Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6497
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Gorączka przed rekrutacją

Piątek, 24 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 22:34
Autor: konrad
Jelenia Góra: Gorączka przed rekrutacją
Fot. Krzysiek
Do egzaminu gimnazjalnego jeszcze dwa miesiące, ale w szkołach średnich już zaczyna się gorączka przed rekrutacją nowych uczniów. Ci coraz częściej myślą, które placówki umieścić na podaniu.

Wynik z testów w dużej części zdecyduje, do której szkoły średniej dostaną się trzecioklasiści. Liczyć się też będą punkty ze średniej ocen z przedmiotów nauczania oraz punkty za dodatkowe osiągnięcia w nauce.

Szkoły starają się atrakcyjnie sprzedać swoją ofertę przyszłym uczniom. – Tradycyjnie przygotowujemy się do dnia otwartych drzwi, kiedy kandydaci do liceum będą mogli zapoznać się z gmachem i nauczycielami – mówi Paweł Domagała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Żeromskiego.
To właśnie do tej szkoły – tradycyjnie – chce się dostać najwięcej przyszłych absolwentów gimnazjum.

– Tam mnie na pewno przygotują dobrze do matury, a potem – na studia. Wybieram się na medycynę – mówi Magda z Gimnazjum nr 4.

Tłoczno będzie też w II Liceum Ogólnokształcącym im. Norwida w Cieplicach. – Proponujemy uczniom specjalny program wspierania uzdolnień i wysoki poziom nauczania – mówi Jadwiga Dąbrowska, dyrektorka II LO. W szkole uważają, że specjalnej reklamy nie trzeba, ponieważ zainteresowanie co roku jest bardzo duże.

Podobnie jest w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, popularnym „Ekonomie” oraz w III Liceum Ogólnokształcącym im. Śniadeckiego. Ale wielu uczniów nie umieszcza tych szkół na pierwszym miejscu, starając się o przyjęcie do średnich placówek oświaty. – Traktuję to jako ostateczność – twierdzi Michał z Gimnazjum nr 2.

Z kolei dyrekcje liceów profilowanych oraz szkół zawodowych liczą, że w tym roku placówki będą się cieszyły większą popularnością wśród młodzieży.
Powód? – Dziś podstawowym atutem jest łatwiejsza możliwość znalezienia pracy po takich szkołach – usłyszeliśmy w ZSLiZ nr 2 w Jeleniej Górze. – Kształcimy w popularnych zawodach (choćby ciastkarz, kucharz czy fryzjer) i jednocześnie można zdać u nas maturę, która umożliwi start na studia.

Takie argumenty padają też w popularnym „Mechaniku”.
– Będę miał niemal pewną pracę, jak skończę tę szkołę. A po „Żeremie” zostanie mi jedynie świadectwo, bez żadnych możliwości zatrudnienia – twierdzi Dariusz, który właśnie do „Mechanika” zamierza złożyć podanie.

Jak zapewnia Ryszard Wach, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, dla żadnego trzecioklasisty nie zabraknie miejsc w szkołach średnich. Oczywiście muszą zaliczyć testy i uzyskać świadectwo ukończenia gimnazjum.

Okazją do ostatecznego podjęcia decyzji o wyborze danej szkoły będą coroczne targi edukacyjne, zaplanowane na końcówkę marca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group