Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7052
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: "Góry bez brawury"

Czwartek, 28 stycznia 2021, 14:14
Aktualizacja: 14:17
Autor: UMWD
Region: "Góry bez brawury"
Fot. UMWD
#GóryBezBrawury to nowa akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wspierana przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zachęca do zachowania bezpieczeństwa i rozwagi podczas górskich wędrówek w regionie.

GÓRY BEZ BRAWURY NA DOLNYM ŚLĄSKU:

Jedną z niewielu dostępnych dziś rozrywek, które ostatnio zyskały na popularności, są jednodniowe wycieczki w góry. Zimowe spacery niestety często kończą się wypadkami spowodowanymi brakiem rozwagi i niepotrzebną brawurą. Jak informują GOPR-owcy w ubiegłym roku, tylko na terenie działania Grupy Sudeckiej, czyli w Sudetach Wschodnich i Środkowych, wypadków było aż 300. W tym sezonie z nart przesiedliśmy się na sanki i jabłuszka, a te, używane na niewłaściwym terenie, mogą być niebezpieczne. Mamy także nową modę na suche, górskie morsowanie, czyli wycieczki na szczyty w krótkich spodenkach, które dla wielu mogą być po prostu groźne dla zdrowia.

Nowa kampania #GóryBezBrawury ma na celu przede wszystkim edukację i przypomnienie turystom o zasadach bezpieczeństwa. Na Dolnym Śląsku mamy piękne góry, w których każdy odnajdzie odpowiedni dla siebie szlak, jednak warto zadbać o to, aby bezpiecznie zakończyć każdą wyprawę. Rozwaga w górach oszczędzi nam kłopotów, a dolnośląskim GOPR-owcom bardzo ułatwi służbę – Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

GOPR W REGIONIE:

W całej Polsce pracuje 7 grup GOPR, dwie z nich - Grupa Sudecka (obszar działania: Sudety Wschodnie i Środkowe) oraz Grupa Karkonoska (Sudety Zachodnie), dbają o nasze bezpieczeństwo na Dolnym Śląsku.

Wraz z Grupą Sudecką GOPR Urząd Marszałkowski przygotował poradniki, które przypominają główne zasady bezpieczeństwa w górach. To seria filmów, artykułów, komunikatów i postów w mediach społecznościowych dotycząca odpowiedniego przygotowania i zachowania w trakcie górskich wycieczek pod hasłem #GóryBezBrawury.

Wybierzmy dostosowany do naszego doświadczenia i kondycji cel, w domu zaplanujmy wycieczkę, przejrzyjmy mapę, przeczytajmy przewodniki, zapytajmy o radę doświadczonych znajomych. Bądźmy świadomi jakim szlakiem idziemy, jakie są przewyższenia i gdzie będziemy mogli się schronić. Zapoznajmy się z prognozą pogody – podpowiada Jacek Koziarek, ratownik i prezes zarządu Grupy Sudeckiej GOPR

DEKALOG BEZPIECZEŃSTWA W GÓRACH:

Kampania oprócz filmów obejmie serię publikacji: „Zanim zimą wybierzesz się w góry – co powinieneś wiedzieć”, „Zapytaj GOPRowca” , konkursy w mediach społecznościowych i cykl edukacyjny „Sudeckie Szczyty”.

W ramach akcji, przedstawiamy dekalog bezpiecznego turysty:
Sprawdzić teren, który chcemy przemierzyć
Dobrze rozplanować trasę (czas dojazdu i wejścia, poznanie szlaków, przewyższeń, możliwości schronienia na szlaku)
Sprawdzić prognozę pogody
Przygotować się fizycznie
Zadbać o wyposażenie
Jeśli jest to możliwe, nie wychodzić w góry samotnie
Mieć ze sobą ekwipunek: plecak, odpowiednie do panujących warunków obuwie, ubranie chroniące przed opadami i wiatrem, zapasową ciepłą odzież, podręczną apteczkę, prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, telefon komórkowy – z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi, w okresie zimowym czapkę i rękawiczki, na trudniejsze szlaki zimą czekan i raki (niezbędne odpowiednie przeszkolenie)
Znać numery ratunkowe GOPR
Zainstalować aplikację RATUNEK
W sytuacji zagrożenia nie obawiać się prosić o pomoc

POMÓŻ RATOWAĆ!

W ramach akcji zachęcamy również do rekrutacji do sudeckiej GOPR, która poszukuje ochotniczych ratowników do zespołu.

Jeśli kochasz góry, umiesz jeździć na nartach, chcesz pożytecznie spędzić czas pomagając innym, a dodatkowo mieszkasz w pobliżu rejonu działania grupy dołącz do ochotniczej służby ratowniczej w strukturach Grupy Sudeckiej GOPR! Kandydat starający się o przyjęcie do służby ochotniczej musi mieć ukończone 18 lat oraz minimum średnie wykształcenie. Aby zostać przyjętym w szeregi kandydatów na ratowników Grupy Sudeckiej GOPR należy złożyć następujące dokumenty i oświadczenia najpóźniej do 26 lutego 2021. Informacje dostępne na stronie:

http://walbrzyska.gopr.pl/jak-zostac-ratownikiem/

GOPR można również wspierać przekazując 1% podatku na rzecz Fundacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pomóż ratować! KRS: 0000607021

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
1
17%
Hahaha
1
17%
Nudzi
1
17%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
369
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group