Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 9402
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION KRAJ: Gospodarka odpadami po nowemu, czyli bubel w śmietniku

Wtorek, 13 marca 2012, 13:40
Aktualizacja: 13:41
Autor: Es
Rewolucyjne zmiany w sektorze gospodarki odpadami komunalnymi wprowadza uchwalona przez Sejm korekta ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zdaniem włodarzy miast i gmin nowe prawo będzie niekorzystne i spowoduje zmarnowanie ogromnych pieniędzy zainwestowanych w infrastrukturę.

- Nowelizacja ustawy destabilizuje istniejący,  tworzony przez kilkanaście lat z dużym wysiłkiem rynek odpadów komunalnych. Zmiany te ograniczają ideę samorządności i zaprzepaszczają planowe działania samorządów – zauważa posłanka ziemi jeleniogórskiej Marzena Machałek (Prawo i Sprawiedliwość), która w teh sprawie skierowała interpelację do Marcina Korolca, ministra ochrony środowiska.

Sprzeciw samorządowców budzi wiele zapisów ustawy. Wśród nich przyjęcie przetargu jako jedynej dopuszczalnej formy wyłonienia podmiotu świadczącego usługi w zakresie wywozu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. - Wieloletnie doświadczenia wskazują, że istniejące samorządowe zakłady budżetowe zajmujące się gospodarowaniem odpadami lub spółki ze stuprocentowym udziałem gminy, nie są nastawione aż w takim stopniu na zysk jak spółki z kapitałem prywatnym.  Są łatwiejsze do kontroli i efektywniejsze w działaniu, jakiego wymaga się od gminy. Ich usługi na pewno będą tańsze dla mieszkańców – przekonuje posłanka Marzena Machałek.

Kontrowersyjny jest także zapis o konieczności przekazywania zmieszanych odpadów komunalnych, zielonych oraz pozostałości z sortowania wyłącznie do regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Tymczasem wiele gmin zainwestowało ogromne pieniądze (w tym z funduszy unijnych) w budowę własnej sieci zbiórki, aby uniezależnić się od innych instalacji, z których – po wejściu w życie korekty ustawy – będzie trzeba korzystać.

Poczynione inwestycje będą więc oznaczały zmarnowane pieniądze. Według zapisu, te instalacje, które  nie mogą ze względu na mniejszą moc przerobową być instalacjami regionalnymi, skazane są na zamknięcie. - Ustawa ewidentnie krzywdzi gminy w zakresie praw nabytych, co jest niezgodne z Konstytucją RP – zauważa posłanka M. Machałek .

Autorka interpelacji wskazuje także na zbyt krótki termin wprowadzemnia nowego systemu (1 lipca przyszłego roku), a także apeluje do ministra ochrony środowiska wzięcie pod uwagę głosu sprzeciwu samorządowców oraz stanowiska konwentów wójtów, burmistrzów i prezydentów z całej Polski. Parlamentarzystka liczy na możliwość znowelizowania ustawy, co pozwoliłoby samorządom na prowadzenie działalności na dotychczasowych zasadach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
607
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Koncert na szóstkę
 
Kilometry
Teraz miną się dwa pociągi
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group