Niedziela, 13 października
Imieniny: Edwarda, Geralda
Czytających: 11346
Zalogowanych: 62
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Gorączka przed rekrutacją

Piątek, 24 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 22:34
Autor: konrad
Jelenia Góra: Gorączka przed rekrutacją
Fot. Krzysiek
Do egzaminu gimnazjalnego jeszcze dwa miesiące, ale w szkołach średnich już zaczyna się gorączka przed rekrutacją nowych uczniów. Ci coraz częściej myślą, które placówki umieścić na podaniu.

Wynik z testów w dużej części zdecyduje, do której szkoły średniej dostaną się trzecioklasiści. Liczyć się też będą punkty ze średniej ocen z przedmiotów nauczania oraz punkty za dodatkowe osiągnięcia w nauce.

Szkoły starają się atrakcyjnie sprzedać swoją ofertę przyszłym uczniom. – Tradycyjnie przygotowujemy się do dnia otwartych drzwi, kiedy kandydaci do liceum będą mogli zapoznać się z gmachem i nauczycielami – mówi Paweł Domagała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Żeromskiego.
To właśnie do tej szkoły – tradycyjnie – chce się dostać najwięcej przyszłych absolwentów gimnazjum.

– Tam mnie na pewno przygotują dobrze do matury, a potem – na studia. Wybieram się na medycynę – mówi Magda z Gimnazjum nr 4.

Tłoczno będzie też w II Liceum Ogólnokształcącym im. Norwida w Cieplicach. – Proponujemy uczniom specjalny program wspierania uzdolnień i wysoki poziom nauczania – mówi Jadwiga Dąbrowska, dyrektorka II LO. W szkole uważają, że specjalnej reklamy nie trzeba, ponieważ zainteresowanie co roku jest bardzo duże.

Podobnie jest w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, popularnym „Ekonomie” oraz w III Liceum Ogólnokształcącym im. Śniadeckiego. Ale wielu uczniów nie umieszcza tych szkół na pierwszym miejscu, starając się o przyjęcie do średnich placówek oświaty. – Traktuję to jako ostateczność – twierdzi Michał z Gimnazjum nr 2.

Z kolei dyrekcje liceów profilowanych oraz szkół zawodowych liczą, że w tym roku placówki będą się cieszyły większą popularnością wśród młodzieży.
Powód? – Dziś podstawowym atutem jest łatwiejsza możliwość znalezienia pracy po takich szkołach – usłyszeliśmy w ZSLiZ nr 2 w Jeleniej Górze. – Kształcimy w popularnych zawodach (choćby ciastkarz, kucharz czy fryzjer) i jednocześnie można zdać u nas maturę, która umożliwi start na studia.

Takie argumenty padają też w popularnym „Mechaniku”.
– Będę miał niemal pewną pracę, jak skończę tę szkołę. A po „Żeremie” zostanie mi jedynie świadectwo, bez żadnych możliwości zatrudnienia – twierdzi Dariusz, który właśnie do „Mechanika” zamierza złożyć podanie.

Jak zapewnia Ryszard Wach, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, dla żadnego trzecioklasisty nie zabraknie miejsc w szkołach średnich. Oczywiście muszą zaliczyć testy i uzyskać świadectwo ukończenia gimnazjum.

Okazją do ostatecznego podjęcia decyzji o wyborze danej szkoły będą coroczne targi edukacyjne, zaplanowane na końcówkę marca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Kiedy planujesz wymianę opon na zimowe?

Oddanych
głosów
801
Jeszcze w październiku
35%
W listopadzie
31%
Przed pierwszym śniegiem
7%
Po pierwszym śniegu
4%
Wcale
23%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Dlaczego chińskie samochody są takie tanie?
 
Rozmowy Jelonki
Mi się udało, ale sąsiedzi popłynęli, aż przykro patrzeć
 
Aktualności
Święto Latawca na Górze Szybowcowej
 
Piłka nożna
Żaki w akcji
 
Kultura
Zachwycające „Novecento” po raz pierwszy
 
Kultura
Premiera tydzień po tygodniu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group