Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5342
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gdzie ci sędziowie?

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 19 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 19 września 2007, 10:26
Autor: ROB
Fot. ...
Nie ma chętnych do prowadzenia meczów małych lig.

– To niesprawiedliwe. Na mecz derbowy do Karpnik nie przyjechał sędzia. Później w związku piłki nożnej dowiedzieliśmy się, że tak miało być – mówi Sebastian Białożył, prezes Potoku Karpniki. OZPN tłumaczy, że nie ma kto prowadzić meczów.

Karpniki w środę (5. września) podejmowały u siebie LZS Kostrzyca. Wygrały 1:0 a spotkanie poprowadził jeden z kibiców.
– To był mecz derbowy, obu drużynom bardzo zależało na zwycięstwie – mówi Sebastian Białożył. – Nie było sędziego i teraz zawodnicy jednego i drugiego zespołu mają do siebie pretensje.

Goście są niezadowoleni bo przegrali, ale w meczu mieli dwa rzuty karne i ich nie wykorzystali. – Jeśli rzeczywiście nie ma sędziów, czy nie można było dokonać inaczej obsady? - pyta prezes Karpnik. – Są takie mecze, w których z góry wiadomo, że jedna z drużyn wygra i to wysoko. Po co tam sędzia? Można było go skierować do nas na derby.

– Wszystko przez to, że brakuje sędziów – mówi Ireneusz Wójtowicz, zajmujący się obsadą spotkań w regionie jeleniogórskim. – Próbowaliśmy zmienić obsady. Z niektórych meczów klasy A ściągaliśmy po jednym liniowym, żeby poprowadził spotkanie klasy B. Ale i to nie pomogło. Dość że sędziów jest mało, to jeszcze nie wszyscy z tych, którzy są, przyjeżdżają na mecze. Czasem coś wypadnie, sędzia zachoruje lub musi iść do pracy. Co tydzień mamy kłopot z obsadą - przyznaje.

Jak stwierdził, ostatni kurs sędziowania ukończyło 15 osób, ale prawie połowa z nich już zrezygnowała, po kilku meczach. – Nie dziwię im się, to młodzi inteligentni ludzie, często po studiach. Nie chcieli słuchać wyzwisk ze strony piłkarzy i kibiców – mówi Ireneusz Wójtowicz.

Inna sprawa, że i wynagrodzenie sędziów nie zachęca do biegania przez 90 minut po boisku. Prowadzącemu mecz klasy B przysługuje wynagrodzenie w wysokości 32 zł plus zwrot kosztów dojazdu. W klasie A kwoty są o kilkanaście złotych większe. Ale to i tak niewiele.

– Nie pojadę sam na mecz klasy B. Po co,żeby mnie powyzywali albo pobili? – pyta jeden z sędziów. – Albo jedziemy na mecz we trzech, albo wcale.

Co się dzieje, kiedy na mecz nie przyjeżdża sędzia? Według przepisów, należy sprawdzić, czy na trybunach nie ma osoby z uprawnieniami do prowadzenia meczów. Jeśli nie, wówczas każda z drużyn przedstawia swojego kandydata i odbywa się losowanie. Sędziuje ten, na kogo wypadnie.

W feralną środę 5. września odbyło aż 6 spotkań w klasie B bez obsady sędziowskiej. – To był wyjątek. Wszystko przez to, że mecze odbyły się o tej samej porze. W weekend mam więcej możliwości, bo drużyny grają o różnych porach. Dlatego często sędziowska trójka prowadzi najpierw mecz o godz. 11 a potem na 15 jedzie na inne spotkanie – mówi Ireneusz Wójtowicz.

<b>Sedziowie poszukiwani</b>
Chcesz zostać sędzią? Zgłoś się do Okręgowego Związku Piłki Nożnej, przy ul. Złotniczej 12 w Jeleniej Górze. Tel. (0 75) 75 267 83. &#8211; Kurs sędziowania niedawno się zakończył, ale jeśli zbierze się grupa chętnych, zrobimy następny &#8211; mówi Ireneusz Wójtowicz. &#8211; Każdy sędzia jest dla nas na wagę złota.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~może zainteresowany 19-09-2007 13:29
Jak na wagę złota, to podnieście kwoty za sędziowanie. To zachęci przyszłych arbitrów.
~xxx 19-09-2007 14:05
a jakie trzeba mieć predyspozycje żeby zostać sędzią?? co to za kurs? jakieś testy sprawnościowe? teoretyczne czy co?
~ww 19-09-2007 15:37
niestety, co prawda to prawda...sędzia nawet jak dobry by nie był i tak na każdym meczu zostanie zwyzywany od najgorszych, bo wśród kibiców zawsze znajdą się podpite buraki, którzy muszą jakoś wyładować swoje frustracje...
~Olimpia Kowary 19-09-2007 15:59
nawet najlepszy arbiter ma ciezkie zycie na boisku. Sam bym nie chcial pracowac jako sedzia.
~koks 20-09-2007 8:50
moim zdaniem powinien sędziować Gała... :)
~antyWójcik 20-09-2007 12:16
Niech przemądrzały i oddany sprawie (haha) Wójcik z OZPNu jeździ sędziować może go obiją, podejrzewam,że nie przetrwał by pierwszego kwadransa...!
~hmm 20-09-2007 13:50
Sędziów mało , myślę dwa powody parę lat wstecz ciężko było się młodym przebić bo była szlachta zgrana i nie dopuszczali do korytka.Teraz troche wszytskim tyłeczki latają bo korupcja sięgnęła ąz naszych rejonów (patrz aresztowanie sędziego z jeleniej Góry).Dwa mało płacą hmm no w sumie tak , ale dokładnie to sędzia bierze trochę więcej na ogół w B klasie z delegacją i zwrotem kosztów dojazdów 0d 60 –90 zeta zalezy skad dojadą .Pozatym te kwoty płacą kluby więc jakieś diametralne zwiększenie kosztów klubom znaczyło by tylko tyle ,ze sporo znich by splajtowało lub by wolały żeby nie było sędziów , taka jest rzeczywistość.Moze OZPN czy PZPN dodawał by cos do zapłaty sedziemu .Wszak fakt jest taki ,że wszystkie kluby płacą startowe za drużynę i osobno za zawodnika i inne potrzebne dokumenty jak , karta badań , protokół meczowy oraz załączniki meczowe .Więc całe koszty rozgrywek ponoszą kluby!!!!!Więc z tych pieniędzy można by było chyba jakieś środki uruchomić?na dopłaty dla sędziów.Jesli chodzi o wyzwiska pod adresem sędziów , no cuż prawda jest taka ,ze od zawsze tak było taka dola sędziów i albo ktoś się ztym godzi , albo daje sobie spokój .N najwyzszym stopniu rozgrywek leca wyzwiska na prządku dziennym ,ale jest za to zapłata odpowiednia i o0chrona .Cięzko jest rozwiązać problem , ale nalezy nieustannie prowadzić szkolenia i nabór i konkretną potem selekcję .Są to problemy codzienne naszych boisk piłkarskich i klubów w których brak profesjonalnego prowadzenia a na zasadzie działaczy społecznych niestety .Zwykła proza życia brak kasy jka w każdej dziewdzinie i mamy jakie mamy bosika (klepiska), brak szatni, o umyciu sie czy kompieli mozna pomażyć itd itd brak działąń na rzecz promowania gry fair play ze strtony .i wogóle lipa))) bawmy sie w futbol bo na nic wiecej nas po prsotu nie stać

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group