Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 9243
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Gigant w Rudawach

Piątek, 2 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 2 czerwca 2006, 20:08
Autor: Komar
Kotlina Jeleniogórska: Gigant w Rudawach
Fot. Komar
Dwa miliony osiemset tysięcy złotych kosztowała hala sportowa, którą w piątek oficjalnie oddano do użytku w Janowicach Wielkich. Została wybudowana przy Zespole Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. Placówka ma także nową patronkę: to Wanda Rutkiewicz, najlepsza polska himalaistka, która często trenowała w Rudawach Janowickich.

Salę poświęcił legnicki biskup pomocniczy ks. Stefan Regmunt. Andrzej Pawluszek z zarządu województwa dolnośląskiego przywiózł wiadomość o przyznaniu gminie 200 tysięcy złotych na dokończenie inwestycji sportowej.

Niespodziankę sprawił też prezes budowanego w pobliskim Radomierzu zakładu Dr Schneider, Kurt Lampert, który wręczył wójtowi gminy Jerzemu Grygorcewiczowi czek o wartości 10 tysięcy złotych na najpilniejsze wydatki placówki.

Przestronna i nowoczesna hala robi niesamowite wrażenie: wysoka na 10 metrów mieści pod dachem boisko do piłki halowej, siatkowej, koszykówki, a nawet kort do gry w tenisa. Już w te wakacje do Janowic przyjadą zawodnicy jednego z wrocławskich klubów sportowych na obóz kondycyjny.
– Zamierzamy w ten sposób zarobić przynajmniej na pokrycie części kosztów utrzymania tego obiektu – zapowiada wójt Grygorcewicz.

Przy okazji szkole nadano imię Wandy Rutkiewicz, najlepszej polskiej himalaistki, która w pobliskich Sokolikach rozpoczynała swoją karierę wspinaczkową. W Komarnie miała uruchomić międzynarodową szkołę poświęconą tej dziedzinie.

Te plany pokrzyżowała tragedia: Wanda Rutkiewicz zaginęła w 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę w Himalajach, trzeci co do wysokości szczyt ziemi, liczący 8586 m n.p.m.
Jak mówił obecny na uroczystości brat alpinistki, Michał Błażkiewicz, pomimo tego, że od zaginięcia jego siostry minęło już tyle lat, Wanda Rutkiewicz jest nadal dla młodych ludzi przykładem hartu ducha, wytrwałości i uporu w dążeniu do celu.
W holu szkoły odsłonięto tablicę z imieniem patronki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1002
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group