalacje, które  nie mogą ze względu na mniejszą moc przerobową być instalacjami regionalnymi, skazane są na zamknięcie. - Ustawa ewidentnie krzywdzi gminy w zakresie praw nabytych, co jest niezgodne z Konstytucją RP – zauważa posłanka M. Machałek .

Autorka interpelacji wskazuje także na zbyt krótki termin wprowadzemnia nowego systemu (1 lipca przyszłego roku), a także apeluje do ministra ochrony środowiska wzięcie pod uwagę głosu sprzeciwu samorządowców oraz stanowiska konwentów wójtów, burmistrzów i prezydentów z całej Polski. Parlamentarzystka liczy na możliwość znowelizowania ustawy, co pozwoliłoby samorządom na prowadzenie działalności na dotychczasowych zasadach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
692
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
10%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group