Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2577
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Goście z Fundacji Goi gościli w "Ekonomie". Przywieźli Słup Pokoju

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 14 listopada 2012, 7:35
Aktualizacja: 7:44
Autor: Kazimiera Pitera
Fot. Kazimiera Pitera
Przedstawiciele Fundacji Pokoju Goi gościli ostatnio w jeleniogórskim Zespole Szkół Ekonomiczno–Turystycznych. Popularny Ekonom był gospodarzem spotkania przedstawicieli Fundacji z młodzieżą. Tutaj na delegację z Japonii: prof. Hideo Nakazawa, jego żonę Michiko Nakazawa, artystę malarza Mitsuru Ooba oraz muzyka Hiroyoshi Kawagishi oraz przedstawicieli władz miasta czekali nauczyciele i uczniowie z jeleniogórskich szkół oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej ze Ściegien.

Spotkanie rozpoczęło się od piosenki, następnie dyrektor szkoły Joanna Marczewska powitała zebranych i oddała głos prof. Hideo Nakazawie, który krótko, po angielsku, opowiedział historię powstania Fundacji Pokoju Goi. Udzielił też odpowiedzi na pytania młodzieży na temat funkcjonowania fundacji.

Fundacja Pokoju Goi  (Goi Peace Foundation) została założona w Tokio, w Japonii. Celem fundacji jest tworzenie i wspieranie programów edukacyjnych, badawczych , studiów, współpracy międzynarodowej w zakresie harmonijnego tworzenia nowej cywilizacji poprzez zmianę świadomości, wartości i mądrości dla tworzenia pokoju, współpracy pomiędzy osobami, organizacjami, instytucjami w zakresie edukacji, nauki, kultury i sztuki. Fundacja Pokoju Goi została zarejestrowana przez Japońskie Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii w 1999r.

Po oficjalnych wystąpieniach malarz Mitsuru Ooba wręczył kilku osobom portrety namalowane w ciągu tych kilkunastu minut. Każdy z uczestników spotkania mógł poprosić o narysowanie portretu i chętnych było bardzo wielu. W czasie kiedy artysta malarz tworzył kolejne portrety, uczniowie uczyli się malować japońskie litery, w czym pomagała im Michiko Nakazawa, a wszystkim czas umilał muzyk i kompozytor Hiroyoshi Kawagishi grając i śpiewając japońskie piosenki. Na koniec spotkania zagrał wspólnie z uczniami ZSET poruszającą piosenkę ”Przeżyj to sam”. Refren śpiewali wszyscy zebrani w auli.

Na zakończenie spotkania profesor H.Nakazawa przekazał „Słup Pokoju”, który przyjęła reprezentacja uczniów wszystkich jeleniogórskich szkół, dyrektor ZSET Joanna Marczewska i były dyrektor ZSET Andrzej Dąbek. Po odsłonięciu „Słupa Pokoju” kolejno odczytano widniejący na nim  napis po angielsku, po japońsku, po niemiecku i po polsku: "Niech będzie pokój na Ziemi". Uczestnicy spotkania na długo zapamiętają malowanie portretów, liter i piosenki zaprezentowane przez artystę z Japonii . W auli można było podziwiać Wystawę Prac Plastycznych Przyjaciół Pokoju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 14-11-2012 8:49
Przekazac japonca ,, patyk wojny''
rymcycymcy 14-11-2012 21:41
Widać ...albo chłopaki wzięli zapas słupów i gdzie nie wpadną, to o pokój troszę powalczą :) ...albo nasz Marcin Prezydent pogonił towarzystwo razem z tym świtowopokojowym przesłaniem :) ...i teraz nieboraki szukają, gdzie temat ożenić :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group