Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 12601
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Gminy powiatu jeleniogórskiego razem ze starostwem wylansują Karkonosze

Czwartek, 10 stycznia 2013, 7:35
Aktualizacja: Piątek, 11 stycznia 2013, 7:57
Autor: Mea
Region: Gminy powiatu jeleniogórskiego razem ze starostwem wylansują Karkonosze
Fot. Mea
Przedstawiciele gmin i miast powiatu jeleniogórskiego oraz starostwa powiatowego podpisali wczoraj (09.01.) w Karpaczu porozumienie o wspólnej promocji na rok 2013. – Na wspólne działania promocyjne przeznaczone będzie 109 tys. zł – poinformował Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Wspólnie promować się będą gminy: Stara Kamienica, Mysłakowice, Jeżów Sudecki, Podgórzyn, Janowice Wielkie, Stara Kamienica i miasta Jelenia Góra, Kowary, Karpacz, Piechowice oczywiście pod pieczą Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze. Każda miejscowość przeznaczy na promocję zadeklarowaną kwotę pieniędzy proporcjonalnie do możliwości. - Najwięcej, bo po 18 tys. zł dadzą Karpacz, Szklarska Poręba, Jelenia Góra oraz starostwo – dodał Wiesław Dzierzba.

- Cieszymy się na kolejny rok wspólnej promocji, bo tworzymy jeden region, więc powinniśmy się wzajemnie wspierać i poprzez np. wspólne publikacje pozyskiwać zainteresowanie turystów – mówił Hubert Papaj, wiceprezydent.
- Wspólne działanie jest najlepszym sposobem promocji poszczególnych gmin, bo jest skuteczniejsze, niż działanie w pojedynkę, a przy tym wydatkujemy mniej środków – powiedział Grzegorz Sokoliński, burmistrz Szklarskiej Poręby.

W ubiegłym roku, w ramach współpracy podpisano umowę o utworzeniu nowej wspólnej marki Karkonosze, a jej rozpowszechnianie będzie kontynuowane również w 2013 r. – Przez pół roku wypracowaliśmy markę Karkonoszy, jej logotyp, na którym jest czerwona postać Ducha Gór według Martina Helwiga, gdyż jest to znak najbardziej rozpoznawalny i istotny dla regionu. Ponadto dotarliśmy z tą marką do mediów regionalnych i ogólnopolskich oraz ożywiliśmy ją w Internecie poprzez utworzenie strony internetowej, czy też profilu na Facebooku, gdzie po konkursie fotograficznym zebraliśmy bardzo dużo zdjęć z regionu. Ważny jest bowiem nowoczesny sposób dotarcia do odbiorcy – podkreślił Szymon Sikorski z agencji Publicon we Wrocławiu, pracujący przy budowie marki Karkonosze.

- Ponadto wysłaliśmy zaproszenia liderom wszystkich frakcji politycznych władz regionalnych, wojewódzkich i centralnych w Karkonosze z informacją, że przygotowujemy dla nich specjalne pakiety tzn. takie z przymrużeniem oka, jak „Pakiet dla krewkich polityków”, czyli kąpiel morsów w Przesiece, by ostudzić emocje itp. Zabawę szybko podchwyciły media i internauci, a my mieliśmy świetną reklamę – dodał. Planowane jest też tworzenie filmów, by każdy w sieci mógł przenieść się choć na chwilę w piękne tereny Karkonoszy. – Musimy stworzyć modę na Karkonosze - zaznaczył Szymon Sikorski.

Kolejnym sposobem promocji są targi w Polsce i za granicą, na których prezentowane są foldery i plakaty z propozycjami turystycznymi gmin. – W pierwszym półroczu tego roku jedziemy m.in. na targi do Drezna, Pragi, Aachen, Berlina, Jablonna nad Nysą, odbędą się też Targi TOURTEC w Jeleniej Górze. Chcemy również zaprosić do współpracy: Partnerstwo Ducha Gór i wspólnie promować produkt lokalny, Fundację Doliny Pałaców i Ogrodów oraz wiele innych regionalnych stowarzyszeń – wymieniał Wiesław Dzierzba.

- Promujemy nasze gminy na targach za granicą, co bez współpracy wszystkich gmin i starostwa nie byłoby możliwe – podkreśliła Anna Latto, wójt gminy Podgórzyn.
- Siła powiatu w gminach stoi - mówił Jacek Włodyga, starosta jeleniogórskiego powiatu. - Powstał nawet pomysł by zmienić nazwę powiatu z jeleniogórskiego na karkonoski lub karkonosko-izerski, bo nie wszystkie gminy powiatu są położone w Karkonoszach – dodał.
- Nie cała Gmina Piechowice leży w Karkonoszach, część tzn. Piastów i Górzyniec znajduje się w Górach Izerskich, ale jesteśmy za utworzeniem nowej nazwy, czyli powiatu karkonoskiego – zaznaczył Witold Rudolf, burmistrz Piechowic.

Poza Karkonoszami są gminy Stara Kamienica, Jeżów Sudecki i Janowice Wielkie. – Janowice znajdują się w Rudawach Janowickich, ale mimo to wolałbym, by nowa nazwa powiatu brzmiała karkonoski, nie karkonosko-rudawsko-izerski…, ale oczywiście będą jeszcze prowadzone konsultacje społeczne, by poznać opinię mieszkańców. Urodziłem się w Jeleniej Górze, jestem ratownikiem górskim i nie przeszkadza mi nazwa wymieniająca jedne góry z regionu, wręcz uważam, że jest to chwytliwy pomysł – podsumował Kamil Kowalski, wójt gminy Janowice Wielkie.

Zdarzyło się, że w spocie reklamowym o Województwie Dolnośląskim pominięte zostały Karkonosze. Dlatego podczas spotkania padł pomysł, by zorganizować konferencję na Uniwersytecie Wrocławskim na temat marki Karkonosze i zaprosić na nią nie tylko studentów, ale także dziennikarzy, tym samym rozpowszechnić świadomość o potencjale Karkonoszy na Dolnym Śląsku. Przedstawiciele gmin chcą w tej sprawie podpisać wkrótce list intencyjny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
915
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group