• Poniedziałek, 18 listopada 2019
  • Godz. 15:17
  • Imieniny: Anieli, Romana, Klaudyny, Karoliny
  • Czytających: 8632
  • Zalogowanych: 25
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

„Godziny Ciszy” dla autystyków

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 14 czerwca 2019, 6:03
Aktualizacja: Sobota, 15 czerwca 2019, 6:22
Autor: WAC
Fot. Auchan
To ma być ułatwienie wprowadzone z myślą o osobach dotkniętych autyzmem. Market Auchan w Jeleniej Górze dołączył do innych placówek tej sieci, w których wprowadzono dedykowane tym osobom tzw. "Godziny Ciszy".

Jako pierwszy, na początku kwietnia wprowadził u siebie "Godziny ciszy" hipermarket Auchan Częstochowa Północ z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie z pomocą Stowarzyszenia "Daj mi czas". Inicjatywa ma pomóc osobom z autyzmem zrobić zakupy w komfortowych dla nich warunkach.

W tym specjalnie wyznaczonym czasie na terenie hipermarketu są przyciemnione światła, nie są nadawane komunikaty, nie ma muzyki, a wszystkie telewizory są wyłączone - informuje Dorota Patejko z biura prasowego Auchan Polska. - Dodatkowo, specjalna, uprzywilejowana kasa jest oddana do dyspozycji osób kupujących. Każdy sklep Auchan w Polsce wprowadza obecnie w swoim rytmie tę akcję. O wyborze dnia i godzin, w których obowiązywać miałaby akcja w danym sklepie , decydują dyrektorzy poszczególnych placówek po konsultacjach z lokalnymi stowarzyszeniami i fundacjami.

W jeleniogórskim sklepie "Godziny Ciszy" obowiązują w każdy wtorek, od godziny 15.00 do 17.00. W innych marketach sieci, w których to rozwiązanie funkcjonuje już od jakiegoś czasu zostało ono przyjęte bardzo dobrze, zarówno przez osoby, dla których autyzm jest problemem, jak i zwykłych klientów.

Mam dziecko autystyczne i będzie to mój ulubiony sklep, w którym będę spokojnie i bez pośpiechu robić zakupy z dzieckiem – pisze na jednym z portali społecznościowych pani Marta. - Dziękuję szczerze za taką akcję, wszyscy powinni brać z Was przykład.
Na stałe zostawcie „ciche" godziny – dodaje pani Oliwia. - Każdemu lepiej się będzie kupować. Zgiełk muzyki tworzy tylko kołomyję i niepotrzebny chaos...

Twoja reakcja na artykuł?

10
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Ja 14-06-2019 6:36
Brawo nic to nie kosztuje a piekny ukłon dla tych ludzi . Można cos zrobić dla innych bez zainteresowania
~xiz 14-06-2019 9:24
I super. Nie mam w otoczeniu nikogo z autyzmem, ale będzie znośniej bez tego hałasu i bełkotu wokół.
~ 14-06-2019 9:32
Super. To ulga dla wszystkich:) nie jestem autystykiem, ale ten hałas w sklepie i migające tv wcale mnie nie cieszą. Zawsze się zastanawiam jak tam można wysiedziec 8h skoro ja mam dość po 45 min.
rymcycymcy 14-06-2019 9:45
Świetna akcja ...powinna być dobrze nagłośniona !! ;)
~K 14-06-2019 22:19
W zeszłym roku byłam na zakupach z dzieckiem autystycznym, syn interesuje się programowaniem i wszelkimi komputerami, w tym samym czasie otworzono w auchan kasy samoobsługowe, syn z ciekawości podszedł i nacisnął przycisk. Zostałam zwyzywana publicznie przez ochroniarza i sprzedawcę w obecności dzieci. Zostałam upokorzona. Poszłam do kierowniczki oraz napisałam skargę do dyrekcji to odpisano mi, ze owszem przepraszają ale dzieci trzeba pilnować tzn. Trzymać za rękę a najlepiej autystyczne 12 latki to na sznurku. Dziecko było pilnowane bo odeszło 2 metry ode mnie, nie spuściłam je z oka tylko ani mi nie przyszło do głowy ani tez nie było ostrzeżeń by nie dotykać tych kas. Dziecko nic nie zrobiło, chociaż ja chciałam pokryć straty ale tylko słyszałam, ze jestem złą matką. Dziecko moje to nie małpa którą trzeba prowadząc na sznurku to chłopak który ma w szkole średnią prawie 5. W wieku 12 lat skończył II poziom programowania. Wchodząc do galerii Sudeckiej i przechodząc koło pana ochroniarza który nas wyzywał na słowa „ może wejdziemy” wali się pięścią po głowie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group