Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 5731
Zalogowanych: 30
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION KRAJ: Gospodarka odpadami po nowemu, czyli bubel w śmietniku

Wtorek, 13 marca 2012, 13:40
Aktualizacja: 13:41
Autor: Es
Rewolucyjne zmiany w sektorze gospodarki odpadami komunalnymi wprowadza uchwalona przez Sejm korekta ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zdaniem włodarzy miast i gmin nowe prawo będzie niekorzystne i spowoduje zmarnowanie ogromnych pieniędzy zainwestowanych w infrastrukturę.

- Nowelizacja ustawy destabilizuje istniejący,  tworzony przez kilkanaście lat z dużym wysiłkiem rynek odpadów komunalnych. Zmiany te ograniczają ideę samorządności i zaprzepaszczają planowe działania samorządów – zauważa posłanka ziemi jeleniogórskiej Marzena Machałek (Prawo i Sprawiedliwość), która w teh sprawie skierowała interpelację do Marcina Korolca, ministra ochrony środowiska.

Sprzeciw samorządowców budzi wiele zapisów ustawy. Wśród nich przyjęcie przetargu jako jedynej dopuszczalnej formy wyłonienia podmiotu świadczącego usługi w zakresie wywozu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. - Wieloletnie doświadczenia wskazują, że istniejące samorządowe zakłady budżetowe zajmujące się gospodarowaniem odpadami lub spółki ze stuprocentowym udziałem gminy, nie są nastawione aż w takim stopniu na zysk jak spółki z kapitałem prywatnym.  Są łatwiejsze do kontroli i efektywniejsze w działaniu, jakiego wymaga się od gminy. Ich usługi na pewno będą tańsze dla mieszkańców – przekonuje posłanka Marzena Machałek.

Kontrowersyjny jest także zapis o konieczności przekazywania zmieszanych odpadów komunalnych, zielonych oraz pozostałości z sortowania wyłącznie do regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Tymczasem wiele gmin zainwestowało ogromne pieniądze (w tym z funduszy unijnych) w budowę własnej sieci zbiórki, aby uniezależnić się od innych instalacji, z których – po wejściu w życie korekty ustawy – będzie trzeba korzystać.

Poczynione inwestycje będą więc oznaczały zmarnowane pieniądze. Według zapisu, te instalacje, które  nie mogą ze względu na mniejszą moc przerobową być instalacjami regionalnymi, skazane są na zamknięcie. - Ustawa ewidentnie krzywdzi gminy w zakresie praw nabytych, co jest niezgodne z Konstytucją RP – zauważa posłanka M. Machałek .

Autorka interpelacji wskazuje także na zbyt krótki termin wprowadzemnia nowego systemu (1 lipca przyszłego roku), a także apeluje do ministra ochrony środowiska wzięcie pod uwagę głosu sprzeciwu samorządowców oraz stanowiska konwentów wójtów, burmistrzów i prezydentów z całej Polski. Parlamentarzystka liczy na możliwość znowelizowania ustawy, co pozwoliłoby samorządom na prowadzenie działalności na dotychczasowych zasadach.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
599
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group